Güncel

Google Güvenlik Tehdidi Oluşturabilecek Telefonların Listesini Açıkladı

Google Güvenlik Tehdidi Oluşturabilecek Telefonların Listesini Açıkladı

Milyonlarca akıllı telefon İsrail merkezli NSO adlı teknoloji şirketinden gelecek saldırılara karşı savunmasız.

Google, aralarında kendi mod

ellerinin de bulunduğu yaklaşık 15 akıllı telefon modeli hakkında çapıcı bir uyarı yaptı. Açıklamayı yapan Google güvenlik araştırmaları sorumlularından Maddie Stone, bahsi geçen modellerdeki güvenlik açıklarının halihazırda NSO şirketinin casus yazılımları tarafından istismar edildiğini söyledi.

Yazılım jargonunda “bug” olarak adlandırılan açıklar, belirli yetenek ve ekipmana sahip “hackerlar” tarafından telefona kötü niyetli erişim sağlanmasına yol açabiliyor. Bu sayede hackerlar eriştikleri telefondaki verilere erişebiliyor ve istedikleri hemen her eylemi yapabiliyorlar.

Bu noktada, aşağıdaki listede yer alan akıllı telefon modeline sahip olanlar bu açıklar nedeniyle mağdur olabilir;

  1. ·        Google Pixel 1 ve 2 modelleri
  2. ·        Huawei P20
  3. ·        Xiaomi Redmi 5A
  4. ·        Xiaomi Redmi Note 5
  5. ·        Xiaomi A1
  6. ·        Moto Z3
  7. ·        Oreo LG
  8. ·        Samsung S7, S8 ve S9  modelleri

 

Listedeki telefonların bazıları dünyanın en popüler modelleri arasında yer alıyor. Google güvenlik tehdidi açıklamasının ciddiyetini daha iyi anlamamızı sağlayacak bir örnek;

“Huawei P20 akıllı telefon modeli sadece 2018 yılında, dünya çapında 16 milyon seviyesinde satışlara ulaştı.”

Ünlü ekonomi dergisi Forbes’un paylaştığı haberlerde, bu modellere ek olarak henüz testleri tamamlanmamış birçok farklı modelin de aynı durumda olabileceği aktarılıyor.

Google buna benzer bir durumun 2017 yılında önceden fark edilerek, gerekli önlemlerin alındığını açıklamıştı. Ancak güncel durum hakkında alınan önlemlerin etkili olmadığı görülüyor. Ayrıca Google’ın, açıkların istismar edilmesi ile ilgili suçlamayı neden NSO şirketine yönelttiğine dair bilgi bulunmuyor.

Buna karşın NSO şirketi basın sözcüsü durumu şöyle savunuyor;

“NSO hiçbir zaman sistem açıklarını istismar etmemiştir. Bizim işimiz, güvenlik güçlerinin hayat kurtarmasına yardımcı olacak şekilde ürün geliştirmektir ve şirketimizin bu tür olaylarla hiçbir alakası yoktur.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik