Arama Motoru Nedir ? Arama Motorları Web Site Sahipleri İçin Neden Önemlidir ?


Arama Motoru Nedir ? 

Arama Motorları Web Site Sahipleri İçin Neden 

Önemlidir ?

Her web site sahibinin , yöneticisinin öncelikli amacı arama motorlarında ilk sıralara çıkabilmektir . O halde arama motorlarına kayıt olmak ve arama sonucunda listelenmek için çalışmak ilk hedefimiz olacaktır .

Arama motorlarına kayıt olmak ve arama motorlarında listelenmek için çeşitli seçenek ve yöntemler bulunmaktadır. 

Web sitenizin arama motorlarına eklenmeden önce, tamamen arama motorlarına uyumlu  hale getirmemiz gerektiğini UNUTMAYINIZ . Aksi halde organik trafik elde etmemiz zorlaşacaktır . 

1. Ücretsiz Arama Motoru Kaydı


Arama motorlarına web site sahipleri genellikle ücretsiz kayıt yaptırırlar . 

Arama motorlarına yapılacak başvurular , herhangi bir siteye olamak kadar kolaydır . Çünkü kayıt formları gibi basit formalar aracılığı ile arama motorlarına kayıt yaptırabiliriz .

Arama motorlarına kayıt başvurularını 2 ile 8 hafta arasında sonuçlanır .

Arama motoruna ait bootlar , siteniz için kayıt yaptırdıktan sonra 1 kez sitenizi ziyaret eder ve ulaşabildiği sayfaları indexler . Bootların sitenizi ziyareti esnasında web sitenizin hızlı olması çok önemlidir . Siteniz ne kadar hızlı ise , bootlar sitenizde o kadar fazla sayfa indexleyecektir .

2. Ücretli Arama Motoru Kaydı

Arama motorları için yaptığınız ücretli başvurular 1 ile 5 gün arasında değerlendirilip , sonuçlandırılır .

Arama motoruna ait bootlar web sitenizi daha fazla ziyaret eder (2 ila 6 günde bir düzenli olarak . Oysa ücretsiz başvurularda bu süre belirsizdir .). Bu şekilde indexlenen bilgiler sitenizin güncel bilgileri olacak ve sitenizde arama sonuçlarındaki sıranızı yükseltmeye başlayacaktır . 

Ücretli kayıtlar belirli sürelidir. 6 aylık veya 1 yıllık üyelikler söz konusudur. Ücretli üyelik sistemine devam edip etmemek sizin tercihinizdir . Üyeliğiniz bittiğinde üyelik kaydınız silinmez yalnızca web sitenize düzenli olarak gönderilen bootlar daha seyrek aralıklarla gönderilirler . Ve eğer ücretli üyeliğiniz süresinde sıralamanız yükseldi ise , üyeliğiniz bittikten sonra kolay kolay bu sıralamanızı kaybetmezsiniz.

3. Sponsorlu Sıralama

Arama motorları sponsorlu reklamları , bizlerin seçeceği çeşitli anahtar kelimeler aratıldığında gelen arama sonuçlarının ilk sırasında yada sonuçların sağında yer alan reklam alanında sizin sitenize link veren bir bilgi alanı satın alabilirsiniz.