Veri alış-veriş hızında ve iletişim cihazlarında devrim yaratacağı söylenen 5G teknolojisi nedir? 5G’nin zararları nelerdir?

5G mobil telefonların kullanılan hücresel ağlardaki eski alt yapının yeni kurallar beraberinde yeniden yapılandırılmasıdır. Yeni kurallar kapasite ve erişimi yükseltmek adına yapılmış yeniliklerdir.

5G’den önce de beş farklı alt yapı kullanılmıştır. Bu alt yapılar her seferlerinde kendilerine bir şeyler katarak yenileniyor. Tabi ki bu yenilenmenin de tüketiciye bir bedeli oluyor. Her yenilenmeden sonra üretici yeni cihazlarına en yeni alt yapıyı destekleyebileceği şekilde üretim yapıyor.

Peki, 5G’nin zararları nelerdir?

Çoğu ülke 5G’ye geçmek için birçok deneme yapıyor fakat denemelerin sonuçları bazen çok şaşırtıcı oluyor. Şu anda Avrupa ülkelerinin bazıları 5G teknolojisine endişe ile bakıyor. Bu endişeyi yaratan sorun ise aşırı radyasyondur.5G teknolojisinin radyasyon düzeyinin çok ciddi noktalara ulaşacağı iddia ediliyor. Bu nedenle birçok bilim insanı 5G teknolojisine karşı uyarıyor. Bazı ülkelerde 5G karşıtı sokak eylemleri yapıldı.

Yüksek frekans dalgalarını kullanacağı için tıp alanında çok önemli cerrahi müdahalelerde bile kullanılabilecek olan 5G teknolojisi şimdilik kafaları karıştırmış görünüyor. Dalganın boyu kısalacağı için artık bu teknolojiden faydalanmak adına çok daha fazla anten yerleştirmek gerekecek. Baz istasyonlarını güçlendirmek için artık her 200 metrede bir antenler entegre edilecek. Yakın zaman sonra yaşadığımız kentlerde neredeyse adım başı bir güçlendirici antenle karşılaşmak durumunda kalabiliriz.

Doğa ve çevre konuşunda büyük zararlar verebilecek bu teknoloji hala tartışma konusunda, sadece doğa ve çevre değil insanlık adına da büyük bir tehlike yaratabilir. 5G tarafından yoğun olarak yayılan radyasyon vücudumuz için oldukça zararlı. Özellikle de bu durumun insan DNA’sı üzerinde ciddi tahribatlar yapabileceği düşünülüyor. Sadece düşünce ile değil denekler üzerinde ilk denemeleri de gerçekleştirilmiştir; İki yıllık bir zaman dilimi boyunca günde dokuz saat elektromanyetik alana maruz bırakılan fareler üzerinde uygulanan testler, beyin, kalp ve testisler dahil olmak üzere sinir sistemlerinde de değişimler yaşandığını ve hücre ölümlerinin arttığını ortaya koyuyor. Bu araştırma hayata geçirildiği sırada 5G teknolojilerinin henüz geliştirilmemiş olduğunu da unutmamak gerekiyor.

5G kullanıma sunulmalı mı?

5G teknolojisinin kullanıma sunulması için öncelikle büyük sorunlarının ortadan kalkması ve standart hale getirilmesi gerekir. Çevreye, doğaya ve insana zarar vermeyen bir 5G teknolojisi Dünya standartlarını değiştirebilecek seviyede güce sahiptir. Her objeyi akıllı yapabilecek bu teknoloji doğru bir şekilde kullanıldığında Dünya’yı olduğundan çok daha güzel bir gezegene çevirebilir.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik