Güncel

5G Teknolojisi Tehlikeli Mi?

 

5G Teknolojisi Tehlikeli Mi?

Telekomünikasyon şirketleri 5G teknolojisi ile ilgili geliştirmelere başladığı günden beri süregelen bir tartışma.
 
5G teknolojisinin doğa ve insan sağlığı için tehdit oluşturduğuna dair birçok iddia mevcut. Hatta kimi zaman uydurma haberlerde bu 5G teknolojisine atıf yapıldığını görebiliyoruz. Hollanda’da daha sonra uydurma haber olduğu tespit edilen bir haber örneğinde, 5G teknolojisi için yapılan ağ testleri sırasında yüzlerce kuşun öldüğü söylenmişti.

Peki 5G Tekonolojisi Gerçekten Zararlı Mı?

Aslında bu konuda farklı görüşler var. Ancak olayı biraz teknik yönden incelediğimizde, risk potansiyelinin boş bir iddiadan fazlası olabileceğini görüyoruz.
 
Zira 5G teknolojisi için 30 Ghz ila 300 Ghz arasında değişen yüksek frekans özellikleri, 4G gibi öncül teknolojilere göre daha fazla „anten” kullanımı anlamına geliyor. Çünkü bu frekans aralığında, verim elde etmek için antenlerin eskisinden çok daha yakın mesafelerde birbirleriyle irtibat kurmalarını sağlamak gerek.
 
 
 
 
Anten sayısındaki artışı büyük ölçekte düşündüğümüzde sadece „birkaç” antenden çok öte rakamlar ortaya çıkıyor. Bahsi geçen antenlerin çoğunluğu bir baz istasyonuna göre düşük profilli antenler. Ancak yine de çevreye yayılan radyasyonda ciddi bir artıştan söz etmek mümkün.

Bilim Dünyası ve 5G Teknolojisinin Zararları

 
 
Kablosuz iletişim teknolojileri alanında lider firmalar, bu teknolojinin sağlık ve çevre açısından bir tehdit oluşturmadığını iddia ediyor. Buna karşın, 40 farklı ülkede 215 bilim insanı tarafından yapılan bazı araştırmalar mevcut. Bu araştırmalarda ortaya çıkan bulgular ve raporlar doğrultusunda 
Birleşmiş Milletler’e acil önlem çağrıları yapıldığı biliniyor.
Bu noktada, özellikle kablosuz ağların oluşturduğu elektromanyetik alana maruz kalmanın tehlikeleri öne çıkarılıyor. İnsanların yarattığı elektromanyetik alanların doğaya verdiği zararlarla ilgili geçmiş araştırmalar, 5G teknolojisinin tehlikeleri konusunda tekrar gündeme geliyor.

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik