Blog Oluşturma

A’dan Z’ye Blogger Eğitimi 2

 

Google Gibi Getir Nedir ?  Nasıl Kullanılır ?

Yeni bir makale yayınladığımızda Google Gibi Getir özelliğini kullanarak aslında Google gibi yaparak Google’a pingleme yapıyoruz.

Hiç bilmeyen bloggerlar için pingleme nedir?

 
Bütün web sitesi sahipleri Google botlarının nasıl çalıştığı, özelliklerini , işlevlerini ve niteliklerininin ne olduğunu bilmek ve doğru kullanabilmeyi öğrenmek ister. 
 
Maalesef internette bu konuyla alakalı bulunan kaynaklar yetersiz ve kısıtlı olduğu için “Google botları nasıl çalışır?” sorusunun cevabı tahminden öteye gidemez. Koca bir derya olarak niteleyebileceğimiz interneti baştan aşağıya dolaşan, günde milyonlarca; belki de milyarlarca sayfa indeksleyen bu botların nasıl çalıştığını öğrenip bu bilgiler ışığında siteyi düzenlemek ciddi fayda sağlayabilir. 
 
Google’da ilk sıraya çıkmak herkesin hedefi; peki sizi rakiplerinizden ayıracak fark ne olmalı? Google botlarının çalışma mantığını çözdüğünüz takdirde botları sitenizin en kaliteli içeriği sunduğuna ikna edebilir, belki de ilk sıraya oturabilirsiniz. 

Google botları, ziyaret ettiği sitenin tüm kaynak kodlarını inceleyen bir yazılımdan ibarettir. 
 
Google botları; sitenizde bulunan görselleri ve videoları da kayıt altına alır. Google’ın sitenizi nasıl gördüğünü anlamak istiyorsanız, sitenizin kaynak kodlarını incelemeniz yeterli olacaktır. Google sadece kaynak kodlarını okuduğu gibi, kullanıcının görmediği gizli saklı tüm linkleri de görebilmektedir. 
 
Hacklink olarak adlandırdığımız linklerin günümüzde de işe yaraması, Google botlarının bu hatasından kaynaklanmaktadır aslında. CSS’e eklenen ufak bir kod parçacığı sayesinde kullanıcının göremediği bu linkler, Google botlarından kaçmadığı için backlink olarak sayılmakta ve sıralamayı ciddi manada manipüle etmeye devam etmektedir. 
 
Bir örümcek gibi tüm sitelere ağ ören Google botları sitenizi ziyaret ederek bilgileri kayıt altına aldığı gibi, kullanıcı bir arama yaptığı zaman SERP düzenlemesini sitenizde bulunan içerikleri kayıt altına aldığı veritabanında anahtar kelimeyi aratarak kullanıcıya sunar.
Google’ın hızlı bir şekilde yazınızı indekslemesi için aslında Google botlarını göndermesi işlemine pingleme de diyebiliriz.
 
 
Dolayısıyla önce biz Google gibi getir yaparak dizine ekliyoruz ve Google’a aslında “Ben bloguma yeni bir yazı ekledim ,sende dizine ekledin . Bblogumda yer alan bu makalemi hızlı bir şekilde indeksle” demiş oluyoruz.
Normalde Google Botları bizim makale yazma sıklığımıza göre blogumuzu ziyaret ederler. Eğer haftada 1 yazı ekliyorsak haftada 1 , 2 günde 1 yazı ekliyorsak 2 günde 1 blogumuzu ziyaret ederler . Burda da tekrar hatırlatmak isterim ki Google düzenli makale yazılmasını önemser ve bu düzene göre bloğunuzu ziyaret etme sıklığını belirler.
Aslında bizim makale yazma düzenimiz Google botlarının bloğumuzu ziyaret etme sıklığını belirler.
 
Makalemizi yazdık ,düzenledik ve yayınladık .Google botlarını bloğumuza gönderecek ama ne zaman ? Biz bloggerlar  da  aslında Google ‘ın bizi ziyaret etmesini beklemek yerine  bu ziyareti hızlandırıyoruz.

 

 

Öncelikle Blogger panelimize giriş yaptıktan sonra makalemizi yazıp , yayınlıyoruz. (Daha sonraki makalelerimizde ayrıntılı şekilde makale yazım kullarından bahsedeceğiz)
Makalemizi yayınladıktan sonra Google Search Console paneline geçiş yapıyoruz.
Google Search Console paneline ulaşmak için Blogger panelinden Ayarlar  – Arama Tercihleri alanına ulaşıyoruz.

ve Düzenle linkini tıklıyoruz.
Şimdi Başla komutu ile Google Search Console paneline aktif hale getiriyoruz.
Url Ön Eki alanında bulunan Url alanına blogunuzun tarayıcıda yer alan adını kopyalayıp yapıştırıyoruz.Blogunuzun Google Search Console da doğrulanmış oldu.

Mülke Git butonunu tıklayarak blogumuza ait panel giriş yapıyoruz.


 

Ardından blogumuzu tarayıcıda görüntülüyoruz.

  
En son yazıp , yayınladığımız makalemizi tarayıcımızda açıyoruz.
 
Makalemizin adres satırında yer alan linkini kopyalıyoruz.
 

Google Search Console da yer alan arama alanına linkimizi yapıştırıyoruz.

 

 

Ve Enter ‘a bastığımızda Google dizininden veri alma işlemini başlatıyor.


Google dizininden veri alma işlemi aslında sizin yazıp yayınlamış olduğunuz makalenin Google ‘ a eklenip eklenmediğine bakmaktır.

 

 

URL Google’da Yok uyarısı alıyorsak , Canlı Url ‘ yi Test Et linkini tıklıyoruz.

 

 

Url , Google tarafından kullanılabilir mesajını görürseniz , Google Botları henüz blogunuza gelmemiş demektir .
 

 
 

 

Dizine Eklenmesini İste komutunu tıklayarak Google Gibi Getir özelliğini kullanıp blogumuzun indekslenmesini hızlandırmış oluyoruz. Ve işte yapay zekayı çoktan kullanmaya başladığımızın kanıtlarından sadece birisi .

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik