Adobe Dreamweaver

Adobe Dreamweaver ile Veritabanı Bağlantısı Kurma

 

Dreamweaver ile Veritabanı Bağlantısı Kurma

Daha önce yazmış olduğumuz yayınlarda Adobe Dreamweaver ile ilgili bir takım makaleler yazmıştık. 

Bu makalemizde Adobe Dreamweaver ile kullanmış olduğumuz bir local sunucu üzerinde barınan veri tabanına nasıl bağlantı kuracağımızı anlatacağız. 

Fakat öncelikli adımımız kullanmış olduğunuz local sunucu yazılımını açıp (Wampserver, Xampp, PhpTriad, EasyPhp gibi) Adobe Dreamweaver’da bir site tanımlamış olmaktır . 

Şimdi uygulama resimlerimizle adım adım Adobe Dreamweaver ile veri tabanına nasıl bağlantı kurulacağını anlatalım . 

Şimdi Adobe Dreamweaver üzerinde bir Php doküman açalım. 

Ardından  Window menüsünden Database bölümüne tıklayalım. Eğer isterseniz Ctrl+Shift+F10 kısayol tuş kombinasyonu ile de bu bölümü görebilirsiniz. 

Yan menüde (eğer yan menünüz açıksa) Application başlığı altında bölümü görebilirsiniz.
Bu aşamadan sonra Database bölümünde yer alan + işaretine bir kez tıklayalım.

Bağlantının hemen altında Mysql Connection bölümü açılacak . Bu bölüme tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecek. ( Farklı versiyonlar kullanıyorsak karşımıza açılacak iletişim penceresi küçük te olsa farklılık gösterebilir .)

Bu aşamadan sonra yapacağımız işlem nu alanda istenen bilgileri doldurmak ve verdiğimiz bilgilere göre programın kullandığımız veri tabanına erişmesini sağlamak olacaktır . 

Kullanıcılardan yani bizlerden istenilen bilgiler ise  veri tabanımıza bağlanmak için kullanıyor olduğumuz klasik kullanıcı adı, şifre ve veritabanı sunucu ismi gibi bilgilerdir . 

Örnek resimde gördüğünüz gibi ben bu bilgirin girişini yaptım .Son olarak da pencerenin en alt kısmında bulunan Databases bağlantısına tıklıyoruz. Burada vermiş olduğumuz bilgiler ışığında bağlanılabilecek veritabanlarının listesini göreceğiz . Buradan herhangi bir veritabanını seçerek işlemimizi onaylıyor ve penceremizi kapatıyoruz. Artık veritabanı bağlantımız hazır!
Peki bu bağlantı ile neler yapılabilir?

Bu bağlantıyı sağlayarak istediğiniz veritabanı tablosuna işlem yaptırabilir, sorgu (Recordset) gönderebilir, sonuçları harici bir .php sayfada gösterebilirsiniz. Tabi yapılabilecek birçok işlem sizi bekliyor.

SORUNLAR VE BAĞLANAMAMA DURUMLARI

Bazı hallerde veritabanı bağlantınızı sağlayamayabilirsiniz. Bu durumların bazı olası nedenleri şöyledir;

  • Sunucu programınız açık olmayabilir,
  • Mysql çalışmıyor olabilir,
  • Daha önce Site Defination (Site Tanımlama) yapmamış olabilirsiniz,
  • Veritabanına bağlanmak için gerekli olan kullanıcı şifresini yazmamış olabilirsiniz. Kaldı ki veritabanına ulaşmak için yetkili girişine bir şifre tanımladıysanız bunu Dreamweaver üzerinde yazmanız gerekiyor.


Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik