Adobe Photoshop

Adobe Photoshop ‘ ta Clone Stamp Tool Kullanımı

 

Adobe Photoshop ‘ ta Clone Stamp Tool Kullanımı

Adobe Photoshop ‘ ta Clone Stamp Tool aracının kullanım amacı genellikle resim üzerinde istemediğimiz alanları yok etmektir . 

 
“Clone Stamp Tool” aracı  ile resmimizin bir yerine Alt tuşu ile tıkladığımızda bu alanın resim ya da  doku örneğini alır . Bu doku örneğini istediğimiz yere tıklayarak yapıştırmamızı sağlar.
 
Clone Stamp Tool aracımız örnek dokuyu resimden al , aldığın örnek dokuyu klonla mantığı ile çalışır.
 
Yani Clone Stamp Tool aracının kullanımında bir ön koşul vardır . İstenilen dokuyu Clone Stamp Tool aracına muhakkak tanıtmaktır. Klavyeden “Alt” tuşuna basıp tıklanarak doku araca mutlaka tanıtılır.
 
Öncelikle Clone Stamp Tool ( Klonlama Aracı ) aracımızı araç kutumuzdan seçerek aktif hale getirelim.
 
 
Şimdi de CTRL + O kısayol tuş kombinasyonu ya da File menüsünden Open seçeneği ile üzerinde işlem yapmak istediğim resmi açalım . 
 
 
Clone Stamp Tool aracımızı zaten aktif hale getirmiştik . Şimdi de ALT tuşuna basarak kumsalın herhangi bir yerine tıklıyoruz . Ardından Properties te yer alan Brush’ı ( fırçayı ) ayarladıktan sonra izmaritin olduğu yere  mouse sol tuşuna basarak çizmeye başlıyoruz.
 
Mouse sol tuşuna basarak izmaritin üzerinden geçtikçe , referans alınan kumsal doku örneği izmarite uygulanacak ve izmariti resmi yok olacaktır . 
 
 
Ve resmimiz temizlendi . 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik