İnternet Seo

Arama Motoru Nedir ? Arama Motorları Web Site Sahipleri İçin Neden Önemlidir ?

 

Arama Motoru Nedir ? 

Arama Motorları Web Site Sahipleri İçin Neden Önemlidir ?

Her web site sahibinin , yöneticisinin öncelikli amacı arama motorlarında ilk sıralara çıkabilmektir . O halde arama motorlarına kayıt olmak ve arama sonucunda listelenmek için çalışmak ilk hedefimiz olacaktır .
 
Arama motorlarına kayıt olmak ve arama motorlarında listelenmek için çeşitli seçenek ve yöntemler bulunmaktadır. 
 
Web sitenizin arama motorlarına eklenmeden önce, tamamen arama motorlarına uyumlu  hale getirmemiz gerektiğini UNUTMAYINIZ . Aksi halde organik trafik elde etmemiz zorlaşacaktır . 

1. Ücretsiz Arama Motoru Kaydı

 

Arama motorlarına web site sahipleri genellikle ücretsiz kayıt yaptırırlar . 
 
Arama motorlarına yapılacak başvurular , herhangi bir siteye olamak kadar kolaydır . Çünkü kayıt formları gibi basit formalar aracılığı ile arama motorlarına kayıt yaptırabiliriz .
 
Arama motorlarına kayıt başvurularını 2 ile 8 hafta arasında sonuçlanır .
 
Arama motoruna ait bootlar , siteniz için kayıt yaptırdıktan sonra 1 kez sitenizi ziyaret eder ve ulaşabildiği sayfaları indexler . Bootların sitenizi ziyareti esnasında web sitenizin hızlı olması çok önemlidir . Siteniz ne kadar hızlı ise , bootlar sitenizde o kadar fazla sayfa indexleyecektir .

2. Ücretli Arama Motoru Kaydı

Arama motorları için yaptığınız ücretli başvurular 1 ile 5 gün arasında değerlendirilip , sonuçlandırılır .
 
Arama motoruna ait bootlar web sitenizi daha fazla ziyaret eder (2 ila 6 günde bir düzenli olarak . Oysa ücretsiz başvurularda bu süre belirsizdir .). Bu şekilde indexlenen bilgiler sitenizin güncel bilgileri olacak ve sitenizde arama sonuçlarındaki sıranızı yükseltmeye başlayacaktır . 
 
Ücretli kayıtlar belirli sürelidir. 6 aylık veya 1 yıllık üyelikler söz konusudur. Ücretli üyelik sistemine devam edip etmemek sizin tercihinizdir . Üyeliğiniz bittiğinde üyelik kaydınız silinmez yalnızca web sitenize düzenli olarak gönderilen bootlar daha seyrek aralıklarla gönderilirler . Ve eğer ücretli üyeliğiniz süresinde sıralamanız yükseldi ise , üyeliğiniz bittikten sonra kolay kolay bu sıralamanızı kaybetmezsiniz.

3. Sponsorlu Sıralama

Arama motorları sponsorlu reklamları , bizlerin seçeceği çeşitli anahtar kelimeler aratıldığında gelen arama sonuçlarının ilk sırasında yada sonuçların sağında yer alan reklam alanında sizin sitenize link veren bir bilgi alanı satın alabilirsiniz. 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik