Blog Oluşturma

Backlink Nedir ? Backlinlerin Önemi Nedir ?

Backlink Nedir ? Backlinlerin Önemi Nedir ?

Backlink Nedir?

 
Konu SEO olduğunda “backlink” tabiri bir şekilde herkesin dilinde. Peki gerçekten neden bahsedildiğini herkes biliyor mu?
Backlink: İnternet siteleri üzerinde, sizin sitenize yönlenmiş herhangi bir bağlantı(link); backlink olarak adlandırılır.
 
Aslında buna bir tür “alıntılama” işlemi de diyebiliriz. Bu noktada,  “web sitenizde bulunan ürün, hizmet veya içerikle alakalı referans bağlantısı” şeklinde daha somut bir tanım ortaya çıkar.
 
 

Backlink Ne İşe Yarar?

 
Backlinkler, bir sayfanın değeri ölçülürken Google’ın hesaba kattığı birçok değişkenden önemli bir tanesi olarak karşımıza çıkar.
 
 
 

Peki arama motorları neden backlinklere önem verir?

 
İnternet henüz bu kadar yaygın değilken arama motorları oldukça basit çalışma bir çalışma prensibi olan “anahtar kelime eşleşmesi” merkezinde hizmet veriyordu. Yani içeriğin kalitesi veya özgünlüğü hiçbir şekilde belirleyici olmuyordu.
 

Backlinklerin Önemi

 
“Araç tamiri” kelimeleri ile arama yapan bir kişi, bir mühendislik fakültesinin web ortamına yüklemiş olduğu binlerce sayfa akademik makaleyi üst sıralarda görüyordu. Çünkü “araç tamiri” anahtar kelimesi en çok bu makalede eşleşme sağlıyordu.
 
Bu durumu hemen fark eden site yöneticileri ve yazılımcılar, sadece belli anahtar kelimelerden oluşan siteler üretmeye başladılar. Bot yazılımların “rastgele” ürettiği anahtar kelime öbeklerinden oluşan bu tür sitelerde hemen her piksel, reklamla örülüydü. Yani içerik kalitesinden söz etmek mümkün değildi.
 
Araç tamiri için bir tamirciye ihtiyaç duyan kişilerin arama motorundan faydalanması da imkansız hale geldi.
 
Bu tür durumlara karşı ilk çözümlerden biri backlinkler oldu. Yazının başında “referans bağlantısı” olarak tanımladığımız backlinkaslında, kaliteli içeriklerden oluşan, işe yarar sitelerin birbirlerine kefil olmasıydı.
 
Zamanla Google algoritmaları çok daha gelişmiş hale geldi ve birçok farklı değerlendirme kriteri ortaya çıktı. Ancak günümüzde Google arama sonuçlarında yükselme hedefi için backlinkler halen önemli kriterler arasındadır .

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik