Güncel programlama

Bilgisayar Programcılığı Nedir ? Temel Programlama Mantığı Nedir ?

SCRATCH ile kodlama

Programcılık Nedir?

Programcılık  ile ilgili araştırma yaptığınızda, bir çok farklı kelime ile karşı karşıya kalırsınız . 

Nedenlerinden birisi de bilişim sektörünün de kendi içerisinde çok fazla dalı olmasıdır . Ve her alanda programlama , programcının çalışma mantığı farklıdır .

Aslında bu kadar karmaşık değildir. Çünkü günlük hayatta yaptığımız her işin bir programlama örneği olduğunu söyleyebiliriz . 

Şaşırtıcı gelebilir, ama aslında programlama, basit ve anlamlı olarak yaptığımız her işin temelini oluşturmaktadır .

Günlük Hayatımızdan Programcılığa Örnek

Günümüzde hepimizin evinde bir bilgisayar , tablet yahut telefon mevcut .

Ve bu akıllı cihazları açmak için düğme vardır . Bu düğmeye bastığımızda akıllı cihazların açılacağını ya da kapanacağını biliyoruz. 

Küçük yaşlardan itibaren bu sistemi kullanmaya alışıyoruz aslında . Çünkü hemen hemen tüm elektronik eşyalarda açma / kapama düğmeleri vardır . 

Kullanıcılar yani bizler  bunu düğme yardımı ile kontrol etmekteyiz.

Programcılık, aynı şekilde makinaların bize sunulan düğmeler ve farklı cihazlarla yapmasını istediğimiz işlemleri, yapmasını sağladığımız işlemlere denir.

Programcı Kimdir?

Bilgisayarın dilinden anlayan ve istediği işlemi yaptırabilen kişiye programcı denir. Siz bilgisayara eğer sorunuzu direk sizin anladığınız şekilde sorarsanız, örneğin «bana 8 vezir birbiriniz kırmayacak şekilde yerleştir» derseniz, bilgisayar size herhangi bir cevap veremez.

Ama siz analitik olarak veziri, satranç tahtasını tanımlar ve istenilen işlemi tanımlarsanız bilgisayar size net olarak istediğiniz cevabı rahatlıkla verecektir.

Bir uçağı ustalıkla kullanan ve istediği her hareketi yaptıran kişiye pilot denir. Bilgisayarda, bilgisayar dili bilerek, bilgisayara istediği işlemi yaptıran kişiye programcı denir.

Kimler Programcı Olabilir?

Herkes programcı olabilir. Ama iyi programcı olmak için bazı özellikler gerekiyor.

 • Matematik Zekası
 • Öğrenme Sevgisi
 • Adaptasyon
 • Doğaçlama
 • Çok Yönlü Düşünebilme
 • İnsan İlişkileri
 • Etik
 • Yabancı Dil

Programcı Ne İş Yapar?

Programcılık konusunda bir çok tanım vardır. Genel olarak kullanılan, programcılık aslında içinde bir çok farklı alanı bulunmaktadır.

 • Analist Programcı
 • Yazılım Mühendisi
 • Geliştirici
 • Webmaster
 • Coder

Analist Programcı

 Bu tür programcılar işletmelerde firmaların işlerini analiz eden ve iş tanımlarına ve yapılan işlere göre belirli programlar yazarak, işletme verimini arttırmaya yönelik programcılara denir. Genel olarak bu programcılar belirli bir alanda uzmanlaşırlar, tek programlama dili ve veritabanı sistemleri kullanarak işlem yaparlar. (Üretim,Muhasebe,Satınalma,Satış, İnsan Kaynakları V.B.G.)

Genelde şirket bünyesinde çalışmaları sebebiyle sadece o işletme içinde yazılım geliştirirler ve yaptıkları işler tamamen mevcut yazılımın oluşturulması sonrası, hata denetleme ve yapı değişiklerinde güncelleme olarak devam eder.

Yazılım Mühendisi

Yazılım Mühendisi bir yazılım geliştirme işinin her noktasında parmağı olandır. Programın nasıl işleyeceği, ne tür geliştirmeler olacağından tüm şemaları ve diğer tüm konuları düşünüp oluşturan, geliştiricileri kontrol edip işin doğruluğunu teyit eder.

Genelde bu mühendisler yazılım yazmaz daha çok yol gösterme, kontrol ve geliştirme konularında tam denetim yaparlar.

Geliştirici(Developer)

Analiz,Optimizasyon gibi işlerle çok fazla ilgilenmeden, kendisine spesifikasyonları veriler uygulamaların kodlamasını yapan kişidir. Programcılık alanına ilk kez adım atan kişiler, genelde işe Developer sıfatıyla başlar.

Web Master

Sadece Web işleri ile alakalı yazılımlara odaklı, daha çok web üzerindeki kodlama dillerini bilen yazılımcılar için kullanılan gelen tanımdır. Eskiden grafikten tutunda, tüm kodlamayı yapıyorlardı. Yeni yapılarda sadece belirli kodlama işlemlerine bakan ve sitelerin diğer işlemlerini farklı takım arkadaşlarına bırakan kişilere deniyor.

Coder

Piyasada çok fazla adı geçmesede, programcılık konusunda üst seviyeye ulaşmış, kodlamayı sanat olarak gören, yazılımları adeta bir sanat eseri şeklinde düşünen ve mükemmel olması için her yönüyle ele alan kişileri tanımlamaktadır. Birden fazla yazılım dili bilmekte ve genel olarak bu dilleri ortak kullanarak, farklı kodlamalar çıkarmaktadırlar.

Programlama Donanımları


Programlama her ne kadar yazılımsal bir işlem gibi gözüksede, bilgisayarı oluşturan bir çok cihazın kullanımı ile yapılmaktadır. Bunlar;

Giriş;

 • Klavye
 • Fare
 • Tarayıcı
 • Kamera
 • Dokunmatik Ekran

Sistem ve Veri İşleme;

 • Bellek
 • İşlemci
 • Ekran Kartı

Çıkış;

 • Ekran
 • Yazıcı
 • Dijital Medya(Usb Disk,CD,DVD)
 • Ses Kartı
 • İnternet

Giriş Aygıtları

 Giriş Aygıtları, yazılımcının bilgisayara gerekli komutları ve yapması gereken işlemleri sıralı bir şekilde oluşturması için vardır. Kodlamanın istenilen şekilde yapılmasını ve net olması için farklı giriş aygıtları kullanılır. Sonuç olarak işlenecek talimatlar ve verilerin girişleri yapılır.

Bilgisayarlar Siz Ne Yaptırmak İsterseniz Onu Yaparlar, Ne Eksik Nede Fazlası!

Sistem ve Veri İşleme Aygıtları

 İşlemci(CPU) Aritmetik ve Mantıksal işlemleri yapma,Belirli oranda bellekte tutma ve Yapılan işlemlerin doğrulamasını yapmaktadırlar.

 İşlemcilere göre yapılan işlemler farklılık gösterir. Bellek(RAM) işlemlerin boyutları arttığında, işlemci dışında veriyi tutmak ve işlenmesini sağlamak için kullanılmaktadır.

Grafik Kartları, Bazı grafiksel işlemler işlemci dışında, grafik kartlarının üzerinde bulunan (GPU) işlemciler tarafından işlenerek son haliyle çıkış aygıtlarına aktarılır. Yeni teknolojiler ile gelişmiş yazılımlar CPU ve GPU ortak kullanarak daha hızlı veri işleme ve sonuç almayı sağlamaktadırlar.

Çıkış Aygıtları

Bilgisayara her giriş yapılan işlem bir çıkış verisi almak için yapılmaktadır. Bu veriler bazen görsel, bazen ses olarak,bazen dosyalar halinde, bazende kağıda baskı olabilir. Bu tamamen bizim verileri girişimizde seçtiğimiz çıkış metoduna bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Programlamada yapılan işlemler bazen kağıda baskısı, ekrana çıkan görüntüsü anlamsız olacağı için dosyalara kayıt şeklinde yapılarak, sonrasında çıkan veriler üzerinde çalışmamız için özel dosya formatlarında oluşturulabilir. Bu da programlamanın ne kadar esnek olabileceğinin göstergesidir.

Kod Nedir? Kodlama Nedir?

Kod, bilgisayar ve benzer cihazların yapmasını istediğimiz komutların temel parçasıdır. Kodlama nedir, kısaca bahsedecek olursak; bilgisayar yazılımları, web siteleri ve uygulamalar oluşturmanızı mümkün kılan şeydir.

Yani bugün kullandığınız internet tarayıcısı, işletim sistemi, telefon uygulamaları, Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya platformları, oyunlar ile web siteleri kodlama yardımıyla yapılır. Bilgisayarda kodlama nedir? İnsanların aksine bilgisayarların kendi başına konuşma ya da insanlarla iletişime geçme gibi gelişmiş yetenekleri yoktur.

Bir bilgisayar, bir tablet ya da bir cep telefonunun ihtiyaçlarınızı karşılaması için ona neler yapması gerektiğini insanlar söyler. Bu tür elektronik cihazlara yapmasını istediğiniz şeyleri söylemek için programlama dili adı verilen diller kullanılır. Programlama dilleri yardımı ile bilgisayar ve diğer elektronik cihazlar insanları anlayabilir. Bilgisayarların insanları anlamaları için bazı talimatlar vermek gerekir.

Program Nedir? Programlama Dili Nedir?

Program, bilgisayar üzerinde önceden belirli amaçlara yönelik oluşturulan kodların tamamının tek bir yapı altında toplanarak sunulan kod öbeğine denir.

Örneğin Excel, bir çok farklı kod yapısı ile farklı tablo işlemleri yapmamızı sağlayan gelişmiş bir programdır.

Programlama Dili, Bilgisayarların vereceğimiz komutları tam olarak anlaması için oluşturulan temel kod giriş arabirimleridir. Diller yapılacak işlemlerin karmaşıklığına göre 3 farklı seviyeye ayrılır. Bunlar,

 • Yüksek Seviyeli Diller: Daha çok insana yakın düşünme yapısı ile oluşturulan programlama dilleridir. • Orta Seviyeli Diller: Genel olarak yapılan işleme göre makine dili veya yüksek diller arasında yakınlık gösteren orta seviyede bir dil grubudur.
 • Temel Makine Dili: Daha çok matematiksel işlemler ve analog yapı(1 ve 0 lardan oluşan) dili ifade eder.

Program yazma, çözülmüş bir problemin bir bilgisayar dili ile kodlarını yazmaktır. Bu, en son işlemdir.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik