Bilgisayara Giriş

Bilgisayara Giriş – Bilgisayar Nedir?

bilgisayara-giris

Bilgisayara Giriş – Bilgisayar Nedir?

Bilgisayara giriş kapsamında hazırladığımız ders notları sıra ile Temel Bilgisayar kategorisinden ulaşabilirsiniz .

   Bilgisayar , kullanıcıdan aldığı verilerle ( sonuca ulaşmak için gereken bilgiler) aritmetiksel ve mantıksal işlemleri yapan , yaptığı işlemlerin sonucunu saklayan , sakladığı bilgilere istenildiğinde ulaşılabilen elektronik bir aygıttır.
   Bu işlemleri yaparken veriler girilir ve işlenir . istenildiğinde yapılan işlemler saklanabilir ve çıktısı alınabilir. Bilgisayarın yapacağı tüm işlemler kullanıcı komutuna bağlıdır.
Bilgisayara Giriş konusunda temel tanımlarımızı yaptıktan sonra bilgisayar bölümlerimizi inceleyelim .

Bilgisayar ile İlgili Kullanılan Terimler 

Giriş
Kullanıcı ya da bilgisayar tarafından sağlanan verilerdir. Bu veriler harfler , sayılar , sesler ve komutlar olabilir . Veriler bilgisayarın giriş birimleri tarafından toplanır.
 
İşlem
Veriler kullanıcıların amaçları  ve programın kapasitesi kapsamında işlem basamaklarından geçer.
 
Bellek
Girişi yapılan ve istenilen bilgiler bellekte depolanabilir.
 
Çıkış
Bilgisayar tarafından işlenilerek üretilen yazı , resim , müzik , grafik vb. öğelerin ekran,yazıcı , hoparlör gibi çıkış birimlerinden alınmasıdır.
 
Bir bilgisayarın işlem yapabilmesi için donanım ve yazılıma ihtiyaç vardır.
 

Donanım (Hardware) Nedir?

 
   Bilgisayarın elle tutulup gözle görülebilen fiziksel kısımlarına donanım denir. Ekran , klavye , fare , hoparlör , yazıcı , sabitdisk(harddisk) bilgisayar donanımını oluşturan bazı parçalardır.

Yazılım (Software) Nedir?

   Bilgisayar donanımında kullanılan çeşitli programlara yazılım denir. Yazılıma örnek olarak kelime işlemci programı , elektronik tablolama programı , muhasebe programları , resim düzenleme programları verilebilir .

Bilgisayarın Çalışma Sistemi

İkili Sistem (Binary Sistem)

   Bilgisayara girilen her türlü harf, rakam veya özel isarete (+, – gibi) karakter denir.
   Bilgisayara girilen her karakter bilgisayar tarafından 0 ve 1 üzerinden degerlendirilir. Sadece 0 ve 1 rakamlarından olusan bu sisteme kili Sistem (Binary) denir.Örnegin bilgisayara girilen “A” karakteri bilgisayar tarafından 11101101 gibi belli düzende 8 tane 0 ve 1’ in yan yana gelmesi olarak degerlendirilir. Bu tüm karakterler için geçerlidir ve her karakterin 0 ve 1 dizilimi bir digerinden farklıdır.
Bilgisayar Hafıza Ölçü Birimleri
Buradaki her 0 ve 1’e Bit denir. Bit bellegin en küçük ölçü birimidir. Bilgisayara yapılan girislerin birer ikiser kelimeyle sınırlı olmadıgı düsünülürse Bit denilen ölçü biriminin yeterli olmadıgı görülür.
Bu durumda ölçü birimleri su sekilde tanımlanır:
8 BİT = 1 BYTE (B)
1024 BYTE = 1 KILOBYTE (KB)
1024 KILOBYTE = 1 MEGABYTE (MB)
1024 MEGABYTE = 1 GIGABYTE (GB)
1024 GIGABYTE = 1 TERABYTE (TB)

Donanım ve Donanım Öğeleri

Ekran (Monitör):

En sık kullanılan çıkış birimidir, bilgisayarda yapılan tüm işlemler anında ekran aracılığı ile görüntülenir. Bir çok boyutlarda ve şekillerde ekranlar vardır. Ekran boyutları ‘inch’ olarak ifade edilir. Türleri ise üretildiği teknoloji bakımından ikiye ayrılır; bunlar; analog ve digital ekranlardır.

Son yıllarda özellikle LCD / TFT ekranlar daha çok tercih edilmeye başlandı. Bu ekranlar tüplü olmayıp kristal ekranlardır. Diz üstü bilgisayarların ekranları gibi. Bu ekranlar kaliteli görüntü vermekle birlikte, radyasyon en az seviyeye indirgendiği için sağlık açısından en avantajlı ekranlardır. Fakat fiyat açısından normal ekranların yaklaşık üç katıdır. Ekran dışında ekran kartı denilen donanıma da ihtiyaç vardır.

Yazıcı (Printer) :

Bilgisayardaki yazıları, resimleri, grafikleri kısaca ekranda görünen her şeyi kağıda aktaran ürünlerdir. 3 tip yazıcı vardır:

 

 

 

a) Nokta vuruslu (Dot pixel)

b) Mürekkep Püskürtmeli (Ink Jet)

c) Lazer (Laser)

İşlemci (cpu) :

Bilgisayarın beynidir. Yapılan her işlemi kontrol eder. Bir bilgisayarın CPU’su ne kadar gelişmişse bilgisayar o kadar hızlı ve yetenekli olur.
    Ana kart üzerinde CPU adı verilen işlem ünitesi vardır. Bilgisayarda bütün işlemler bu ünite kontrolünde yürütülür.
   CPU’ya aynı zamanda mikro işlemci denir. Bilgisayarın CPU’su bilgisayarın modelini de belirtir.
   Bilgisayar alımlarında ilk olarak işlemcisi sorulur. Örneğin Pentium IV 3.0 Ghz gibi bunun anlamı, mikro işlemcinin tipi Pentium 4 ve hızı 3.0 Ghz dir.

Ram (Random Access Memory) – Rom (Read Only Memory)

   Ana bellek bilgisayarın çalışabilmesi için gerekli bilgilerin tutulduğu bölümdür.. Ana bellek 2’ye ayrılır:

1) ROM (Read Only Memory): Sadece okunabilir bellektir. Buradaki bilgiler silinemez,

değiştirilemez , herhangi bir elektrik kesintisinden etkilenemez.

2) RAM (Random Access Memory): Doğrudan veya rastgele erişimli bellektir. Bilgisayar açılır açılmaz kullanıcıya bos olarak sunulan bellektir. Bilgiler geçici olarak bu bölümde tutulur. RAM bellek elektrik kesintisinden etkilenir. Bellek bilgisayarın özelliğine göre yükseltilebilir.

Bellek Kapasiteleri

..4MB, 16MB, 32MB, 64MB, 128MB, 256MB, 512 MB, 1024 MB …

Anakart (Mainboard):


Anakart tüm sistem birimlerini üzerinde barındırır. Diğer kartlar (ekran kartı, modem, ses kartı vb.) anakart üzerindeki slot yuvalarına takılır. Bir aygıtın işlem görebilmesi için mutlaka ana kartla bir bağlantısının olması gerekir.Bu bağlantı direkt üzerine takılarak ( PCI veya ISA yuvalara) veya bir kablo aracılığı ile yapılır.

Tüm kartların kendi üzerine takılmasından ötürü de anakart olarak adlandırılırlar.  Ana kartlar destekledikleri mikroişlemci türlerine bağlı olarak adlandırılırlar.

Kasa :

PC içerisinde bulunan parçaları dış etkenlere karşı muhafaza eder ve bu parçalara elektirik dağılımını gerçekleştirir.

Tarayıcı :

Tarayıcı kağıt üzerindeki bir yazıyı bir resmi bilgisayar ortamına aktarmak için kullanılırlar.

Harddisk (HDD) :

Hdd bilgisayarda bulunan verilerin  kullanıcı istediği takdirde saklandığı yerdir. Bütün bilgilerimiz oyunlarımız programlarımız işletim sistemimiz harddiskte saklanır. Hdd genelde “C” karakteri ile temsil edilir. Kullanıma göre hdd sanal olarak bölünerek düzenlenebilir.

 

Ekran Kartı (VGA) :

Kullanıcının yaptığı işlem sonuçlarını monitöre yansıtacak olan birimdir.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik