Bilgisayara Giriş

Bilgisayara Giriş Modülü Ders Notları

Bilgisayara Giriş Modülü Ders Notları

Bilgisayar Nedir?


   Bilgisayar , kullanıcıdan aldığı verilerle ( sonuca ulaşmak için gereken bilgiler) aritmetiksel ve mantıksal işlemleri yapan , yaptığı işlemlerin sonucunu saklayan , sakladığı bilgilere istenildiğinde ulaşılabilen elektronik bir aygıttır.
   Bu işlemleri yaparken veriler girilir ve işlenir . istenildiğinde yapılan işlemler saklanabilir ve çıktısı alınabilir. Bilgisayarın yapacağı tüm işlemler kullanıcı komutuna bağlıdır.

Bilgisayar ile İlgili Kullanılan Terimler 


Giriş
Kullanıcı ya da bilgisayar tarafından sağlanan verilerdir. Bu veriler harfler , sayılar , sesler ve komutlar olabilir . Veriler bilgisayarın giriş birimleri tarafından toplanır.

İşlem
Veriler kullanıcıların amaçları  ve programın kapasitesi kapsamında işlem basamaklarından geçer.

Bellek
Girişi yapılan ve istenilen bilgiler bellekte depolanabilir.

Çıkış
Bilgisayar tarafından işlenilerek üretilen yazı , resim , müzik , grafik vb. öğelerin ekran,yazıcı , hoparlör gibi çıkış birimlerinden alınmasıdır.

Bir bilgisayarın işlem yapabilmesi için donanım ve yazılıma ihtiyaç vardır.
Donanım (Hardware) Nedir?   Bilgisayarın elle tutulup gözle görülebilen fiziksel kısımlarına donanım denir. Ekran , klavye , fare , hoparlör , yazıcı , sabitdisk(harddisk) bilgisayar donanımını oluşturan bazı parçalardır.


Yazılım (Software) Nedir?


   Bilgisayar donanımında kullanılan çeşitli programlara yazılım denir. Yazılıma örnek olarak kelime işlemci programı , elektronik tablolama programı , muhasebe programları , resim düzenleme programları verilebilir .


Ekran (Monitör):
                                                                      

En sık kullanılan çıkışbirimidir, bilgisayarda yapılan tüm işlemler anında ekran aracılığı ile görüntülenir. Bir çok boyutlarda ve şekillerde ekranlar vardır. Ekran boyutları ‘inch’ olarak ifade edilir. Türleri ise üretildiği teknoloji bakımından ikiye ayrılır; bunlar; analog ve digital ekranlardır.

Son yıllarda özellikle LCD / TFT ekranlar daha çok tercih edilmeye başlandı. Bu ekranlar tüplü olmayıp kristal ekranlardır. Diz üstü bilgisayarların ekranları gibi. Bu ekranlar kaliteli görüntü vermekle birlikte, radyasyon en az seviyeye indirgendiği için sağlık açısından en avantajlı ekranlardır. Fakat fiyat açısından normal ekranların yaklaşık üç katıdır. Ekran dışında ekran kartı denilen donanıma da ihtiyaç vardır.

 

 

 

 

 

 

Yazıcı (Printer) :

 

 Bilgisayardaki yazıları, resimleri, grafikleri kısaca ekranda görünen her şeyi kağıda aktaran ürünlerdir. 3 tip yazıcı vardır:

a) Nokta vuruslu (Dot pixel)

b) Mürekkep Püskürtmeli (Ink Jet)

c) Lazer (Laser)


   
İşlemci (cpu) :

 

Bilgisayarın beynidir. Yapılan her işlemi kontrol eder. Bir bilgisayarın CPU’su ne kadar gelişmişse bilgisayar o kadar hızlı ve yetenekli olur.

 

    Ana kart üzerinde CPU adı verilen işlem ünitesi vardır. Bilgisayarda bütün işlemler bu ünite kontrolünde yürütülür.

 

   CPU’ya aynı zamanda mikro işlemci denir. Bilgisayarın CPU’su bilgisayarın modelini de belirtir.

 

   Bilgisayar alımlarında ilk olarak işlemcisi sorulur. Örneğin Pentium IV 3.0 Ghz gibi bunun anlamı, mikro işlemcinin tipi Pentium 4 ve hızı 3.0 Ghz dir.

 

 


 

Ram (Random Access Memory) – Rom (Read Only Memory)

 

 

 

   Ana bellek bilgisayarın çalışabilmesi için gerekli bilgilerin tutulduğu bölümdür.. Ana bellek 2’ye ayrılır:

1) ROM (Read Only Memory): Sadece okunabilir bellektir. Buradaki bilgiler silinemez,

değiştirilemez , herhangi bir elektrik kesintisinden etkilenemez.

2) RAM (Random Access Memory): Doğrudan veya rastgele erişimli bellektir. Bilgisayar açılır açılmaz kullanıcıya bos olarak sunulan bellektir. Bilgiler geçici olarak bu bölümde tutulur. RAM bellek elektrik kesintisinden etkilenir. Bellek bilgisayarın özelliğine göre yükseltilebilir.

Bellek Kapasiteleri

..4MB, 16MB, 32MB, 64MB, 128MB, 256MB, 512 MB, 1024 MB …

 

 

 

Anakart (Mainboard):

 

 
        Anakart tüm sistem birimlerini üzerinde barındırır. Diğer kartlar (ekran kartı, modem, ses kartı vb.) anakart üzerindeki slot yuvalarına takılır. Bir aygıtın işlem görebilmesi için mutlaka ana kartla bir bağlantısının olması gerekir.Bu bağlantı direkt üzerine takılarak ( PCI veya ISA yuvalara) veya bir kablo aracılığı ile yapılır.

Tüm kartların kendi üzerine takılmasından ötürü de anakart olarak adlandırılırlar.  Ana kartlar destekledikleri mikroişlemci türlerine bağlı olarak adlandırılırlar. 

  

 

Kasa :

 

 

 

 PC içerisinde bulunan parçaları dış etkenlere karşı muhafaza eder ve bu parçalara elektirik dağılımını gerçekleştirir.
Tarayıcı :

 

 

   Tarayıcı kağıt üzerindeki bir yazıyı bir resmi bilgisayar ortamına aktarmak için kullanılırlar. 

 

Harddisk (HDD) :

 

 

 

Hdd bilgisayarda bulunan verilerin  kullanıcı istediği takdirde saklandığı yerdir. Bütün bilgilerimiz oyunlarımız programlarımız işletim sistemimiz harddiskte saklanır. Hdd genelde “C” karakteri ile temsil edilir. Kullanıma göre hdd sanal olarak bölünerek düzenlenebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekran Kartı (VGA) :

 

Kullanıcının yaptığı işlem sonuçlarını monitöre yansıtacak olan birimdir.


YAZILIM

 
 
 
 

   Bilgisayarı kullanabilmemiz ve istediğimiz işlemleri yapabilmemiz için geliştirilen programlardır.


   İşletim Sistemleri; Donanım ve kullanıcı arasındaki haberleşmeyi sağlayan bir programdır. Tam olarak görevi ise şu maddeler ile açıklayabiliriz;

 

-PC donanımını kullanıcının  kullanabilmesini sağlar, örneğin TV Kartı ile TV izlemek, modem aracılığı ile internete bağlanmak, ses kartı aracılığı ile müzik dinlemek vs.

 

-Uygulamaları kullanmamızı sağlar. Farklı konularda çalışmak için geliştirilen uygulamaları çalıştırabilmemizi ve kullanmamızı sağlar.

 

-Dosya Yönetimini sağlar. Dosyaları istediğimiz şekilde adlandırmamızı, gruplamamızı, silmemizi  , saklamamızı sağlar.

 

Uygulamalar; Belirli işlemleri kullanıcının yapabilmesi amacı ile bilgisayar programcıları tarafından  hazırlanan, çalışmak için bir işletim sistemine ihtiyaç duyan programlardır. Örneğin Word kelime işlemci programı, Excel Hesap Tablosu programı ,  Autocad  çizim programı , Eta muhasebe programı vb.

 

 

 

 

 

 

   Bilgisayarı açma işlemini gerçekleştirmek için kasa üzerinde bulunan Power Düğmesine (Genelde büyük belirgin bir düğmedir) basılır. Bu işlemden sonra bilgisayar açılır ve devreye Bios (Anakart üzerinde bulunan bir entegre. Görevi sistem tarihi ve saatini ve donanım hakkında bilgileri saklamak ve kontrol etmek) girer. Sisteme bağlı aygıtları test eder. Bu işlem bittikten sonra işletim sistemi yüklenir ve karşımıza Windows a ait işletim sistemi ( Windows Xp , Windows 7 , Windows 8 ) ekranı gelir. Bu aşamadan sonra yapılması gereken işlemleri mouse ve klavye kullarak sisteme kullanıcı giriş yaparak bildirir.


 

Mouse KullanmakWindows açıldığında ekranın ortasında bir ok işareti bulunur. Bu işaret mouse’umuzu temsil eder. Mouse’u sağ elimiz ile tutarak sağa, sola, aşağı, yukarı hareket ettirerek ekrandaki işaretçiyi oynatabiliriz. Bu şekilde işaretçiyi istediğimiz yere götürebiliriz. Mouse’u kullanırken üzerinde bulunan tuşlarına tıklarız. Üç tip tıklama türü vardır;

 

Tıklama; Herhangi bir nesneyi seçili hale getirmek veya bir menüyü açmak için kullanılır. Örneğin işaretçiyi masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesinin üzerine getirip bir kez sol düğmeye tıklayalım. Bilgisayarım simgesi seçili hale gelir. İşaretçiyi Başlat Menüsünün üzerine götürüp bir kez tıklayalım. Başlat Menüsü açılır.

 

Çift Tıklama; Herhangi bir nesnenin üzerinde mouse’un sol düğmesine iki kez hızlı bir şekilde tıklama işlemine denir. Çift tıklama olayı genelde programları çalıştırmak için kullanılır. Örneğin mouse’umuzu masaüstünde bulunan Bilgisayarım simgesinin üzerine getirip cift tıklarsak bilgisayarım penceresi açılır.

 

Sağ Tıklama; Herhangi bir nesnenin üzerinde mouse’un sağ düğmesine tıklama işlemine denir. Bu işlem sağ tıklanan nesne üzerinde yapabileceğimiz işlemleri bir menü içerisinde bize getirir. Örneğin mouse’umuz ile masaüstünde boş bir alana sağ tıklayarak bir kısayol menüsüne ulaşabiliriz. Bu menüdeki seçenekler ile masaüstü ayarlarında değişiklikler yapabiliriz.

Klavye Kullanmak

 

   Kullanıcı bilgisayara yapacağı işlemleri bildirirken , veri girişi yaparken en fazla klavyeyi kullanır.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik