Bilgisayara Giriş

Bilgisayarın Temel Kavramları

bilgisayar kullanımı

Bilgisayara Giriş Modülü – Masaüstü Kavramı

Bilgisayarın Temel Kavramları

Bu yazımızda Bilgisayar işletmenliği kursları yahut Temel Bilgisayar derslerinde yer alan ilk konularımızdan biri olan Bilgisayara Giriş modülü konusundan bahsedeceğiz .

     Bilgisayara giriş modülü bilgisayarın tanımı işe başlayıp , bilgisayarı nelere nasıl dikkat ederek kullanacağımıza dair hususları içerir .

     Bilgisayar ile kullanıcı arasında iletişimi sağlayan adeta köprü görevi gören aracıya işletim sistemi adı verilir. İşletim sistemi bir tercüman olarak düşünülebilir.

      Kullanıcının yapmak istediklerini bilgisayarın anlayacağı dile çevirir ve Merkezi İşlem Birimine iletir. MİB ( CPU ) işlemleri gerçekleştirir ve bulduğu sonuçları yine işletim sistemine gönderir. İşletim sistemi bulunan sonuçları yada yapılan işlemleri kullanıcının anlayacağı dile çevirerek çıkış birimleri vasıtasıyla sonuçlandırarak gösterir.

     İşletim sistemi bilgisayarın açılışıyla devreye girer ve bilgisayar kapanana dek işlemlerimizi gerçekleştirir. Dolayısıyla bir bilgisayarda işletim sistemi mevcut değilse bilgisayar çalışmayacaktır. 

Windows Masaüstü Kavramı

     Windows hazır hale geldiğinde bilgisayarımız açılır. Bilgisayar açıldığında ilk karşımıza gelen ve kullanıcının görsel olarak bilgisayarı yönetmesini sağlayan ekrana masaüstü adı verilir. 
 
 
     Bilgisayarım , Belgelerim , Ağ Bağlantılarım  , Geri Dönüşüm Kutusu ve Internet Explorer standart olarak Windows ilk kurulduğunda işletim sistemi tarafından masaüstüne otomatik olarak  yerleştirilir. Diğer simgeler kullanıcılar tarafından oluşturulan dosya yada klasörlerdir. 
 
     Masaüstünün alt tarafında başlat düğmesinin bulunduğu çubuğa görev çubuğu adı verilir. 

Masaüstü ve Görev Çubuğu

 
 
 
 
Bilgisayarım : Bilgisayardaki bütün bilgilere ulaşmak için kullanılan simgedir. Bütün dosya ve klasörler aslında bu simge içerisinde bulunmaktadır. 
 
Belgelerim Simgesi : Genelde üzerinde çok sık çalışılan dosyaların , internetten indirilen dosyaların ve bunun gibi belgelerin ulaşım bakımından kolaylık sağlaması açısından saklandığı bölümdür.
 
Ağ Bağlantılarım Simgesi : Ethernet kartı aracılığıyla birbirine bağlı bilgisayarlar arasında iletişim kurmak için kullanılan simgedir. 
 
Geri Dönüşüm Kutusu Simgesi : Silinen dosyaların geçici olarak tutulduğu alandır. Asıl amacı yanlışlıkla silinen dosyaları kurtarmaktır. 
 
Internet Explorer Simgesi : Modem aracılığıyla uzaktaki bilgisayarlara ulaşmak amacıyla kullanılan simgedir. Kısaca internete bağlanmak amacıyla kullanılır denilebilir. 
 
 


     Masaüstünün alt tarafında bulunan , açık olan programlar hakkında bilgi veren , aktif pencereyi gösteren ve açık olan uygulamalar arasında geçiş yapmak amacıyla kullanılan çubuğa görev çubuğu adı verilir. Windows ilk kurulduğunda , ayarlarda değişiklik yapılmadıysa standart olarak başlat düğmesi , açık olan program varsa bunların düğmeleri , klavye dili ve saat görünmektedir.
     Başlat düğmesi ,bilgisayarda yüklü olan tüm programlara erişebilmek için yada birtakım işlemleri gerçekleştirebilmek için oluşturulmuş bir nevi kısayoldur. Bir programı çalıştırmak , ayarlar yapmak gibi bazı ayarlar bu bölümden kısa yoldan halledilebilir. 

      Bilgisayara Giriş modülüne dair diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz .

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik