Bilgisayara Giriş

Bıos Hataları ve Çözümleri

 

Bıos Hataları ve Çözümleri

        Geçen ay gittigidiyor üzerinden bir bilgisayar aldık. Bilgisayarımız geldiğinde aşırı ısınma ve aşırı sesli açılma sorunu vardı hemen bilgisayarı iade edip yenisini istedik. Aynı hafta yeni bilgisayar gelse de gelen bilgisayarda da aynı sorunlar vardı . Uzun süren telefon görüşmeleri sonunda gelen bilgisayarın bıos unun hatalı olduğunu tamir edip gönderdiklerini söylediler fakat kabul etmedik be bize tekrar yeni bir bilgisayar gönderdiler. 1 ay değişmeli geçen bilgisayar alışverişimizi tamamlamış olduk.

        Yeni aldığınız bilgisayarlarda sıkıntı varsa bence hemen değiştirmek gerekli arkadaşlar tamiri ,onarmayı kabul etmeyin. Yenisini talep etme hakkınız var.

        Gelelim bıos hatalarına

Bilgisayar yeniden açıldıktan sonra BIOS’u başlatıyor

        Sistem kilitlenmesinden sonra veya Windows normal bir şekilde kapatılmadıysa, bilgisayar işlemci ayarlarının doğru olmadığını bildirecek ve otomatik olarak BIOS Setup’ı açacaktır. İşlemciyi yanlış ayarlara karşı korumak söz konusu olduğu için BIOS’daki değerlerin düzeltilmesi gerekmektedir. Ancak BIOS, kilitlenmeleri de sistem hatası olarak algılayacak ve tüm ayarların doğru olmasına rağmen hata mesajı verecektir. Bu sorunu çözmek için, BIOS versiyonunu güncellemeniz gerekir.

 

Görev Yöneticisi’ni etkinleştirmek

Windows altında sorun yakaladığınız zaman ilk olarak Görev Yöneticisi’ni çalıştırmayı deneyin.
 1. Bunun için [Ctrl]+[Alt]+[Delete] tuşlarını kullanın

 2.  O an üzerinde çalıştığınız programları seçin ve ardından GÖREVİ SONLANDIR düğmesine tıklayın.

3. Windows, bunun sonucunda cevap vermeyen programı kapatmaya çalışacaktır. Eğer program başarılı bir şekilde kapatılabilirse, Windows çalışma ortamına geri dönersiniz. Bu sırada kaydedilmemiş veriler kaybolacaktır.

4. Görev Yöneticisi de cevap vermezse, geriye kasadaki reset düğmesine basarak, bilgisayarı kapatıp yeniden açmaktan başka bir seçenek kalmıyor. Eğer laptop kullanıyorsanız açma düğmenize basılı tutabilirsiniz.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik