Blog Oluşturma Seo

Blogda Seo Kavramı Ayarları Nasıl Yapılır?

blog-seo

Blogda Seo Kavramı ile İlgili Ayarları Nasıl Yapılır?

Seo Kavramı ve Uygulama Şekli

       Seo kavramı olarak ifade edilen açılımdan da yola çıkarak üzerinde duracağımız en önemli husus olan arama motoru optimizasyonu; pek çok internet üzerinden yayın yapan web sitesi sahibi kişinin bir nebze de olsa bildiği veya uygulattığı yöntemler topluluğudur. Bu yöntemler arasında en çok bahsedilenler ise; backlink diye adlandırabileceğimiz diğer sitelerin kendi sitemize sunduğu bağlantılar, özgün yayınlar, site içi optimizasyonlardır.
       Günümüz internet teknolojisinin de gelişmesi ile birlikte artık neredeyse her eve giren internet sayesinde özellikle internette çokça vakit geçiren genç nüfusun aklına gelen unsurlardan bir tanesi de neden benim de bir internet sitem neden olmasın fikridir. Bu fikirden yola çıkanlar zaten kısa sürede internette yayına soktukları bir web sitesine sahip olabiliyorlar.

Ve asıl sorunsal bundan sonraki süreçte ortaya çıkıyor . 

Acaba arama motorlarında istediğim kelimede ilk sıralarda ya da ilk sayfalarda çıkmanın yolu nedir ? sorusu ile yüzleşmeye başlıyoruz .
Bu soruyu birkaç bu işin içinde olan kişi ya da kişilere sorduklarında yada yine internet üzerinde araştırdıklarında karşılarına çıkacak olan SEO kavramı ile karışılaşıyoruz .
Ve ayrıca belirtmekte de fayda vardır ki; seo kavramı sadece yeni açılmış siteler için uygulanan bir yöntem olmayıp; artık günümüzde pek çok büyük firma ya da özellikle e-ticaret yapan alışveriş siteleri de dâhil olmak üzere kurumsal siteler de bilgi sahibi olmak istemekte ve gerektiğinde bahsedilen uygulamalar için ilgili kişilere gereken ödemeyi yapıp hizmet satın almaktadırlar.
Yazının başında da bahsettiğimiz seo kavramı yöntemleri arasında olan backlink işlemleri; elle ya da çeşitli programlar aracılığı ile uygun şekil ve nizamda sağlanmakta ve yine arama motorlarının kendi sistematiklerindeki değişiklikler nedeniyle çeşitlilik arz etmektedir.
Örnek vermek gerekirse arama motorlarının nezdinde; sadece bloglardan backlink almış bir site kötü bir site iken, kendisine benzer yayın yapan sitelerden backlink kazanmış, üniversite ve devlete ait son derece kurumsal sitelerden backlink kazanmış, bunun yanı sıra bilgi kütüphanesi tarzında hizmet sunan sitelerden backlink kazanmış ve hatta açılan üyelik profilleri sayesinde backlink kazanmış siteler önemli , kaliteli siteler olarak algılanmaktadır.
Durum böyle olunca eğer ki seo kavramı çalışmaları yapılacak ise; çeşitli, kararında, ve içeriğimiz ile ilgili backlinkler almak, kaliteli backlinkler almak artık zorunluluk haline gelmiştir. Aksi durumda ilgili web sitenin; arama motorlarında yükselmek bir yana yok olma ihtimalimi bile olabilmektedir.

Google ve Seo

Seo kavramı denince ilk akla gelen google aramalarında üst sıralarda çıkmak olsa gerek günümüzde bir çok bilgisayarcı ya da bilişim firması işi seo olsun olmasın seo hizmeti vermektedir..Şimdi biraz bu google ve seo konusunu açalım neler yapabileceğimizi görelim,neyin ne olduğunu öğrenelim.Aslında zararlı sandığımız bazı şeylerin sitemiz için ne kadar yararlı olduğunu görelim.
 

Seo Nedir? Ne işe Yarar?

Seo,sitemizin popülaritesine göre,konularımızın özgün olma derecesine ve destekleşme (link değişimi) değerine göre sitemizin kalitesini belirleyen ve google aramalarında üst sıralarda çıkmamızı sağlayan ve böylece sitemizin populerıtesini arttıran bir yöntemdir.

 

Seo İçin Neler Gerekli?

Özgün Konular:Konularımızı alıntı yapmak yerine orjinal bir şekilde kendimiz yazmamız seo için en büyük etkenlerden biridir.Alıntı yaptığımız konularda alıntı yapmış olduğumuz siteye yarar sağlarken kendi özgün konularımızda kendi sitemize yarar sağlamış oluyoruz.

 
Backlink Oranı:Backlink sitemize verilen link anlamına gelmektedir.Kaliteli sitelerle yaptığımız link değişimleri sitemizi google aramalarında üst sıralara taşırken,kalitesiz tabiri caizse çöplük durumuna gelmiş sitelerle yaptığımız link değişimleri sitemizi olumsuz yönde etkileyip sitemizin düşüşünü kaçınılmaz kılıcaktır.Bazı arkadaşlar kaliteli olsun olmasın link değişimini zararlı bulup link değişiminden kaçınıyorlar halbuki öyle bir şey yok link almak ve link vermek yararlı bir şey fakat destekleşeceğin site kalitesi önemlidir.
 
Site Haritası:Sitemizin bütün sayfalarının bulunduğu bir site haritası sayfası sitemizi gezmekte olan google botlarının sayfalarımıza daha rahat ulaşmasını ve daha rahat indexlemesine yardımcı olduğu için google aramalarında üst sıralarda çıkmamızı kolaylaştıracaktır ve alt sayfalarımızında hit almasını sağlayacaktır.
 
Css ve Xhtml Uyumu:Sayfamızda kullanmış olduğumuz css ve xhtml kodlarının w3 uyumlu olması ve hatasız olması alexa değerimizi yükseltirken google’ın hatasız sitelere olan ilgisini tetiklemesine ve yüksek sıralarda çıkmamıza yardımcı olacaktır.
 
Pagerank Değeri:Google botlarının sitenizi araştırması ve sitenizin kalitesi doğrultusunda (özgün konu vs) sitenize verdiği pagerank değeri sitenizi yüksek yerlere taşıyacaktır.Özgün konu ve destekleşmenin bir diğer avantajıda belirttiğim gibi pagerank artmasıdır.Diyebilirizki pagerank google’ın sitenize on üzerinden verdiği nottur.
 
İlgili Kelimelerin Kalın Yazılması:Konu içerisindeki ilgili kelimelerin kalın ve renkli yazılması o kelimelerin konunun can alıcı noktası olduğunu anlatmakta ve aramalarda diğer kelimelerden daha yüksek seviyelerde çıkması gerektiğini anlatmaktadır.Çıkmak istediğiniz kelimeleri kalın ve renkli yazarak istediğiniz yerlere daha rahat ulaşabilirsiniz.
Bu adımları takip ettiğinizde sizinde kaliteli bir siteniz olucaktır ve muhtemelen google aramalarında istediğiniz yerde çıkmanızı sağlayacaktır.

Sadece Seo Mu?

Sadece seo ilemi üst sıralarda çıkabilirim? Diye düşünenler üzülmesinler çünkü üst sıralarda çıkmanın bir yolu daha var Google Adwords kesin ve maliyeti yüksek bir çözüm.Google Adwords kuponları ile bir saat içinde google aramalarında en üst sıralara tırmanabilir fakat paranızdan olabilirsiniz.Google Adwords google reklam birimidir. paranız kadar google’da üsr sıralarda kalabilirsiniz.Biraz daha açarsak google’a yaptığınız ödeneme kadar ilk sırada kalabilirsiniz.Bir örnekle açıklayalım hemen mesela seo kelimesinde ilk sırada çıkmak için 75 TL değerinde google adwords kuponu satın alıyorsunuz ve ilk sırada çıkıyorsunuz.İyi güzel çıktık ama ne kadar durabilirim orda? Google Adwords sisteminde kelimenin popilaritesine göre tık ücreti alınmaktadır mesela  seo kelimesinde tık başına 10 krş alınıyorsa siz çıkmaya başladığınız andan itibaren siteniz her tıklama aldığında 75 TL nizde 10 krş düşer ve  en sonunda yatırmış olduğunuz para bittiğinde krallığınızda sona erer.Bir nevi paranızla üst sırada çıkmak diyebiliriz buna.

Google Adwords Dezavantajları


Parayı verip üst sıralarda çıkmakla sorun çözülmüyor tabiki adwords sistemininde bazı dezavantajları var şöyleki mesela seo kelimesinde ilk sıraya birden kuruldunuz bu işi yıllardır yapan ve kendi emeği ile o sıraya gelen insanlar bu işe sinirlenecektir.Otomatik düşman kazanmış oluyorsunuz ve eğer bilgili bir düşmansa vay gelmiş halinize unutmayınki tık başı paranız düşüyor biraz çevresi geniş bir insansa bir saat içinde bütün tanıdıklarını sitenize tıklatıp adwords’unuzu bitirebilir ve sizi zarara sokabilir.Yada daha gelişmiş bir yöntemle gelişmiş bot yönetimi (botnet) ile sitenize botlarını farklı ip adreslerinden gönderip adwords kuponunuzu bir saatten daha az bir sürede bile bitirebilir.Böylede bir dezavantajla karşı karşıya olduğunuzu belirtmek isteriö.En iyisi ve en sağlıklısı doğru adımlarla seo uygulayıp istediğiniz yere çıkmanızdır..

Sosyal Medya ve Seo

Artık tüm sitelerde facebook, twitter gibi sosyal medya butonları görmeye alışır olduk. Günümüzde neredeyse her sitenin görünür bir kısmında sosyal medya butonları mevcut. Bu butonları işi bilen site sahipleri seo açısından önemli olduğu için, bazılarıda sadece görüntü olsun diye sitesine yerleştirmekte.
Şunu belirtmek isterim ki değişen google algoritmalarıyla beraber artık sosyal medya seo sektörünün olmassa olmazları haline gelmiş bulunmakta. Günümüzde bir çok marka sitelerini reklam etmek yerine facebook veya twitter adreslerini reklam eder hale geldiler sanırım sadece bu bile sosyal medyanın ne kadar etkili olduğunu fazlasıyla anlatıyor.
Sosyal medyanın seo ile etkileşimi bana göre google plus ürününün çıkmasından sonra gerçekleşti. Google kendi sosyal medya servisini oluşturdukdan sonra bu sektöre daha çok önem vermeye başladı. Sosyal medya hesabı açarken açtığınız hesapların yaptığınız iş ile alakalı olduğuna ve gönderdiğiniz içeriklerin işinizle alakalı olmasına özen gösterin. Sosyal medya üzerinde oluşturacağınız her gönderi ve her link size artı olarak geri dönecektir emin olabilirsiniz.
Sosyal medya servislerni siteniz için potansiyel bir hit kaynağına dönüştürmenizde mümkün. Örnek olarak günümüzde bir çok haber sitesi haberlerini sosyal medya servislerinde takipçileriyle paylaşarak günlük hitini iki katına çıkarabiliyor. Unutmayalım ki her gün haber okumayabiliyoruz yada merak etmeyebiliyoruz fakat her gün sosyal medya hesaplarımıza giriş yapıyoruz. Bu da demek oluyor ki sosyal medya doğru kullanıldığında güzel bir gelir kapısı olabilir.

Madem Biliyorlar, Kendilerine Yapsınlar!

Bugünkü başlığımız biraz garip gelebilir. Fakat yazının devamında ne demek istediğimizi tam olarak anlayacaksınız. Bildiğiniz gibi ülkemizde SEO kavramı her ne kadar gelişmiş ve bilinen bir kavram olarak bilinse de, aslında tam anlamı ile kavranmış değil. Özellikle de bu alanda hizmet sunmak için kurulmuş firmalara karşı yaklaşım çok farklı ve yanlış bir açıdan ilerliyor. Bugün bu açıya ve insanların SEO firmalarına basit ama üzücü bir şekilde saçma yaklaşımlarına değineceğiz. 
 

Kendileri Neden Bu Kelimede Çıkmıyorlar?

 
Bir SEO firması düşünün… Gidip görüşürsünüz, istediğiniz kelimeyi söylersiniz ve bir süreç yaşanır. Analizler yapılır, kelimede ki rekabet ve güncel durum incelenir. Bir süre sonra size bir teklif sunarlar ve “XXX TL karşılığında YYY gün içerisinde o kelimede sizi sıralamaya yerleştirebiliriz.” Şeklinde bir mesaj alırsınız en basit tabiri ile. İşte, bu mesajı alan bir çok kişi ve ne yazık ki firmalar dahi şöyle bir yaklaşım içerisine giriyorlar “madem bu kelimede çıkabiliyorsunuz.
O zaman siz kendinize neden site kurup çıkmıyorsunuz?” Yani, bir e-ticaret kelimesi ise; sen git para kazan, neden başkasını çıkarıyorsun. Bir reklam getirisi olan kelime ise, “sen o kelimede gel; neden başkasını çıkarıyorsun.” Gibi bir yaklaşım oluyor.
İşte, bu yaklaşım çok yanlış. Zira mühim olan sadece bir kelimede çıkmak değildir. Ya da hit elde etmek değildir. Mühim olan,  o kelimeye; istenilen hite ulaştıktan sonra siteyi yönetebilmektir. Herkes e-ticaret yapamaz ya da herkes reklam yönetimi ile gelir elde edemez. Herkes farklı bir yetkinliğe sahiptir. Bunu ülkemiz internet kullanıcılarının öğrenmesi sanırım bizi geliştirecektir.

SEO’da Sürekliliğin Önemi

Eğer gerçekten verimli bir sonuç verecek bir SEO çalışması yapmak istiyor iseniz, öncelikli olarak sürekliliğe önem vermeniz gerekmektedir. Özellikle de içerik hususunda süreklilik bir sitenin her açıdan başarılı olmasını sağlayacak en büyük etmenlerden biridir. Gerek SEO çalışmaları esnasında gerekse de içerik noktasında süreklilik olmaz ise, başarılı olmak bir hayli zor olacaktır. Bu nedenle başarılı ve kalıcı bir çalışma için her zaman süreklilik arz eden çalışmalar içerisinde yer almaya özen göstermeniz gerekir. 
 

Kalıcı Başarının Anahtarı: Süreklilik

Bir kaç basit örnek ile konumuza devam etmek istiyorum. Örneğin, siteniz için en temel ihtiyaçlardan biri olan tanıtım yazısı almaya karar verdiniz. Bir kaç araştırma yaptınız ve uygun siteler bulup tanıtım yazısı satın aldınız. Buraya kadar her şey çok güzel… Aradan bayağı bir zaman geçti ve herhangi bir şekilde tekrar tanıtım yazısı almadınız. Yani bir kere ufak bir çalışma yapmış oldunuz ve akabinde dükkanı kapattınız. Durum böyle olunca gerek olumlu bir geri dönüş alma olasılığınız gerekse de kalıcı bir etki görmeniz çok düşük bir ihtimal oluyor. Oysa ki her ay ya da 2 ayda bir mutlaka abartmadan tanıtım yazıları alarak, siteyi güncel tutmak gerekmektedir.
Aynı durum içerik noktasında da geçerlidir. Eğer 2 gün içerik girer, 5 gün girmezseniz bu durum tüm çalışmalarınıza zarar verecektir. Sitenizin her gün belli periyotlarda düzenli olarak güncellenmesi ancak fayda sağlayacaktır. Tabii bunu yaparken de mutlaka sitenize özgün şekilde güncelleme yöntemlerini kullanarak, özgün içerikleri tercih etmeniz önerilir.

Paravan Sitelerin Seo İçin Önemi

Paravan sitelerin seo için önemini arama motoru optimizasyonu ile ilgilenen çoğu arkadaşımız  biliyor günümüzde. Paravan siteler seo çalışması yapacağımız site ile aynı içerikli olup, bizim tarafımızdan açılarak google gözünde aynı içerikli sitelerden link alıyomuş havası yarattığımız sitelerdir. Paravan siteler kalıcı başarı yakalamak için çok önemli rol üstlenmektedir.
Peki ama paravan sitelere neden ihtiyaç duyarız? Yada neden var olan sitelerden link almak yerine paravan siteler oluştururuz ? Biraz bunun cevabına değinmek istiyorum bu makalemde.
İlk önce şunu belirtmek isterimki farklı sitelerden alacağınız 10 adet backlink yerine özgün ve aynı içerikli 1 siteden alacağınız backlink sizin daha çok işinize yarayacaktır.
Çünkü google aynı içerikli sitelerden verilen linkleri daha çok sevmektedir. Birde şu açıdan bakalım paravan site açmadan link almak istiyorsunuz ve aynı içerikli bir kaç site buldunuz. Muhtemelen bu siteler aynı işi yaptığınız için rakip siteler olacaktır ve size link vermek istemeyeceklerdir.
Bir şekilde site sahibiyle anlaştınız ve link vermeye ikna ettiğinizi varsayalım. Aldığınız link hiç bir zaman kalıcı olmayacaktır ve düzenli olarak ücret ödemek zorunda kalacaksınız. Oysa ki kendi paravan sitelerinizi oluşturursanız hem ücret ödemek zorunda kalmaz hemde linkleriniz hiç bir zaman silinmemiş yani kalıcı olur. Aldığınız backlinkler bir süre sonra siliniyorsa sizin için tehlike çanları çalıyor demektir.
Bu yüzden günümüzde direk footer link olarak adlandırdığımız text linkler yerine tanıtım yazıları tercih edilmektedir. Bunun sebebi hem kalıcı olması hemde bir defalık ücret ödenmesidir. Her defasında ücret ödemek zorunda kalmassınız. Eğer sürekli yapacağınız bir işse ve devamı gelecekse kesinlikle farlı sitelerden link almak yerine kendi paravan sitelerinizi oluşturmanızı tavsiye ederim.
Yukarıdaki resimde linkwheel olarak adlandırdığımız yapıyı görüyorsunuz. Merkezdeki site seo çalıştığınız site ve etrafındakilerde paravan siteler. Link dağılımlarında hem birbirlerine link verirken hemde ana siteye link veriyorlar böylece aynı içerikli ve güçlü paravan sitelerden link almış oluyorsunuz. Çok etkili ve basit bir taktikdir fakat seo için önemi gerçekten çok büyüktür. Paravan sitelerinizi ücretli (.com .net .org) domainlerden açabileceğiniz gibi ücretsiz yani free blog dağıtan sitelerden de açabilirsiniz. İçerik sağlam oldukdan sonra bunun pek de bir önemi yoktur. Paravan sitelerde önemli olan site içeriğidir.

Ücretsiz Paravan Site Açabileceğiniz Bazı Siteler
1. blogger.com
2. blogcu.com
3. wordpress.com
4. blog.com
5..tumblr.com

bunlardan daha fazlası için google’a free blog veya ücretsiz blog servisleri yazmanız yeterlidir bir çok ücretsiz blog açtıran site mevcuttur.

En İyi Seo Firması

Türkiye’nin en iyi seo firmasını bulup incelemek hemen hemen herkesin isteklerindendir . Peki ama nasıl en iyi seo kavramına ait çalışmaları yapan firmayı bulabiliriz? sorusu geçiyordur aklınızdan . Cevabı çok basit aslında google’a en iyi seo firması yazıp aratarak bulacağız fakat web aramalarında değil görsel aramalarda arama yapacağız. Bunun nedeni web aramalarında bir çok seo firması en iyi seo firması diye link alıp çıkmış olabilir fakat görsel aramalarda kimse en iyi seo firması diye çalışmaz yani burda çıkan sonuçlar bizi gerçek sonuçlara ulaştıracaktır.
Hemen işe koyuluyoruz ve google’a en iyi seo firması yazıp arama butonuna tıklıyoruz. Çıkan sonuçlar gerçekten de ilginç. Çıkan resimlerin %80 webtures‘e ait. Bildiğiniz gibi webtures bünyesinde seo hocasıfuub.net gibi kaliteli projeleri barındıran büyük bir seo firması. Organik sonuçlardan bir kez daha anlıyoruzki webtures işini gerçekten iyi yapıyor. Resimli sonuçlara beraber göz atalım.
Zaten webturesin referanslarına baktığımızda en iyi seo firması olduğunu anlamak çokda zor değil. Top shop, yataş, akıllı tv gibi büyük firmalara seo hizmeti veren webtures firmasını gerçekten kutluyoruz ve daha iyi yerlere gelmesini ümid ediyoruz. Böyle başarılı firmaları gördükce içi açılıyor insanın. Bir sonraki seo incelememizde görüşmek üzere hoşçakalın.

SEO Maddiyat Gerektirir!

Ülkemizde İnternet’in ve özellikle de e-ticaretin gelişiyor olması, farklı sektörleri de beraberinde getiriyor. SEO sektörü de bu şekilde gelişen ve sıkça başvurulan sektörlerden biri konumundadır.
Lakin, hızlı bir gelişim içerisinde bulunan SEO, eticaret sitesi sahipleri tarafından oldukça yanlış bilinmektedir. Bugün, bilinen yanlışlardan biri olan “SEO parasız, kara kazanmaktır.” Mantığına değinmeye çalışacağız.Çoğu e-ticaret firması sahibi ya da bu konuda çalışmaları olan kullanıcı, Google Adwords gibi reklam sistemlerini kullanmaktan kaçınırlar.
Bunun nedeni ise para vermeden belli bir satış oranına ulaşmak istemeleridir. Böyle bir mantık ise, firma sahiplerini doğrudan SEO kavramı ile tanıştırır. Oysa ki durum hiçte bilindiği gibi değildir. Zira, SEO kavramı ilk aşamalarda Google Adwords’e göre dahi daha pahalıdır. SEO yapmak için belli bir içerik düzeniniz olmalı, bu içeriğiniz güncel ve özgün olmalı.
Hâl böyle olunca, daha ilk baştan içerik noktasında bir gider lâzım. Akabinde sitenizin tanıtımı, backlink inşası gibi aşamalar nedeni ile ciddi bir maddiyat gereksinimi… Tüm bunlar ise bir süre reklam ücretlerinden daha fazla gider yaratmaktadır. Peki, ikisi de bu denli pahalı ise neden insanlar reklam vermek yerine SEO yapar?
Aradaki fark, kalıcılık ve geçicilik ile alâkalıdır. SEO konusunda harcadığınız para sonrasında kelimeniz de kalıcı olarak yer almanız ya da belli bir süre o kelimeden kâr elde etmeniz mümkün olabilir. Fakat reklam sürekli olarak para vermeniz gereken bir alandır. Yani, her ikisi de maddiyat gerektirir sadece birine bir süre, diğerine sürekli olarak para vermeniz gerekir.

Google Penguen Güncellemesi

Son zamanlarda ismini sıkca duyduğumuz ve milleti tam anlamıysa solda bulunan yalnız kalmış penguen gibi tek başına bırakan bu güncelleme hakkında bende bir kaç satır karalamak istedim. Öncelikle şunu belirteyim ki google her ay en az 30-40 kere güncelleme yapar ve bu sayede kullanıcılara en doğru sonucu sunmaya çalışır. Bu güncellemeler çok fazla değişiklik yaratmadığı için pekde haberdar olmayız. Çok fazla değişiklik yaratan güncelemmeler ise penguen güncellemesi gibi gündemin tepesine çıkar oturur.Penguen güncellemesi ile bir çok site tepe taklak olarak çok çok arka sıralara düşmeyi ne yazık ki başardı. Bununla beraber yerinde kalan hatta daha da yükselen siteler yok mu? tabiki de var. Bu güncelleme ile bir çok kişi üzülürken sevinen kişilerde oldu. bunlar doğru ve emin seo taktikleri kullanan kullanıcılar oldu. Google penguen güncellemesi daha çok spma sitelere ve anahtar kelime bazlı çalışan sitelere darbe vurdu. Sırf özgün içerik olsun diye site içeriğiyle alakasız yayınlar yapan siteler arka koltuklarda yerlerini aldı.
Google resmi açıklamasına göre bu güncelleme de sıralama kaybedecek özellikle iki tür webspam bulunuyor. Zaten belirgin olan “keyword stuffing” anahtar kelime doldurma ve çıkış linkleri yazı ile alakasız olan yazılar. Kullanıcıların okuduğu özgün fakat okunduğunda birşey anlaşılmayan yazı yayınlayan siteler gerilere kaydı. Bir bakıma iyi oldu diyebiliriz çünkü piyasada çok fazla çöplük site dolmaya başlamıştı. Google arama motorlarının değil ziyaretçileri hedefleyen yazılar yazmamızı uygun görüyor. Bende bazı kelimelerde seo çalışıyordum fakat benim çalışmalarım bu güncellemeden hiç bir şekilde etkilenmedi aksine daha da iyi yerlere geldiler. Demekki doğru çalışan sitelere pek birşey olmuyor dersini çıkarabiliriz.
SEO ve Rakipleri Analiz Etme Durumu
Bugün, SEO konusuna bireysel olarak kendi açımızdan bakmak yerine; rakiplerin gözü ile bakmaya çalışacağız. Malum, rakiplerimizi tanımak ve onların ne yaptıkları hakkında fikir sahibi olmak, bizlere çok daha sağlıklı bir şekilde yol haritası çizme noktasında yardımcı olacaktır. Hepimiz biliyoruz ki, SEO çok büyük bir kavram ve dünyadır. Rakipleri analiz etmek ise, bizlere bu dünyada daha önceden başarılı olmuş siteler sayesinde fikir edinme şansı sunacaktır.

Rakipleri Nelere Göre Analiz Etmeliyiz?

·         İlk olarak önceliğiniz içerik düzeni olmalı. Ne kadar içerikleri var? Hangi aralıklar ile nasıl içerikler paylaşıyorlar? Neye göre paylaşıyorlar? Gibi temel kıstaslar ile rakibinizin içeriğini analiz edin.
·         Akabinde sitesini iç, dış inceleyin. Kullandıkları tema nedir? Kod yapıları nasıl? Sitelerinde içeriye ve dışarıya link var mı? Varsa bu linkler ne kadar, neye göre verilmiş? Temalarının, title, desc ve keyword yapılarının genel olarak düzeni nasıl?
·         Genel olarak içeriği ve siteyi inceledikten sonra backlink, tanıtım yazısı gibi arka taraflarını araştırın. Bunun için ahrefs gibi ücretli sitelerden uygun üyelikler alabilirsiniz. Bu üyelikler ile, rakibinizin ne kadar backlinki var? Backlink ağları neye göre? Hangi sitelerden link almışlar gibi bazen kısıtla da olsa genel bilgilere ulaşırsınız.
Ayrıca, tüm bunları hangi zaman aralıkları ile yaptığını da inceleyin. Bu konuda web.archive sitesini öneriyorum. Site, kaç yıldır aktif, hangi dönem ne kadar içerik girmiş; hangi dönem içerik almaya başlamış. Bunları da bilmek önemlidir. Yoksa, site 10 backlink almış diye sizde pat diye 10 link almayın. Ne zaman aldığını da bilin.
Bir çok hem cinsim ben bilmem, ben yapamam düşüncesiyle teknolojiden ve bu tarz şeylerden uzak kalmayı tercih ediyor. Hatta çok basit şeyleri bile yapmaya cesaret edemiyorlar. Benim de aslında amacım biraz da onlara bakın yapabilirsiniz diyebilmek ve yapmaya çalışanların da daha iyi olabilmelerini sağlamak. Ülkemizde olmasa bile Avrupa ve Amerika’da “kadınları” (women) teknoloji alanına kazandırmak adı altında seminerler ve organizasyonlar düzenleniyor. Mesela Google bunlardan bir tanesi. Her yıl bir çok yerde ilham verici etkinlikler düzenliyorlar hatta geçen sene 1 tanesine katıldım. Women in Tech etkinlikleri çok yaygın.

Seo kavramı kategorisinde yer alan diğer Seo kavramı yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz .

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik