browser-nedir

Browser Ne Demek ?

Browser ne demek ? sorusu internette gezinirken karşınıza çıkabilecek cevabı oldukça basit bir soru olsa da pek çok insan bu yabancı kavramın ne anlama geldiğini bilmez.

İnternet kullanıcılarının pek çoğu tercih ettikleri araçların ne olduğu ile ilgili detaylı bilgilere sahip olmadan kullanımlarını sürdürürler. Pek çoğu gerekli olan bu bilgilerin farkına varmanız internette daha bilinçli birer kullanıcı olmanıza yardımcı olur.

Bunun yanı sıra bazı kavramların ne olduğunu bilmek sizlere yaşayacağınız internet deneyimi konusunda daha güçlü imkanlar sağlar. Bu anlamda browser kavramına yakından bir göz atmak gerekecektir.

En genel tanımı ile kavramın internet kaynaklarına erişimi kolaylaştıran yazılım ve programlar olduğunu ifade etmek gerekiyor.

Türkçe adı ile tarayıcı olarak ifade edilebilen bu kavramın en somut hali Google Chrome, Mozilla Firefox ve Internet Explorer gibi uygulamalardır. İnternete bağlanıp bilgiye ulaşma noktasında oldukça yararlı olan bu uygulamaları tercih ederek daha kaliteli bir deneyim yaşamanız muhtemeldir.

Browser Çalışma Prensibi

Browser nedir sorusu kadar önemli olan konulardan bir tanesi de hiç şüphesiz tarayıcıların çalışma prensibidir.

Bilgisayarınıza indirip kullanmaya başladığınız bu uygulamalar ile bir dokümana erişebilmek için World Wide Web anlamına gelen WWW uzantısına kullanmanız şarttır. Burada kullanılan www aslında dünya ile uyumlu bir sayfaya ulaşılmak istendiğini anlatır. Tarayıcıların farklı protokoller kullandığı düşünüldüğünde temel hedef erişimin sağlanmasıdır.

Kullanıcıların En Fazla Tercih Edilen Browserlar ( Tarayıcılar)

İnternet tarayıcıları bilgiye ulaşma konusunda yaşamınızı kolaylaştıran seçeneklerdendir. Bu nedenle en çok kullanılan tarayıcılar sayesinde deneyiminizi iyileştirmek söz konusu olur. Peki, en çok tercih edilen internet tarayıcıları hangileridir? Gelin bir göz atalım!

Google Chrome: Dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından biri olan Chrome; adından da anlaşılabileceği üzere Google tarafından geliştirilmiştir. Hızlı ve sorunsuz hizmet vermesi bu tarayıcıyı farklı kılan özelliklerindendir.

Opera: Software adlı firma tarafından geliştirilen bu hizmet hem bilgisayarlarda hem de telefonda çok aktif bir şekilde kullanılabilecek olan bir tarayıcıdır. Hızı ve kalitesi ile Google Chrome ile yarışacak cinste olan bu tarayıcıyı kullanmak pek çok kullanıcı için bir ayrıcalıktır.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik