Kodlama

Çocuklar Neden Kodlama Öğrenmeli?

robotik-kodlama

Çocuklar Neden Kodlama Öğrenmeli?

Kodlama Nedir?

En basit haliyle kodlama, yani programlama, belirli düzene ve şartlara göre belli işlerin yaptırılması anlamına gelmektedir. Bilgisayara veya elektronik devrelere ya da mekanik sistemlere, bir işlemi yaptırabilmek amacıyla yazılmakta olan komutlar dizisi kodlama şeklinde ifade edilmektedir.

Bilgisayar alanında öne çıkan kişilerin hepsinin çocukluktan itibaren bu alana yönelmesi bilinen bir gerçektir. Bu nedenle çocukluk dönemlerinde programlama eğitimi oldukça öneme sahip konulardan bir tanesidir. Teknolojide yaşanan gelişmeler, sistematik bir şekilde alternatif düşünce biçimlerini ve becerisini geliştirerek olaylar arasındaki bağlantı ve programlama eğitimi, çocuklara eğlence ile birlikte öğretilebilmektedir.

Özet olarak söylemek gerekirse programlama, sistematik olarak düşünme, problem çözebilme yeteneği, olayların birbirleri arasındaki ilişkiyi görebilmesi, yaratıcı düşünme gibi yetenekler kazandırmaktadır.

Çocukluk dönemlerinde programlama öğrenmenin önemini kavramış olan programcılar bunu sağlayabilmek adına çeşitli diller ve araçlar geliştirmişlerdir. Çocuklara programlamayı eğlenceli bir şekilde öğretebilecek ve pekiştirmelerini sağlayacak pek çok uygulama mevcuttur.

Robotik Kodlama

Robotik kodlama geçilmeden önce robotun ne anlama geldiğini öğrenmekte yarar vardır. Sensörlerin yardımıyla ortamı algılayabilen ve bu algılamış olduğu durumu yorumlayarak karar veren aygıtlara robot adı verilmektedir. Elektronik devreler yardımıyla kodlama dillerinin de ek olarak sağlamış olduğu yardımla ihtiyaç duyulan yönde komut verilme işlemine ise robotik denmektedir.

Bilgisayar, makine kontrol sistemleri vb. gibi birçok alanda hayatımızı kolaylaştırıcı etki göstermektedir. Teknolojinin sürekli olarak gelişmesiyle birlikte üretim odaklı ya da yenilikçi teknolojilere de ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun farkında olan ülkeler, erken yaşta robotik ve kodlama eğitimlerine başlamaktadır.

Analitik düşünme, sistematik düşünme, eleştirel düşünme gibi yetileri kazanan çocuklar da bu alanda kendilerini geliştirerek ülkelerine en yüksek düzeyde katkı sağlamaktadır. Bu nedenle robotik kodlama da erken yaşlarda öğretilebilen alanlardan bir tanesidir.

Kodlama Öğrenmenin Faydaları

  • Algoritma kurarak bu algoritmayı kodlama yetisine sahip olurlar. Bu sayede programlamanın mantığını en iyi şekilde kavrayabilir ve kullanabilirler.
  • Analitik düşünerek bir konuyu en ince ayrıntısına kadar hesaplayabilirler. Bu da çocukların günlük hayatlarında da analitik düşünme yetisine sahip olmaları anlamına gelir. Bu sayede hayatlarının her döneminde alacakları kararları ve bulunacakları davranışları en ince detayına kadar hesaplayabilirler.
  • Programlı ve değişkenli bir şekilde bu elementleri dikkate alarak işlemler yapabilme özelliğine sahip olurlar.
  • Çözüme en kısa yoldan ulaşırlar. Bu da problemlerin hızlı bir şekilde çözülmesi anlamına gelecektir. Bu sayede hızlı ve dinamik bir şekilde problem çözme yeteneğine kavuşulabilir.
  • Problemlere ya da olaylara farklı bakış açılarıyla bakabilirler. Bu sayede çok daha verimli bir şekilde problem çözme yeteneğine kavuşurlar.
  • Yaratıcı düşünme ve sistemli düşünme yetisini kazanırlar.
  • Programlama dilini öğrenerek bu programlama dili ile çeşitli yazılımlar üretebilir ve kullanmaya başlayabilirler. Buysa yine hız ve zaman kazandıracaktır.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik