Kodlama

Çocuklarımıza Neden Kodlama Öğretelim?Robotik Kodlama Nedir?

Çocuklarımıza Neden Kodlama Öğretelim?Robotik Kodlama Nedir?

Çocuklar İçin Kodlama

Çocuklarımıza neden kodlama öğretelim?

Ailelerin ilk düşündükleri şey bu. Çocuklarımıza neden programlama öğretelim ? Hem bilgisayardan uzak tutmaya çalışıp hem de çok iyi bilmelerini istiyoruz.

Artık teknoloji hayatımızın her alanında ve bizler teknolojiyle gelen yenilikleri bilmek durumundayız.

Programlama da bu işin temeli.

Programlama dersi sadece bilişim teknolojileri alanında değil, mühendislik alanlarında, matematik alanında birçok üniversitede zorunlu olarak okutuluyor. Programlama hayatın her alanında var.

Kodlamadan uzak bir eğitim – öğretim hayatı günümüz teknolojilerinde hayata geriden gelmek anlamına geliyor diyebiliriz.

Programlama ile beraber algoritmada öğrenen kişi problem tekniklerini ve sistematik bir şekilde düşünebilme yeteneğini kazanır.

Hayatta her alanda problemlere farklı açılardan bakabilme, soruna çözüm üretebilme, gerektiğinde çözüme alternatifler üretebilmek için çok önemlidir.

Kod yazmayı ve algoritma kurmayı öğrenen çocuğun bu yetenekleri de gelişecektir.

Bir sorun için birden fazla çözüm üretip gerektiğinde en verimli, en hızlı sürede çözüme ulaşabileceğim yöntemi seçerim.

Bu yüzden çocuğun da karar alma , doğru karar verme becerileri de gelişir.

Programlama öğrenmek insana/çocuğumuza neler katar?

  • Problem Çözebilme Yeteneği,
  • Sistematik Düşünme Yeteneği,
  • Olaylar Arasındaki İlişkileri Görebilme Yeteneği,
  • Çok Yönlü Düşünebilme Yeteneği,
  • Yaratıcı Düşünebilme Yeteneği

 

Scratch ile Tanışma

MIT Medya Laboratuarında geliştirilen Scratch, sürükle – bırak mantığı ile çalışan ve sana en kolay şekilde kodlama öğretecek olan görsel bir programlama ortamıdır. 

Scratch sayesinde hiç kod yazmaya gerek kalmadan sadece sürükle bırak mantığıyla kodlama yapabiliyoruz.. Bu sayede animasyonlar, etkileşimli hikayeler ve çizgi filmler oluşturabilir, oyunlar yapabilirsin ve yaptığın her şeyi hem arkadaşlarınla hem de tüm dünyadaki her yaştan diğer scratch kullanıcıları ile paylaşabiliriz.

Scratch ile programlamaya başlamak için bir bilgisayar ya da tablet kullanmak yeterli! 

Kodlama alanına sürükleyip bırakacağın kod blokları ile kendi programlarını oluşturabileceğini zaten öğrendin. Bunun dışında Scratch dünyasında varolan mevcut uygulamalara katkıda bulunarak diğer uygulamaları da geliştirebilirsin. 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik