Bilgisayara Giriş Bilişim Sözlüğü Güncel

Crack Nedir ? Crack Nasıl Çalışır ?

Crack Nedir ? Crack Nasıl Çalışır ?

Crack Nedir ?

İçinde bulunduğumuz her geçen gün gelişmekte olan bilgi ve teknoloji çağı , nasıl hayatımıza bilgisayar terimlerini yerleştirmişse, bilgisayar alanında kullanılan bir çok yeni terimi de beraberinde getirmiştir.
Ve bu terimlerden Crack kelimesini çok sık duyar hala geldik .
Crack kelimesinin sözlük anlamı çatlatmak , kırmaktır.
Yani bir programın yahut bir dosyanın güvenlik sisteminde bir açığı bulup , o açığı kullanarak o dosyayı ya da programı değiştirerek orijinal , lisanslı olarak kullanabilmek adına yapılan orijinalleştirme işlemi olarak  adlandırılabilir.
Örneğin hemen hemen her çocuk hayatında en az 1 defa dahi olsa bir oyunun orijinal olmayan halini bilgisayarına yüklemeye çalışmış . Ve lisanslı olmadığı için oynayamamış yahut belirli bir süre ( izin verilen deneme süresi ) o programı kullanabilmiştir .
İşte tamda bu sırada crack dediğimiz bu işlem sayesinde kullanıcılar oyunlarını sorun olmadan çalıştırarak oynayabiliyorlar .
 

Crack Programları Nasıl Çalışır?

 

Her crack programının farklı bir çalışma stili mevcuttur .
 
Kimi crack dosyaları .exe ( çalıştırılabilir dosya ) üzerinden direk çalıştırılarak istediğimiz programı lisanslı hale getirebilir . 
 
Kimileri de  .dll  ve .ini gibi sistem dosyaları üzerinde değişiklik yaparak ilgili programı lisanslı hale getirirleri . 
 
Kimi crack programları da tam anlamı ile bir kırma işlemi gerçekleştirmeden yalnızda o program için gereken seri numarası üretirler .Sadece programa uygun seri numaraları (Serial Number) üretirler . Crack programının üretmiş olduğu seri numarasını bizler ilgili programa girersek program lisanslı hale gelmiş olur . 

Crack İşlemi Nasıl Yapılır?

Crackleme işlemini yapmak için öncelikle ilgili programı bilgisayarımıza kurmanız gerekiyor.  Bilgisayarımızda kurulum sırasında hiç bir uzantıya dokunmadan işlem yaparsak ilgili dosya aşağıdaki dosyaya kaydedilecektir:
Bilgisayar/Yereldisk (C:)/Program Files/Program Adı 
Kurulumu yaptıktan sonra kurulum yaptığımız dosyaların yanındaki Crack adlı dosyayı alıyoruz , Crack dosyası yok ise kurulan programın Crack dosyasını internetten bulmanız gerekiyor.
Crack yapmak için izlememiz gereken adımlar :
1- Crack dosyasını açalım ve içerisinde bulunan tüm dosyaları kopyalayalım .
2- Kurulumunu yaptığımız programın masaüstünde oluşan kısayoluna sağ tıklayalım ve daha  sonra “Dosya konumunu aç” diyelim  .
3- Karşımıza çıkan dosya içerisinde bir önceki adımsa bahsettiğimiz Crack adlı dosyanın içinden aldığımız bazı dosyaları görüyoruz . Bu dosyaların bulunduğu klasör içerisine 1. adımda bahsettiğimiz ve kopyaladığımız dosyaları yapıştıralım . Bu adımdan sonra karşımıza değiştir ve kaydet ya da ikisini de tut seçenekleri çıkacaktır . Değiştir ve kaydet seçeneğini tercih ettikten sonra Crack işlemini gerçekleştirmiş olacağız . 
Eğer tüm bu işlemlerden sonra programımız açılmaz ise Crack dosyalarında bir hata var demektir. 

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik