<

h1><span style=”font-family: ‘arial’ , ‘helvetica’ , sans-serif;>Dosya Sıkıştırma Nedir?

Sürekli bilgisayar üzerinde dosyalarla çalışıyor , e-mail ile sürekli dosya alış verişi yapıyorsanız , zaman zaman dosya veya dosyaların büyüklüklerini küçültmek zorunda kalabilirsiniz . 

Dosya veya dosyaları sıkıştırma işleminin amacı ise, elektronik posta ile başka birine iletmek istediğimiz ya da saklama aygıtımızın alanını hesaplı kullanmak olabilir .  

İşte bu işleme (Dosya veya dosyaların kapladıkları alanları azaltmak) dosya sıkıştırma diyoruz.

Bir çok dosya sıkıştırma çeşiti bulunmaktadır. Aslında bu çeşitler sıkıştırma işleminde kullanılacak programa göre belirlenir . Örneğin zip, rar, ace, arj, 7zp …
En sık kullanılan sıkıştırma formatı rar dır . Internet ortamında dosya transfer etmek istediğinizde en çok kullanılan format olarak sizlerde .rar ı göreceksiniz. 

en sık kullanılan diğer bir sıkıştırma formatı ise zip tir . İşletim sisteminin bu tür dosyaları herhangi bir ek programa destek vermeden açabilmelerini sağlaması nedeniyle ön plana çıkmaktadır .  

Dikkat etmemiz gereken husus ise Windows’ un zip formatında sıkıştırılmış dosyaları açmaya destek vermesidir, sıkıştırma yapmayı desteklememektedir. 

Dosyalar Nasıl Sıkıştırılır ?
Dosyalarını sıkıştırmak veya ZIP klasörlerini açmak için Windows’un kendi klasör sistemi pek de verimli sayılmaz. Eğer WinZip ya da WinRar gibi ücretli bir program da kullanmak istemiyorsanız, en iyi ücretsiz alternatif olan 7-Zip’i tercih edebilirsiniz.
Hızlı bir kuruluma ve Türkçe arayüze sahip olan 7-Zip, sadece ZIP ve RAR değil, 7z formatındaki dosyaları da açabiliyor. Şifrelenmiş klasörler oluşturmanıza olanak tanıyor; hızla dosya arşivliyor.
Bazı e-posta programları kötü amaçlı yazılım içermesi muhtemel olan dosya türlerini engeller (örneğin, dosya adı uzantısı .exe, .bat veya .reg olanlar). Bu tür dosyaları göndermekte sorun yaşıyorsanız, onları önce bir zip dosyası halinde sıkıştırın ve e-posta ile o zip dosyasını gönderin.

 Dosya Sıkıştırma Programları

 

  • WinRAR
  • WinZip
  • 7-Zip
Bunlar sadece en çok tercih edilen seçeneklerdir . Dilerseniz internet üzerinde çeşitli incelemelerle farklı programlara ulaşabilirsiniz . 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik