Bilgisayara Giriş Güncel

Driver (Sürücü) Nedir ?Ne İşe Yarar ?Nasıl Yüklenir ?

 

Driver (Sürücü) Nedir ?Ne İşe Yarar ?Nasıl Yüklenir ?

Driver kelimesinin Türkçe karşılığı  sürücüdür . Çeşitli donanım aygıtlarını üreten firmalar tarafından geliştirilmiş bir arayüz yazılımıdır .

Aygıt olarak bilgisayarın ve işletim sisteminin diğer donanım aygıtları ile iletişim kurmasını sağlamaktadır. Sürücüler sayesinde mouse, klavye ,yazıcı , ses kartı  ve harici sabit sürücüler çalışabilmektedir. Sürücü olmadan bilgisayar aygıtları çalışamazlar. Driver sayesinde bilgisayar, bağladığınız yeni donanımı tanır ve kullanmaya başlayabilir. 


Yukarıdaki resim bilgisayarımıza bağlı bulunan donanım öğelerinin listesidir . Ve bilgisayarın tanıdığı , sürücüsü ( driver ) sorunsuz bir şekilde çalışan pc ( bilgisayar ) simgesi ile gösterildiği fakat aynı zamanda dirverı (sürücüsü ) bilgisayar tarafından tanınmamış , muhtemelen çalışmayan donanım öğelerinin ise sarı panelde ünlem işareti ile gösterildiği iletişim penceresidir . 

Bunu günlük hayatımızdan bir örnekle açıklayacak olursak araba örnek olarak düşünülebilir . Ne kadar kaliteli , ne kadar hızlı bir aracınız olursa olsun o aracı yönetecek , yönlendirecek şöfor olmazsa aracı kullanamayız . Şöfor beynini işletim sistemi olarak düşünürsek , sürücüleri ( driver ) de fren , direksiyon gibi düşünebiliriz .  

 

Bilgisayarlarımız kendilerine takılan yeni donanım öğelerini tanımazlarsa onu kullanamazsınız. Bu durum özellikle oyunlar üzerinden belli olmaktadır. Ekran kartınıza donanımın sürücüsünü tanıtmazsanız oyunları oynayamazsınız ya da sürekli hata ile karşılaşırsınız ve ekran da sık sık donmalar gerçekleşebilir . 
Ya da ses kartı tanıtılmamışsa bilgisayarımızda ses çıkmaz . Yahut wifi öğesinin sürücüsü yoksa kablosuz olarak internete bağlanmanız mümkün olmayacaktır .-
Bilgisayarınıza yeni aygıtlar dahil ettiğimiz zaman Windows, o aygıtlar için sürücü olup olmadığını kontrol etmektedir veya Windows kurulumu esnasında sürücüler otomatik olarak kullanılmaktadır. Bilgisayarınızda kullandığınız aygıtlar için ilerleyen zamanlarda güncel driver çıkabilir ve güncellenen driver otomatik yüklenmemektedir.

Güncellemeler ile zaman içerisinde eksikler, hatalar ve açıklar kapatılmaktadır. Bu sebeple güncellenen driver yüklenmelidir. Size gereken sürücüyü Windows Update ile bulabilmektesiniz. Eğer bulamıyorsanız sürücüyü kullanmak istediğiniz donanım ya da aygıtla verilen diskte veya üreticinin web sitesi adresinde bulabilmektesiniz. Web sitesinde bulduğunuz zaman indirip kurmanız gerekmektedir.
Eskiden donanım öğelerinin driverleri ( sürücüleri ) CD ler aracılığı ile ürün alınırken verilmekte idi . 

Günümüzde driverlar internet üzerinden ya da çeşitli programlar ile kolayca bilgisayarlarımıza yüklenebilmektedir . Ben genelde Driver Booster programını kullanıyorum.

Eğer bilgisayarınıza yüklenen yeni bir bileşen ile sorun yaşıyorsanız, problemi çözmek için ‘donanım ve aygıt sorun gidericisini’ kullanabilirsiniz. Bu iletişim penceresinden çalışmasında hata olan , doğru yüklenmemiş donanım öğelerini tespit edebilirsiniz . 

Driver ( Sürücü ) Ne İşe Yarar ?

Kişise bilgisayarlarımıza şöyle bir bakacak , kısaca araştıracak olursak hemen hemen tüm parçaları farklı üretici firmalar tarafından tedarik edilmiştir. 
Driver ile farklı üretici firmalardan aldığınızda dahi bilgisayarınızla uyumlu hale getirebilmektesiniz. 

Aslında bunu tanışmak olarak da düşünebilriz . Driver sayesinde o aygıtı bilgisayarımıza tanıtıyor ve işletim sisteminin o aygıtı doğru kullanarak kullanıcıdan aldığı görevleri daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde yerine getirmesini sağlıyoruz . 

Sürücüler yalnıza kullanacağınız donanımlara özeldir . Yani Amd markasının driverını İntel markası için kullanamayız . 

Driver ( Sürücü ) Nasıl Yüklenir ?

Bilgisayarım simgesi üzerinde sağ tıklayarak Özellikler ve  ardından Aygıt Yöneticine tıklayalım .


Ardından yüklemek ya da güncellemek istediğimiz sürücü üzerinde sağ tıklayalım . Benim bilgisayarımda şuan yüklenmemiş sürücü olmadığı için ben Sürücüyü Güncelleştir ‘ i tıklayarak sürücü yazılımını güncelleştirebilirim .  

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik