Güncel

Google News nedir ?

<

h1 style=”clear: both; text-align: center;”><span style=”font-family: Arial, Helvetica, sans-serif>Google News nedir ?


İster kabul edelim ister kabul etmeyelim artık dünya bilişim teknolojileri etrafında dönmektedir.


Ve kullanıcılar artık gazeteleri bile internetten okumaktadır. Türkiye ‘ de haber sitesi kavramının çok ciddi anlamda yaygın hale gelmeye başlaması ile Google News kavramı da bir o kadar önemli hale gelmeye başlamıştır.


Arama motorları gelişen teknoloji ile birlikte kendilerini her türlü web sitesini en ideal  , en hızlı şekilde listeleyebilmek için geliştirdi.


Google News,kullanıcıların en iyi haber sitelerine kolay yoldan ulaşması için büyük bir imkan haline geldi.


Google News, Eylül 2002 yılında Google tarafından hizmete sokulmuş ve 4000 farklı haber kaynağından sürekli güncellenen haberler içinde kullanıcıların aradıklarını bulmalarını sağlayan servistir. 


Haberleri konularına göre sınıflandırarak en son gelişmelerin aranmasını mümkün kılmaktadır.


Google News Nedir?

 
Google News haber siteleri için olmazsa olmaz bir püf noktasıdır diyebiliriz. 
Google arama motoru belirli saatler içerisinde haber sitelerinin yayınladığı haberleri arama motorunun “Haberler” başlığı altında sıralamasıdır. 
Bu sistem web siteleri için tamamen organik bir hit kitlesi sağlamaktadır.

Google News Yararları Nedir?

 
İki farklı bir haber sitesi düşünelim, birinci haber sitesinin google news kaydı olduğunu varsayalım. Birinci haber sitesinin tabi ki organik hiti fazla olacaktır. Nedeni ise news kaydı olması paylaşılan haberlerin arama motorunda haberler kısmında sıralanması kitleye oldukça faydası olacaktır. Şimdi ise Google News yararlarına bir göz atalım,
  • Alexa sıralamanız oldukça iyi yerlere düşebilir.
  • Özel reklam almanıza olanak sağlar, gelirinizin artmasına olanak sağlar.
  • Yayınlanan haberlerin, makalelerin arama botları sayesinde kısa sürede index almasını olanak sağlar.
  • Adsense reklam kullanıyorsanız gelirinizde artışları görebilirsiniz.
  • Ziyaretçi gözünde akılda kalınacak bir markalaşan domain oluşur.
  • Organik hit sayınızda geçmişe nazaran yüksek artışı görebilirsiniz.

Google News Kaydı Yapmadan Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başvuru yapmadan önce bir takım hususlara  dikkat etmeliyiz . Çünkü başvuru yapan sitelerin çoğunluğu red cevabı alabiliyor. 
Öncelikle başvuru yapmadan önce sitemizde bir takım şeylerin yer alıp almadığına bakmalıyız. Bunlardan birincisi sitemizde hakkımızda sayfasının olup olmadığıdır, eğer bir news başvurusu yapacaksanız bu sayfanın olması en önemli gereken sayfa diyebiliriz.

Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise sitenizde gizlilik politikası sayfasının yer alıp almamasıdır. Gizlilik Politikası sayfası başvuru için bizlere onay için oldukça yarar sağlayacaktır. Örnek bir gizlilik politikası sayfası için buradan göz atabilirsiniz. 
Oluşturduğunuz bu sayfayı mutlaka alt menünüze yada footer kısmına ekleyiniz. Son olarak da başvuru yapmadan önce yeterli bir içerik ağınızın olup olmadığına emin olunuz. Yeni bir sitenin news kaydı alması oldukça zordur zaman içerisinde içerik sayınızı arttırarak başvurmayı tekrar deneyebilirsiniz . 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik