Bilişim Sözlüğü Güncel

Hacker Nedir ? Hacker Çeşitleri Var Mıdır ?

Hacker Nedir ? Hacker Çeşitleri Var Mıdır ?

Teknoloji çağının giderek geliştiği şu dönemde akıllı telefon , tablet , bilgisayar kullanan kişi sayısı bir hayli fazla . 

Fakat bu cihazların güvenliği konusunda bilgi sahibi miyiz ? Aslında sadece kulaktan dolma bir çok bilgiye sahibiz . 

Kullandığımız her akıllı cihazın yazılım kısmı vardır . İnternete bağlı akıllı cihazlarda ise yazılım yanı sora bir de ağ kavramı söz konusudur . 

Bilgisayar ve bilgisayar ağlarının güvenlik sistemlerine sızarak ya da bu güvenlik sistemlerine nasıl sızılacağını tespit ederek sistem yöneticilerine uyarı gönderen ve yaz sistemi ele geçiren kişilere hacker adı verilir . 

Hacker , bilgisayar korsanı olarak da adlandırılabilir .

Hackerlar yani bilgisayar korsanları iy yada kötü amaçlı olabilir . İşte bu noktada hacker çeşitlerinden bahsedilebilir . 

Hacker Çeşitleri

Black Hat

Black Hat diye adlandırılan siyah şapkalı korsanlar zarar veren hackerlardır . Güvenlik sistemlerine gizlice sızarak , bir yazılımı kırarak ya da bilgisayarınıza uzaktan erişerek bilgi hırsızlığı , dolandırıcılık gibi zararlı faaliyetlerde bulunabilirler .
 

White Hat 

White Hat olarak adlandırdığımız beyaz şapkalı korsanlar ise zarar vermeyen hackerlardır . Herhangi bir yazılım ya da sistemin güvenlik açığını tespit ederek kurum , firma ile iletişime geçip konu ile ilgili bilgi verirler . Ardından sistem güvenlik açığı giderilmek üzere kapatılır ve kamupyu bilgilendirilir . 

Grey Hat

Grey Hat olarak adlandırılan gri şapkalı hackerlar ise kimi zaman iyi niyetli kimi zaman ise kötü niyetli faaliyetlerde bulunabilirler . 
 

Hacktivist

Hacktvist grubunda yer alan hackerlar , kendi görüşlerine uymayan ,yanlış gelen politik yahut toplumsal bir olay hakkında mesaj vermek isterler . Bu mesajı ise bir site hackleyip , o site üzerinden yayınlarlar . 

Cracker

Crackerlar teknolojik bilginin yanı sıra herhangi bir programlama diline de iyi seviyede hakimdirler . İnternet üzerinden indirdiğimiz çeşitli yazılımlar , oyunları , lisanslı yazılımların cracklerini üretirler . İndirdiğimiz ve bilgisarımızda kullandığımız bu yazılımlar sayesinde bilgisayarlarımız , akıllı cihazlarımız ele geçirilebilir . 

Lamer

Lamer türündeki hackerlar ise hackerlığa özenerek bu yola yeni adım atmış , pek bilgisi olmayan kişilerdir . Çeşitli araştırmaları sonucunda birkaç bilgiye ulaşmışlardır . 

Script Kiddie

Lamer korsan türüne göre çok daha fazla bilgisahibi olan hacker türüdür . Genelde ele geçirdikleri sistemleri kötü amaçlı kullanmayı amaç haline getirmişlerdir . Hacker dünyasının anarşistleri olarak tanımlanabilirler. Kişisel bilgisayarlara ya da cep telefonlara yapılan saldırıların birçoğu script kiddieler tarafından gerçekleştirilir. 

Security Administrator

Güvenlik yöneticileri olarak adlandırılırlar . Çok iyi derecede teknoloji , yazılım bilgisine sahiptirler . Hackerların aksine koruma görevi edinmişlerdir . Çeşitli firma , kurumda çalışarak o kurumun sistemini koruma görevi üstlenmişlerdir . 
 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik