Html

HTML Etiketi ve İlk Sayfamızın Oluşturulması

HTML Etiketi ve İlk Sayfamızın Oluşturulması

Html Etiketi


Önce HTML sayfa yapısını öğrenelim makalemizde bahsettiğimiz şekilde Notepad ++ programımızı indirip , bilgisayarımıza kurduysak şimdi çalışmaya başlayabiliriz . 

Öncelikle programımızı açalım . 

Programı ilk açtığımızda çıkan çalışma alanında varsayılan bir döküman açık olarak gelecektir . 


Not defterinin kullanımı oldukça basittir . Hele ki daha önce Ms. Word programında çalıştıysanız oldukça rahat çalışacaksınız . 

Programımız Türkçe bir programdır . 

Daha önce hiçbir kelime işlemci programı kullanmamış arkadaşlarımız için kullanacağımız komutların ne olduğundan ve nasıl kullanıldığından yeri geldikçe bahsedeceğim . 

Programı ilk açtığımızda çıkan çalışma alanında varsayılan bir döküman açık olarak gelecektir demiştik . 

Eğer yeni bir döküman açmaya ihtiyaç duyarsak Dosya menüsünden Yeni komutunu verebiliriz ve yahut araç çubuğumuzdan Yeni komutunu seçebiliriz . 

Şimdi etiketlerimizi öğrenmeye başlayalım . 

İlk etiketimiz HTML etiketidir . 

Aslında her web sitesinin kod kısmı  HTML etiketi ile başlar  ve yine HTML etiketi ile biter . 

HTML kelimesinin etiket olabilmesi için küçüktür ( <  ) ve büyüktür (  > )  işaretlerinin arasına yazılmış olması gerekiyor . 

Bu bir kuraldır . 

< HTML >  Html kelimesi bu yazım şekli ile artık bir etiket ( tag ) olmuştur . 

Bu yazım şekli o etiketin açık olduğunu bize gösteriyor . O etiket şuan çalışıyor , işlem yapıyor anlamındadır . Ben web sitesi oluşturmaya başlıyorum demiş oluyoruz . 

Birde etiketin kapanması kuralı vardır .  Aslında yine aynı işlemdir sadece etiketinin adının önünde ters slash işareti yazılır . 

< / HTML > Açılmış olan HTML etiketi bu etiket ile kapanmış oluyor . O etiket artık çalışma işlemini bitirmiş durumundadır . Ben web sitesi oluşturma işlemini bitirdim demiş oluyorum . 

Etiket ( tag ) açma ve kapama işlemlerinden bahsederken bir kuralımızı daha hatırlatmak istiyorum . Açılan her etiket kapatılmalıdır . 

Her HTML dökümanı iki ana bölümden oluşmaktadır . Sırayla bu bölümlerden bahsedeceğiz .

HTML etiketi en dıştaki etikettir . HTML açma ve kapama etiketlerinin arasında ENTER ‘ a basarak diğer kodlar için boşluk oluşturalım . 

Şimdi ikinci etiketimiz olan HEAD etiketimizden ( tag )  bahsedelim .  HEAD etiketimiz ( tag )  başlık etiketimizdir . 

HEAD etiketinin içerisine ayrıca TİTLE etiketi de gelir . Asıl başlık etiketimiz TİTLE dır . Tarayımızda görülen başlık bu kısımda ifade edilir . 

Şimdi nasıl kullanıldığını örneğimizde görelim . 


Oluşturduğumuz bu kodları web sitelerinin gözüktüğü gibi tarayıcıda görüntülebilmek için dökümanlarımızı web sayfası olarak kaydetmeliyiz . 

Kaydet komutu verdikten sonra dosya adını belirtip ardından .html uzantısı ile kaydetmeliyiz . 

Uzantı belirtmeden , not defteri gibi kaydedersek kodlarda tarayıcıda gözükecektir . İstediğimiz sonucu elde edemeyeceğiz . 


Dosya adını ve uzantısını belirtip , kayıt türü alanından da HTML olarak belirliyoruz . Ardından belirlediğimiz yere kaydediyoruz . 


Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra dökümanımızın HTML dosyası olarak kaydedildiğini görebiliriz.

Ardından çift tıklayarak tarayıcıda açalım . 

 
Tarayıcıda başlık alanına bakacak olursak bizim belirttiğimiz Bilişimci Annem başlığını görüyoruz . Sayfamız boş çünkü henüz sayfada gözükmesini istediğimiz bir verimiz yok . Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik