Html

Html Form Nasıl Hazırlanır ? 1

akıllı-telefonlar

       Html Formlar


        Etkileşimli web siteleri hazırlamanın yolu formlarla olur.
        
        Formlar, kullanıcıdan veri (bilgi) almak için düzenlenir. Kullanıcının girdiği bilgiler sunucu makinada belirlenen bir dosyaya yazılır. Burada biriken verilerin işlenmesi gerekiyorsa, o işi yapacak bir programın ayrıca yazılması gerekir. HTML yalnızca, kullanıcının forma yazdığı verileri kaydeder; onları bir programlama dilinin yaptığı gibi işleyemez.

        Form < FORM > … < /FORM > arasına yazılan etiketlerden oluşur.

      1.  İlk olarak radio buttonlarla başlayalım. tekli seçimlerde kullanılır.

 
 
 
2. olarak checkbox lardan bahsedelim. Çoklu seçimlerde kullanılır. Aşağıdaki Örnekte göreceğiniz checked değeri tarayıcıda görüntülenen form öğesinin işaretli olmasını sağlar.
 
 
 
 
 
  3.  text alanıdır. yazı yazılabilecek alanlar oluşturmamızı sağlar. Size kaç adet değer girilebileceğini , value ise tarayıcıda eğer bu alanın içerisinde açıklama yazdığınızı belirler.
 
 
 
        4.  Submit buton oluşturmamızı ve value bu buton üzerinde görüntülenecek yazıyı belirler.
 
 
  5. Form etiketiniz bazı parametreleri ve açıklamaları
ACTION parametresine verilen değer (niteleme), forma yazılan verilerin işlenmek üzere gideceği programdır. Bu programın tam “URL” adresi, yazılmalıdır. Örneğin, ACTION=”http://sunucu/../cgi-bin/script_adı”> Ayrıca, sunucudaki bu CGI scripti formla gelen verileri öngörülen biçimde işleyebilmelidir.  

CGI (Common Gate Interface) scriptleri (programları) genellikle sunucu makinada cgi-bin adlı dizinde saklanır. Tabii, bu zorunlu değildir ve sistem yöneticisinin tercihine bağlıdır. Ama, genel bir uzlaşmayı sağlamak isteyenler bu kurala uyarlar.
METHOD 
Formu yollamak için kullanılan http metodu. GET ve POST değerlerini alabilir. Default değeri GET dir.

ENCTYPE  
Şifreleme yöntemini belirler.

 


        6. Textarea adtes veya görüş gibi uzun yazı alanları oluşturmamızı sağlar. rows bu alanın kaç adet satırdan cols ise kaç adet sütundan oluşacağını belirler.

 
        7. Select ile tek seçmeli
 
  
        8. Select ile çok seçmeli
 
 
 
9. Form, kullanıcının istediği bir dosyayı sunucuya göndermesini sağlar.
 
 
 
< FORM METHOD=post ACTION="mailto:e-mail adresiniz" ENCTYPE="text/plain">  kod satırları , formu belirtilen e-mail adresine yollar.
 
 
 

ACTION

 


ACTION parametresine verilen değer (niteleme), forma yazılan verilerin işlenmek üzere gideceği programdır. Bu programın tam “URL” adresi, yazılmalıdır. Örneğin, ACTION=”http://sunucu/../cgi-bin/script_adı”> Ayrıca, sunucudaki bu CGI scripti formla gelen verileri öngörülen biçimde işleyebilmelidir.CGI (Common Gate Interface) scriptleri (programları) genellikle sunucu makinada cgi-bin adlı dizinde saklanır. Tabii, bu zorunlu değildir ve sistem yöneticisinin tercihine bağlıdır. Ama, genel bir uzlaşmayı sağlamak isteyenler bu kurala uyarlar.

METHOD

Formu yollamak için kullanılan http metodu. GET ve POST değerlerini alabilir. Default değeri GET dir.

ENCTYPE

Şifreleme yöntemini belirler.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik