İnternet

İnternet Nedir ? İnternetin Temel Kavramları Nelerdir ?

İnternet Nedir ? İnternetin Temel Kavramları Nelerdir ?

İNTERNETİN TANIMI

İnternet, bir çok bilgisayar sisteminin birbirine bağlı olduğu, dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. Aynı zamanda, insanların her geçen gün gittikçe artan “üretilen bilgiyi saklama / paylaşma ve ona kolayca ulaşma” istekleri sonrasında ortaya çıkmış bir teknolojidir. Bu teknoloji yardımıyla pek çok alandaki bilgilere insanlar kolay, ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde erişebilmektedir.

 

Internet “Dünyanın her yerindeki milyonlarca bilgisayarın bağlı olduğu bir bilgisayar ağıdır. Zaten “Internet” sözcüğü, ingilizcede “Uluslararası Ağ” anlamına gelen INTERnational NETwork kelimelerinin birleşiminden oluşur.Amerikan Federal Bilgi Ağları Konseyi (FNC –Federal Networking Council) tarafından yayımlanan tanımına göre “mantıksal olarak tek bir adres alanı ile bağlanmış olan TCP/IP adı verilen iletişim protokolü ile desteklenen ve bu alan üzerinde çalışan servis ve uygulamalara, özel veya kamuya açık olarak erişim sağlayan küresel bir bilgi sistemidir.”

 

 

İNTERNETİN TEMEL KAVRAMLARI

MODEM :

Modem kelimesi, MODulator/DEModulator kelimelerinin kısaltılmış halidir. Bir ucu bilgisayara diğer ucu iletişim hattına bağlıdır, bilgisayar ile iletişim hattı arasındaki sinyalleri düzenleyen bir donanımdır. Yani bilgisayarların kullandığı sayısal bilgiyi iletişim hattı üzerinde kullanılan bilgiye, iletişim hattından gelen bilgiyi ise bilgisayarda kullanılan sayısal bilgiye dönüştüren donanımlardır. Dahili (Internal) ve Harici (External) modelleri vardır. Dahili modemler bilgisayarın kasasında yer alır. Harici modemler ise bir iletişim kablosu vasıtasıyla bilgisayara bağlanırlar ve kasanın dışında yer alırlar.

İLETİŞİM HATTI :

Internet bağlantısı için gerekli olan bileşenlerden birisi de modemle ve Internet Servis sağlayıcı arasındaki fiziksel bağlantıyı sağlayan iletişim hatlarıdır. Kullanılan iletişim teknolojisine göre farklı türlerde iletişim hatları kullanılmaktadır. İletişim hatlarında genellikle fiber optik ve bakır telli kablolar kullanılmaktadır.

 İNTERNET SERVİS SAĞLAYICI (ISS)/INTERNET SERVICE PROVIDER (ISP) :

Internet bağlantısını sağlayan en önemli öğe Internet Servis Sağlayıcılardır. ISS’lar gerekli donanımsal ve fiziksel alt yapıyla Uluslararası Internet omurgasına bağlanmamızı sağlayan tesislere sahip işletmelerdir. ISS’ler internet omurgasıyla fiziksel bağlantıya sahiptirler ve iletişim hatları vasıtasıyla bizimde Internet omurgasına bağlanmasını sağlar. 

Internet omurgasıyla fiziksel bağlantının yanında, DNS, Proxy, Firewall gibi çeşitli bağlantı hızlandırıcı ve güvenlik sağlayan servislerde vermektedirler. Bu anlamda Internetin en önemli öğelerinden birisi olarak bilinmektedirler. Ülkemizde Türk Telekom, Super Online gibi çok sayıda servis sağlayıcı mevcuttur.

 

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik