Bilişim Sözlüğü programlama

Javascript Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Javascript nedir ve nerelerde kullanılır?

Javascript 1995 senesinde Netscape şirketi işçisi Brendan Eich tarafından piyasaya sürülen ve 1997 yılında etkin kullanılmaya başlanılan, web düzeyinde programlama yapmaya yarayan, siteler için uygun, komut dosyaları içeren çok fonksiyonlu bir programlama dilidir ve tüm dünyada kullanım açısından en popüler program dillerinin ikincisidir.

Java’dan sonra en çok kullanılan ikinci programdır. Dünyaca ünlü olması, öğrenilmesinin eğlenceli oluşu ve kolaylığı bu programlama dilinin neden revaçta olduğunu gözler önüne seriyor.

Ayrıca işlevselliği ve yapabildikleri de bu noktada büyük öneme sahip.

 

Genel hatlarıyla yapabildikleri

-Fotoğraflara dayalı slayt gösterimleri

-Web sayfasında içerilen görüntüyü yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemleri

-PDF dosyaları

-Animatif grafikler

-Resim kaydırma

-Web sayfasında video ve ses dosyalarını oynatma

-Özelleştirilmiş efektler

-Açılır pencereler

-Form gönderme

-Web sayfaları

-Çeşitli widgetlar (hamburger menü vs.)

Mobil uygulama ve oyunlar

Javascript yalnızca Web sitesi sayfaları için değil, mobil uygulama oluşturma için de kullanılmaktadır. Hatta oyun yapımında bile rahatlıkla kullanılabilir. Javascript’in kullanım alanları geniş bir yelpaze oluşturur. Oyun tasarımını Unity gibi programlar gerçekleştirebilirken, kodlamada yüksek oranda Javascript dilini tercih edenler mevcuttur.

Javascript dilinde HTML kodlarından meydana gelen bir görünümü dinamik hale getirebilmeniz mümkündür. Günümüzde bir çok işlem Javascript üzerinden yapılabilmektedir.

Javascript dosyalarının uzantısı .js biçiminde ifade edilir. Javascript aynı zamanda kendisinin ar-ge çalışmalarını yürüten Mozilla vakfına bağlıdır.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik