Güncel

Lcd Mi Plazma Mı ?

lcd mi?plazma mı ?

 

LCD mi Plazma mı?

Ekran deyince CRT ,LCD vePLAZMA teknolojilerinin adının sıkça duyuyoruz. O zaman lcd mi plazma mı? sorunumuzun cevabını aramaya başlayalım . Hangi teknolojinin daha iyi olduğu konusunda birçok tartışma  , sayısız yorum yapıldı. İşin özü her bir teknolojinin kendine göre hem avantajları hem dezavantajları var.
İster televizyon olsun ister bilgisayar ekranlarımız olsun tercihlerimiz farklı yönde oluyor. Yeni teknolojilerin piyasaya sürülmesiyle tercihlerimiz kısa sürede değişebiliyor. Kişisel görüşlerimle beraber çeşitli kaynaklardan araştırmalarım umarım size de faydalı olacaktır.

LCD Ekranlar

Likit Kristal ekranlar yani LCD ’ler adından da anlaşılacağı gibi görüntü vermek için LCD teknolojisinden faydalanırlar. 2000’li yıllarda  LCD düz ekranlar, bilgisayar monitörü pazarında eski tip tüplü CRT monitörlere oranla yavaş yavaş piyasadaki payını arttırmaya başladı. 
 
İlk LCD ekranların diğer teknolojilere göre bazı zaafları vardı. Örneğin hızlı hareketli görüntülerde “ghost – hayalet” efekti (hareketli nesnenin arkasında iz kalması) oluşuyordu ve güzel ve net görüntü görebilmek için muhakkak belli bir açıdan LCD ekrana bakmak zorundaydınız. Zaman içerisinde bu sorunlar büyük oranda aşıldı ve LCD ile plazma ekranlar, tüplü ekran pazarından gün geçtikçe daha büyük pay almaya başladı.
 
Uzun zamandır, LCD teknolojisinin sadece küçük ekran boyutlarında iyi sonuç verdiği, 40” (102 ekran) ve üzerindeki boyutlarda plazma ekranlarr ile yarışamayacağı düşünülüyordu. Aynı zamanda, plazma ekranlar fiyat/performans dengesinde de LCD’lere karşı avantajlıydılar. 

Plazma Ekranlar

 
PDP (Plasma Display Panel) kısaltmasıyla da karşımıza çıkan plazma ekranlar son yıllarda ağırlıklı olarak 37” (94 ekran) ve üstü büyük ekranlı ekranlar olarak karşımıza çıkıyorlar. Teknik olarak plazma ekranlar, içerisinde neon ve ksenon gazlarının bulunduğu birçok küçük hücrenin iki cam panel arasına yerleştirilmesi prensibi ile çalışıyor. Hücrelerdeki gazlar elektrik marifeti ile plazmaya dönüşüyor. Plazmanın çıkarttığı fosfor da ışık üreterek, bizim ekranda resmi görmemize olanak sağlıyor. Plazma ekranların çok geniş bir renk skalası bulunuyor. Örneğin; film izlerken, eksikliği en çok hissedilen ‘mükemmel’ siyaha da yüksek siyah seviyesi ile erişiyor. Son kuşak plazma ekranların yaklaşık 60.000 saat izleme ömrü var. Ancak, izleme süresi uzadıkça, renk kalitesinin ilk günkü seviyede kalmayıp (projektör ampulleri gibi) azalacağı da bir gerçek.

 

Plazma ve LCD teknolojilerinin farkları nedir?

İlk bakışta plazma ve LCD ekranların ortak özellikleri çok gibi görünsede  biraz araştırınce, bunun çok da doğru olmadığını görüyoruz. Bu iki teknolojinin temel farkları, görüntüyü oluşturma şekilleridir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi plazma ekralar resmi oluşturmak için elektrik ile minik hücreler içinde bulunan gazları uyarıyorlar. Gazlar da fosfor üretip, ışık ve dolayısıyla, resmi elde ediyorlar. LCD ekranlar ise iki cam tepsi arasındaki boşluğa yerleştirilmiş likit kristallerden meydana geliyor. Resim ise, bu kristallerin her birine farklı oranlarda elektrik verilerek arka kısımdan gelen beyaz floresan ışığının kırılmasıyla oluşturuluyor.
 

Eski tip tüplü TV’lerle plazma ve LCD ekranlar arasında resim kalitesi açısından gerçekten bir fark var mı?

 
Aslında LCD ve plazma ekranları birbirleriyle o kadar çok karşılaştırmaya başladık ki, şu soruyu kendimize sormayı unutuyoruz: Gerçekten de evimizdeki tüplü ekranların yerine (LCD veya plazma) bir düz ekran aldığımızda, görüntü kalitesi artacak mı?
 
Bu bakış açısında hem plazma, hem de LCD ekranların mükemmel görüntü verdiğini söylemeliyiz. Ancak hala birçok ev eğlencesi uzmanı ve oyun geliştiricisi CRT’lerin halen en gerçekçi görüntüyü verdiğini savunuyorlar. Tabii bunu söylerken de, plazma ve LCD’lerin gün geçtikçe bu farkı kapattığına dikkat çekiyor ve HD yayınlar için bu durumun geçerli olmadığını da belirtiyorlar. Aynı uzmanlar, LCD’lerin plazma ekranlar karşısında bir zayıf noktası olduğunu da söylüyorlar: Siyah renk. Halen plazma ekranlar, LCD ekranlara göre daha gerçek siyahlar üretiyor ki, bu da toplamda elde edilen renk doygunluğunu daha zengin kılıyor. Bunun nedeni ise LCD teknolojisinin doğasında yatıyor. LCD tabakasının altında bir arka ışığı parladığı için, gerçek siyaha erişmek zorlaşıyor. Çünkü her bir pikselin arasından (biz gözümüzle tek tek fark edemesek de) bir ışık kaçağı oluyor. Tabii bunu söylerken, her yeni kuşak LCD panel üretiminde bu sorunun gittikçe daha da aşıldığını da belirtmek lazım.
 
Güncel kategorimizde bulunan diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz .

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik