Güncel

LINUX NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

 

 

 

LINUX NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

Linux Nedir?

 
Linux nedir ?” sorusuna cevaben, açık kaynaklı bir işletim sistemidir (OS) diyebiliriz. İşletim sistemi, bir sistemin donanım ve CPU, bellek ve depolama gibi kaynaklarını doğrudan yöneten bir yazılımdır. İşletim sistemi uygulamalar ile donanım arasında yerleşir ve tüm yazılımınız ile işi yapan fiziksel kaynaklar arasındaki bağlantıları kurar.
 
İşletim sistemini bir araba motoru gibi düşünün. Bir motor kendi başına çalışabilir, ancak bir şanzıman, aks ve tekerleklerle bağlandığında fonksiyonel bir araç haline gelir. Motor düzgün çalışmıyorsa, arabanın geri kalanı da çalışmaz.
 
 

Linux Nasıl Çalışır?

 
Linux, 1960’lı yıllarda geliştirilmiş ve hala da geliştirlmeye devam eden diğer bir açık kaynaklı işletim sistemi olan UNIX’e benzer şekilde tasarlandı. Ancak telefonlardan süper bilgisayarlara kadar çok çeşitli donanımlarda çalışacak şekilde geliştirildi. Her Linux tabanlı işletim sistemi, donanım kaynaklarını yöneten Linux çekirdeği ve işletim sisteminin geri kalanını oluşturan bir dizi yazılım paketini içerir.
İşletim sistemi , diğerleri arasında GNU araçları gibi bazı ortak çekirdek bileşenleri içerir. Bu araçlar, kullanıcıya çekirdek tarafından sağlanan kaynakları yönetme, ek yazılım yükleme, performans ve güvenlik ayarlarını yapılandırma ve daha fazlasını sağlar. Bir araya getirilen bu araçların tümü, işlevsel işletim sistemini oluşturur. Linux açık kaynaklı bir işletim sistemi olduğundan, yazılım kombinasyonları Linux dağıtımları arasında değişebilir.

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik