Html

Meta Keyword Etiketi Nedir ? Önemini Kaybetti Mi ?

Meta Keyword Etiketi Nedir ? Önemini Kaybetti Mi ?

Meta Keyword Etiketi Nedir ?

Hiç şüphesiz Seo açısından meta etiketlerinin katkısı tartışılamaz . 

Bir web sitesinin bilgilerinin , açıklamalarının bulunduğu etiketler meta etiketleridir . 


HEAD etiketlerinin içerisinde yer alırlar. Web sitesinin ziyaretçilerine ve arama motorlarına içerik ve sayfa yapısı hakkında ön bilgi sunmak için kullanılan etiketlerdir . 


Peki meta etiketleri web siteleri hakkında ön bilgi sunuyorsa arama motorlarında üst sıralara çıkmamızı sağlar mı ? SEO açısından etkili mi?Hiç süphesiz eski dönemlerde meta etiketleri SEO açısından çok büyük önem taşımaktaydı.


Fakat teknolojisinin her geçen gün daha fazla gelişmesi ile birlikte meta etiketleri günden güne ilk etkisini yitirdi . Her geçen gün önemini daha fazla yitirdi . 


Lakin unutmamak gerekir ki bir web sayfası için her zaman önemli bir öğe olma niteliğini asla yitirmeyecektir.  


Sadece Meta etiketlerini kullanarak web sitemizi üst sıralara çıkarmamız beklenemez ama meta etiketleri olmayan bir sayfa eksik kalacaktır . 


Dolayısıyla sitemizdeki meta etiketlerinin eksik olması eksi puan olarak karşımıza çıkacağını unutmayalım . 


Sonuç olarak ; HTML dökümalarımızın vazgeçilmezi olan Meta etiketlerini sitemizin standartlara uyum sağlaması açısından önemli bir öğe olarak görmeliyiz . 


Aslında title ve meta etiketinin en önemli olduğu noktalardan birisi , arama motorlarının sonuçlarında gözüküyor olmasıdır. 


Siteniz bir arama sonucunda listeleniyorsa, Google o listelenen sayfanın başlığını (title etiketini) ve açıklamasını (description meta etiketini) gösterir. Bu da ziyaretçinin sonuçlar içerisinden sizi sitenizi tercih etmesine etken olacaktır .


Şimdi gelelim meta etiketleri içerisinde yer alan keywords etiketine .

 

Keywords

Sayfa ile ilgili anahtar kelimeleri içeren etikettir .  Çok fazla anahtar kelimenin olması web sitenize zarar getirebilir. Birkaç anahtar kelime girilmesi yeterli olacaktır . 4 – 5 adet anahtar kelime girilmesi yeterli olacaktır . 

Örnek Kullanımı;

<meta name=”keywords” content=”html, html makaleleri, html etiketleri , html sınavları ” />

Google yapmış olduğu açıklamalarda Meta keywords etiketlerini oldukça açık ve doğrudan bir sıralama faktörü olarak kullanmadıklarını belirtmişler . 
 
Buradaki en önemli husus sıralamanızı doğrudan olumlu yönde etkilemeyeceği  gibi ancak spam olarak algılanan kötüye kullanımın sıralamanızı düşürebilecek olmasıdır.
 

Meta keywords kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Meta keywords tanımlamaya ayrılacak zamanın, içeriğin kalitesinin artırılmasına, başlıkların ve açıklamaların düzenlenmesine ayrılması siteler açısından şimdilik daha faydalı görünüyor. 
Yine içerik yönetim sistemleri içerisinde etiket (tag) olarak bilinen yapıların düzgün kullanılması ziyaretçilerin aradıklarını daha kolay bulmasını sağlar.
Zamanın bir kısmının etiketleri düzenlemeye ayrılması ve meta keywords içerisinde kullanmayı düşündüğünüz anahtar kelimeleri etiket olarak kullanmak hem size hem de kullanıcıya daha faydalı olabilir. Yine de anahtar kelime meta bilgisi kullanmak isteyenlerin dikkat etmesi gerekenler şunlardır;
Yapmamanız gerekenler;
  • Arama motorlarını kandırmaya çalışmayın,
  • Sayfanız ile alakalı olmayan kelimeler kullanmayın,
  • Aşırı sayıda kelime kullanmayın,
Öneriler;
  • Meta anahtar kelimeleri kendiniz tanımlayabilir veya yazılım kullanarak otomatik olarak oluşturabilirsiniz. Her iki durumda da emin olmanız gereken en önemli şey, seçtiğiniz anahtar kelimelerin söz konusu sayfayla alakalı olmasıdır.
  • Bir diğer sık ​​karşılaşılan soru ise, kaç meta anahtar kelime kullanmalıyım? Genel bir kural olarak, tek bir sayfa için yaklaşık 10′ dan fazla meta anahtar kelime kullanmamaya çalışın.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik