Ms. Excel

Microsoft Excel’in Performansını Etkileyen Faktörler

 

Microsoft Excel’in Performansını Etkileyen Faktörler

Microsoft Excel, dünya üzerinde en fazla kullanıcısı bulunan yazılarımdan bir tanesi. Özellikle iş dünyası tarafından sıklıkla kullanılan bu yazılım bazı durumlarda gereğinden fazla yavaş çalışabilir. Bilişimci Annem olarak bu yazımız içerisinde Microsoft Excel’in performansını etkileyen faktörler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Başta kullanılan fonksiyonlar olmak üzere Excel dosyanın büyüklüğü, dosyalar arası bağlantılar, veri tabanı bağlantısı, diğer kaynaklardan alınan bağlantılar, yüklenen eklentiler, koşullu biçimlendirme, anti virüs yazılımları gibi birçok etmen Excel’in çalışma performansını etkilemektedir. Excel’in performans ayarlarını etkileyen bazı faktörleri şu şekilde dile getirebiliriz;

 

 

  • ·      Gereksiz, yaşlı veri dosyaları
  • ·         Excel’in özelliklerini hatalı ve yanlış kullanmak.
  • ·         Tablo içerisinde gereksiz fonksiyon ve formül kullanmak.
  • ·         İç içe veya dizi formüllerine gereğinden fazla yer vermek.
  • ·         Excel içerisinde bozuk bağlantılara oldukça fazla yer vermek.

Buna ek olarak bilgisayarın yeterli donanıma sahip olamamasının da Excel fonksiyonuna etki ettiğini söyleyebiliriz. İlgili Excel dosyasının boyutu yüksek ve bilgisayarın işlemci, disk alanı ve belleği gereğinden az ise sorun yaşayabilirsiniz. Performans iyileştirmelerini nasıl yapacağınızı merak ediyorsanız;

Gereksiz Eklentileri Kaldırın

Excel tarafından sunulan ya da harici yazılımcılar tarafından sunulan eklentilerin bazıları işinize yaramayabilir. Bu eklentilerin bilgisayarınızda olması dahi Excel için bir sorun olabilir. Gereksiz eklentileri kaldırmak dahi performans artışını sağlayabilir.

Bağlantılar ve Köprüler

İnternetten ya da herhangi bir dosyadan veri almak oldukça fazla işinize yaramaktadır. Ancak bu tarz bağlantı ve köprülere gereğinden fazla kullanmanız durumunda Excel performansında büyük olumsuzluklar meydana geldiğini göreceksiniz. Profesyonel bir Excel çalışması yapıyorsanız bağlantı ve köprüleri iyi ayarlamanız gerekiyor.

OneDrive Kullanımı

Dosyalarını güvenilir bir şekilde saklamak isteyen kişiler genel olarak OneDrive servisini kullanmaktadır. İnternet bağlantınızın hızına göre Excel dosyasını açarken ya da açık bir dosyayı kaydederken donma sorunları yaşayabilirsiniz. Bulut servisinden yararlanmak istiyorsanız iyi bir internet bağlantısına sahip olmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Alternatif Özellikler Kullanın

Sütunlar arası ara toplam almak için genel olarak fonksiyon ya da formül kullanmaktayız. Bu tarz özelliklerin de gereğinden fazla kullanılması Excel’in yavaşlamasına neden olabilir. Fonksiyon ve formül kullanımı yerine Pivot tablo oluşturarak da aynı sonuca ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik