Bilgisayara Giriş

Mouse Kullanımı ve Mouse Hareketl

mouse-kullanımı

Mouse Kullanımı ve Mouse Hareketleri

Klavye ve mouse ‘u iyi kullanan kişiler bilgisayara iyi hakim olurlar . Bu yüzde bilgisayar kullanımından önce mouse temel hareketlerini bilmek daha doğrudur.

Standart olarak fare sağ , sol tuşlar ve kaydırma tekerinden oluşur .

İŞARET ETMEK

     İşaret etmek farenin herhangi bir windows öğesinin üzerine götürülmesi durumudur. Bu durumda hangi windows öğesinin üzerine gidildiyse o öğe hakkında windows bize bilgi ipucu baloncuğu sunar. Genelde bu hareket bir sonraki sol veya sağ tuş için bir önceki harekettir. Aşağıda fare masaüstünde “Bu Bilgisayar”  klasörünün üzerinde durmuş ve windows bize standart masaüstü ikonu hakkında bilgi sunmuştur.


 

İŞARETLEMEK

FARE SOL TUŞ İLE TEK SEÇİM

 İşaretlemek yani seçmek herhangi bir klasör veya dosyayı veya windows simgesini farenin sol tuşu ile bir kez tıklamak demektir. Bu durumda ikonumuz seçilmiş olur. Herhangi bir ikon ile işlem yapılmak istendiğinde kullanılabilir. Aşağıda fare masaüstünde “ogretmen”  klasörüne sol tuş ile tıklanarak seçilmiştir. Seçilme işlemi yapıldığında windows simgesi etrafında bir dikdörtgen belirir ve öğe işlem yapmak üzere  hazırlanmıştır.
 

CTRL+FARE SOL TUŞ İLE ÇOKLU SEÇİM 

     Çoklu dosya veya klasör seçme işlevi klavye ile fare beraber kullanılarak yapılabilir. Eğer ardarda dosyalar seçilmeyecekse ( alt alta / yan yana değilse)  fare ile CTRL tuşu beraber kullanılır. Sol işaret parmağı CTRL tuşuna basılı iken Sağ El ile dosyalara yada klasörülere tek tek sol tuş ile tıklanır. Seçim bitirilince sol el CTRL tuşu üzerinden çekilir. Burada dikkat edilmesi gereken husus seçim yapılırken fare kullanan elin kaydırılmamasıdır.
 
 
 

SHIFT +FARE SOL TUŞ İLE ÇOKLU SEÇİM 

 
     Çoklu dosya veya klasör seçme işlevinde eğer bitişik dosyalar seçilecekse  fare ile SHIFT tuşu beraber kullanılır. Sol işaret parmağı SHIFT tuşuna basılı iken Sağ El ile ilk dosya ile son dosyaya tıklanır ve aradaki tüm dosyalar seçilmiş olur.
 
 

FARE SOL TUŞ İLE ALAN İÇERİSİNE ALARAK TEK VEYA ÇOKLU SEÇİM :

     Tek veya Çoklu dosya veya klasör seçme işlevinde Sağ El işaret parmağı dosya veya klasörlerin bulunduğu alan içerisinde bir noktada Fare sol tuşuna basılı iken parmak kaldırılmadan sürüklenerek tek veya tüm dosyalar seçilmiş olur.
 
ÇİFT TIKLAMAK  
     Bir dosyayı çalıştırmak  veya bir dosya veya klasörü açmak/çalıştırmak için kullanılır. Farenin sol tuşu iki defa ard arda tıklanarak yapılır İki tıklama arası çokseri olmalıdır.Aksi taktirde görev yapılmamış olur. İki tıklama arasının zamanca sıklığı Denetim Masasında fare ayarlarından değiştirilebilir.
SAĞ TIKLAMAK   
     Bir dosya veya klasör ile yapılabilecekleri gösteren menüyü açmak için kullanılır. Klasör veya dosyaya farenin sağ tuşu ile tıklanır. Her öğede açılan menü o öğenin özelliklerine göre değişebilir.
 

 

 
 
     Yukarıdaki resimdeki örneklerdeki gibi 2 ikonda da yapılabilecek işlemler farklı olduğu için sağ tuşlandığında açılan menü de  farklıdır.
 

SÜRÜKLEMEK 

 
     Bir dosya veya klasörü taşımak amacıyla kullanılır. Farenin sol tuşu ile ile dosya veya klasör işaretlenir. Farenin sol tuşundan parmak çekilmeden işaretlenen dosya veya klasör taşınmak istenen yere sürüklenir.
 
 
 
     Sol tuşa basılarak sürükleme işlemi yapılırken ekranda öğe çift gözükür. Sürükleme işlemi bittiği an taşınma işlemi de biter. 
 

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik