Ms. Excel

Ms. Excel Ders Notları – Kopyalama İşlemleri

kes-kopyala-yapıştır

Ms. Excel Ders Notları 2 – Kopyalama İşlemleri

Excel genel bilgiler-1

 

Excel ‘ de Kopyalama İşlemleri

 
Excel ‘ de kopyalama konusu oldukça önemlidir. Çünkü kopyalama işlemleriyle işlemlerimizde hız kazanarak daha kolayca sonuca ulaşırız.
 
Öncelikle metinsel ifadelerde kopyalama işlemlerinden başlayalım.
 

Örnek 1 :

 
Örneğin bir hücreye adres ili olarak İstanbul yazdım ve bunun altındaki 10 hücreye de kopyalanmasını istiyorum.
 
 
A1 hücresine İstanbul yazdıktan sonra hücremin sağ alt köşesine geliyorum. Sağ alt köşede siyah + işareti çıktığında mousemun sol tuşuna basılı tutarak aşağı doğru çekiyorum, sürüklüyorum.
 
 
 
Kopyalama işleminin bitmesini istediğim yerde mousemun sol tuşundan elimi çekiyorum. Kopyalama işlemim gerçekleşmiş oluyor.

Örnek 2:

Eğer metinleri bir blok halinde kopyalamak istiyorsak ;
Örneğin İstanbul , Tekirdağ , Çanakkale illerinin alt alta kopyalanmasını istiyorum. 
 
A1 hücresine İstanbul , A2 hücresine Tekirdağ , A3 hücresine Çanakkale yazıyorum.
 
 
Ardından bu üç hücreyi birlikte seçiyorum. Seçili alanın sağ alt köşesine geldiğimde siyah artı işareti çıkıyor ve siyah artı işareti çıktığında Mouse un sol tuşuna basılı tutarak aşağı doğru çekiyorum. Kopyalama işleminin bitmesini istediğim yerde sürükleme işlemini bitiriyorum.
 
 
 
 
Ve blok şeklinde kopyalama işlemim bitmiş oluyor.
 
Şimdi gelelim sayıların kopyalanma işlemlerine .
 
Aslında sayılarda aynı şekilde kopyalanıyor.
 

Örnek 3 :

Yine A1 hücresine 5 yazalım. Aynı şekilde hücremizin sağ alt köşesine gelelim .  Siyah artı işaretimiz çıktığında Mouse un sol tuşuna basılı tutarak sürükleme işlemini yapıyoruz. Ve kopyalama işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz.
 
 

Örnek 4:

Dilediğimiz hücreye 5 hemen altındaki hücreye de 10 yazalım . İki hücreyi birden seçelim. ( 5 ve 10 yazan her iki hücreyi de seçiyoruz. ) İki hücre birden seçildikten sonra sağ alt köşeye geldiğimizde çıkar artı işaretine basılı tutarak aşağı doğru sürüklüyoruz. Ve kopyalama işlemi tamamlanmış oluyor.
 
 
Bu kopyalama işleminde iki sayının arasındaki fark sayının artış miktarını belirler. Ve sayılar aşağı doğru sürüklenirken bu oranda artarak kopyalama işlemi tamamlanır.
 
 
Bu tarz kopyalama işlemlerinde arttırma işlemi gibi azaltma işlemi de uygulanabilir. Azaltma işlemlerinde de yine aynı şekilde seçili hücrelerde yer alan sayıların arasındaki fark kopyalama işlemine de uygulanacaktır. Ve sayılarımız iki sayı arasında ki fark miktarı kadar azaltılarak kopyalanacaktır.
 
 

Otomatik tamamlama

Excel hücrelerine yazılmış olan bazı sıralı bilgilerin devamını otomatik tamamlar
Ör : ocak yazdığımızda devamını getirir. Çünkü Excel içerisinde pratik olmak açısından bu listeler önceden tanımlıdır.

 Örnek 5 :

İstediğimiz herhangi bir hücreye Ocak yazalım. Sağ alt köşede siyah artı işareti çıktığında daha önceki gibi sürükleme işlemi yaparak kopyalama işlemi yapalım.
 
 
Ocak , Şubat gibi ay isimleri programımızın hafızasında tanımlı bir liste olduğu için programımız devamını otomatik olarak getirecektir.
 
 
Pazartesi de bu listeye dahildir. Pazartesi yazıp yine aynı şekilde sürüklediğimizde günler otomatik olarak listelenecektir.
Eğer bu şekilde otomatik tamamlanmasını istemiyor , yazdığımız verinin aynı şekilde kopyalanmasını istiyorsak sürükleme işlemi bittiğinde sağ altta yer alan seçenekler kutucuğunda yer alan ok işaretini tıklayalım.  Var olan seçenekler içerisinde “ Hücreleri Kopyala “ seçilerek verinin hücre içerisinde yer alan verinin aynı şekilde kopyalanmasını sağlar.
 
 
 
Sayıların kopyalanmasında da bu işlem geçerlidir.
 

Örnek 6 :

A1 hücresine 5 , A2 hücresine 10 yazalım . İki verinin bulunduğu hücreyi de seçelim . Seçim işleminin ardından seçim alanının sağ alt köşesinde çıkan siyah artı işaretine basılı tutarak sürükleme işlemini yapalım . Kopyalama işlemi ekranda belirdikten sonra kopyalanan blogum seçiliyken alt köşede yer alan seçenekler grubundan “ Hücreleri Kopyala “ seçilir. Ve artım ya da azalım işlemi iptal edilerek sadece hücrelere veriler kopyalanır.

Örnek 7 :

 Bilişim alanında her işlemin alternatif yöntemleri de mevcut. Bu işlemin diğer yönteminden bahsedelim.
 
A1 hücresine 5 , A2 hücresine 10 yazalım. İki verinin de bulunduğu hücreyi seçelim . Seçim işleminin ardından CTRL tuşuna basarak seçim alanının sağ alt köşesine gidelim . Sağ alt köşeye imlecimizi götürdüğümüzde siyah artı işaretinin üstünde bir tane daha artı işareti çıktığını görüyoruz. İşte bu işaret kopyalama yap demektir. Elimiz CTRL tuşuna basılı iken seçili alanının sağ alt köşesinden sürüklersen sayılar arttırım ya da azaltım  yapmadan birebir kopyalanır.
 
Bu iki yöntem de sık kullanılır. Size hangi yöntem daha kolay geliyorsa onu tercih edebilirsiniz.
Not : Biz örneklerimizde kopyalama ,  arttırma , azaltma işlemlerimizi alta doğru yaptık . Lakin sizler sağa , sola , yukarı doğru da yapabilirsiniz.

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik