Ms. Excel Office Uygulamaları

Ms. Excel Ders Notları 4 – Dosya Menüsünü Tanıyalım

Ms. Excel Ders Notları 4 – Dosya Menüsünü Tanıyalım

DOSYA MENÜSÜ

Dosya menüsüne tıkladığımızda karşımıza çıkan pencereye Backstage (ARKAPLAN ) görünümü denir. Bu yüzden diğer başlıklara sekme adı verilirken Dosya ‘ ya menü adı verilir . 

Dosya sekmesiyle verilerimizi kaydedebilir, dosyaları açabilir, belgeyi yazdırabilir, dosyalarımıza şifre verebiliriz. Şimdi dosya menüsü ile neler yapabileceğimize bakalım. 
GİRİŞ:

Giriş komutu tıklandığında Excel ‘in ilk açıldığı pencere görünümüne geri dönüşüm sağlanır.

 

 

 

 

 

 

AÇ: 

Excel programında daha önce oluşturduğunuz belgelerinizi açmak için kullanılır. 

KAPAT: 

Açık olan Excel belgesini kapatır.
 

BİLGİ: 

Belgenizle ilgili tüm özeliklere buradan ulaşabilirsiniz. Bu düğmenin en önemli özelliği buradan önemli belgelerinize parola verebilir, kişi veya kişilerin belgenize ulaşmasını engeller. 


KAYDET:

Dosyanızı kaydeder. Daha önce dosyayı kaydetmişseniz dosyaya yaptığınız son değişiklikle kaydedilir. Eğer dosyayı ilk kez kaydediyorsanız karşınıza kaydet penceresi açılacaktır. Kaydet düğmesine tıkladığınız da belgeniz verdiğiniz isimle kaydedilir. Kaydedilecek yer belirtmezseniz dosyayı sol tarafta bulunan Belgeler klasörün altında bulabilirsiniz. Vermiş olduğunuz dosya ismi başlık çubuğunda görünür. 

FARKLI KAYDET: 

Daha önce bir yere kayıtlı olan dosyayı farklı bir isim veya farklı bir yere kaydetmek için kullanılan bir komuttur. 

ÖNEMLİ NOT : Kaydet ile farklı kaydet kavramlarının işlevlerinin aynı olmadığına dikkat etmeliyiz. Belge ile çalışırken kaydet dersek yaptığımız değişiklikleri belgeye uygular ve belgemizde değişiklik meydana gelir. Farklı kaydet ile kaydedersek eski belgemiz yaptığımız değişikliklerden etkilenmez ve eski belgemizi değiştirmeden yaptığımız değişiklikleri uyguladığımız yeni bir belge oluşturmuş oluruz. 

YAZDIR: 

Belgenize son şekli verdikten sonra YAZDIR komutuyla yazıcı ayarlarını yapıp çıktısını alabilirsiniz. 

 

Dikkat Edelim 

Çıkış ile kapat komutlarının farklı işlevleri vardır. 

Çıkış Microsoft Office Excel programını tamamen kapatılmasını sağlar yani programdan tamamen çıkmış oluruz. 

Kapat ise sadece çalıştığımız sayfanın kapatılmasını sağlar. Dosya sekmesini kullanarak eski çalışmalarımıza ya da yeni çalışma sayfası oluşturarak Excel programını kullanmaya devam edebiliriz.  

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik