Ms. Excel

MS. EXCEL ARAYÜZ KULLANIMI

ms-excel

MS. EXCEL ARAYÜZ KULLANIMI

      Excel tablolama , hesaplama ve aynı zamanda özet tablolarla görsel olarak yapacağınız işlemleri çok daha farklı görüntüleyebilme özelliğine sahip bir yazılımdır.
      Hem veri tabanı işlemlerinde hemde beraberinde bu veri tabanı işlemlerinde veri tabanlarını farklı görüntülemek üzere grafiklerle görselleştirmede kullanılan bir yazılımdır.
Aynı zamanda formül ve hesaplama yapısıyla işlemlerinizi kolaylaştıracak bir yapıya sahiptir. Toplamlar olabilir , alt toplamlar uygulayabilir. Tablo ve çizelge oluşturmak için de kullanılır.Bunların her biriyle işlemlerimizi otomatikleştirebileceğimiz bir özelliktir .

ARAYÜZÜN TANITIMI

      En üst kısımda yazılı komutların olduğu alanlara sekmeler adı verilmektedir . Her sekmenin altında ortak özelliklere ait şeritler bulunur. Bu şerit üzerindeki komutlarda kendi aralarında dikey çizgilerle bölümlere ayrılmaktadır.
 
      Bu bölümlerin bazılarının sağ alt köşesinde küçük ikonu tıkladığınızda ortak özelliklere sahip komutların detaylarını içeren pencereler ekrana gelmektedir.
 
      En üstteki araç çubuğu hızlı erişim araç çubuğu olup özelleştirilebilir niteliktedir. Sağ tarafta hesap bilgilerini içeren bir bölüm onun yanında da deneetim düğmeleri mevcuttur.
Alt kısımda durum çubuğumuz bulunmaktadır. Bu araç çubuğu üzerinde görünüm özelliklerini değiştirebileceğimiz ikonlar yer almaktadır. Sayfalar arasında dolaşmamızı sağlatan sekme alanı bulunmaktadır.

ŞERİTLERLE ÇALIŞMAK

 

      
      Ekranı daha geniş kullanmak için şeridi daraltabiliriz. . Şeridi daralt komutuna ulaşmak için her şeridin en sonunda yukarı doğru ok şeklindeki düğmeye tıklarız.
      Komutlara ulaşmak istersem komut hangi sekmedeyse o sekmenin tıklanması yeterli olacaktır.
 
      Sayfadaki herhangi bir hücreye tıkladığımda ise komutlar kapanacaktır.Tekrar sabit bir şekilde komutları kullanmak istersek sekmeye tıkladıktan sonra aynı yöntemle şeridi sabitleyebiliriz.
 
İşlem kısayolu CTRL + F1 dir
 
Diğer yöntemde ;
Başlık çubuğunda denetim düğmelerinin solunda yer alan şerit görüntüleme seçenekleridir.
Şeridi Otomatik Göster / Gizle seçenekleri ile işlem yapabiliriz.
Diğerlerinden farklı olarak sekmelerde görünmeyecektir. ( … ) Üç nokta işareti ile kullanmaya devam edebiliriz.
 

HIZLI ERİŞİM ARAÇ ÇUBUĞUNUN KULLANIMI

 
 
 
 
      Sürekli kullandığımız komutları sekmeden açıp ardından komutu arayarak vakit kaybetmektense hızlı erişim araç çubuğuna komutu ekleyerek hangi sekmeye geçersek geçelim rahatlıkla ulaşmamızı sağlayacak bu özellik daha pratik olacaktır.
      Hızlı erişim araç çubuğuna herhangi bir komut eklemek için ;
Araç çubuğunun en sonunda yer alan hızlı erişim araç çubuğunu özelleştir (ok) komutunu tıkladım . Listedeki komutlardan kullanmak istiyorsam herhangi bir komutu seçer hızlı erişim araç çubuğuna yerleşmesini sağlarım.
 
      Listede olmayan komutu eklemek için Diğer Komutlarkomutun hangi alanda ise o sekmeyi seçip listeden komutu belirleyip Ekle  diyerek yandaki alana ekleyip onaylıyorum.
Hızlı erişim araç çubuğunun yerini de değiştirmek mümkün .Şeridin Altında Göster / Şeridin Üstünde Göster diyerek yerini değiştirebilirim.
Hızlı erişim araç çubuğuna eklenen öğeler kaldırılabilir.
 
      Eğer hazır listede ise onay verilmiş komutun üzerine bir kez tıklar ve görüntülenme onayını kaldırırım.
 
      Eğer diğer komutlar içerisinden eklediysem aynı yöntemle Kaldır seçeneğini kullanarak kaldırabilirim.

KLAVYE KISAYOLLARI İLE KOMUTLARI KULLANMA PRATİKLERİ

      Fare kullanmayanlar , kullanmamaya çalışanlar ya da faresi arızalananlar için çok pratik bir özellikten bahsetmek istiyorum.
Klavyeden Alt tuşuna basarak tüm kısayolları görüntüleyebilirm.
Alt tuşuna bastığımda sekmelere ait harfler görüntülendi.
Hangi harfle tıklarsam o sekme ya da o komut görüntülenecektir.
Sekme içindeki komutlarda çeşitli harf ve rakamlarla ulaşılabilir.
Komut kullanmaktan vazgeçtiğimizde Alt tuşuna tekrar basmamız gerekmektedir.
Alt tuşuna tekrar bastığımızda hücrelere yazı yazabilir duruma geçeriz.
 

HÜCRE , SATIR , SÜTUN KAVRAMLARI

 
      Excel hücrelerden meydana gelen bir kitaptır . Excel de bir sayfa açıldığında kitap olarak adlandırılmakta ve sayfa ile birlikte açılmaktadır. Excel sayfalarını arttırıp azaltabiliriz.
      Excel deki her hücrenin bir adı , adresi bulunmaktadır . Bu adresler formül çubuğunun sol kısmındaki ad kutusunda görüntülenmektedir .
Dikey olan yapılar sütun , yatay olan yapılar satırları ifade etmektedir.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik