Ms. Excel

MS. EXCEL VERİ GİRİŞLERİ VE BİÇİMLENDİRME

MS. EXCEL VERİ GİRİŞLERİ VE BİÇİMLENDİRME

VERİ GİRİŞLERİ VE BİÇİMLENDİRME

 
      Excel’de herhangi bir hizalama özelliğini değiştirilmediğinde tüm metinler sola dayalı tüm rakamlar sağa dayalı olarak ekranda görüntülenir.
 
      Giriş sekmesinde sayı bölümünden rakamlar genel olarak görülüyor. Aynı şekilde metinlerde genel başlığı altında görüntüleniyor.
 
      Oysaki Tarih özelliğine sahip hücrelerde bu bölümde listenin içinden tarih seçeneği ekranda görünüyor.
 

EĞER RAKAMLA İLGİLİ ÖZELLEŞTİRME YAPMAK

 
ÖRNEĞİN; Kuruş hanesi eklemek ya da büyük rakamlar söz konusu ise bin ayırıcısı eklemek gibi.
 
 
 
      İşlemler yapmak için listeden hemen sayı seçeneği tıkladım. Tıklar tıklamaz virgülden sonra kendi içindeki otomatik özelliğine göre 1 haneli kuruş özelliği ekranda görüntülendi.
Sayı yazan listenin hemen altındaki ondalık arttır seçeneği kuruş hanesi arttırırken, yanındaki değere ise azaltmaktadır. Daha detaylı sayı ile ilgili özellikleri görüntüleyebilmek için bu bölümün hemen altında yer alana küçük ok işareti(sayı biçimlendir – sayı biçimi ) tıklayıp ekrana hemen hücreler biçimlendir penceresini getirdim.
Sayı sekmesinden ayarlardan yapabilirim.
Ondalık basamak sayısını istediğim gibi arttırabilir azaltabilirim.1000 ayırıcısı ekleyebilirim. – olanları kırmızıolarak gösterebilirim. Tüm ayarların sütundaki tüm sayılara uygulanmasını istiyorsam sütun’u seçerek bu seçimden daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirim.

PARA BİRİMİ

 
Sayılarımın yanına para birimi eklemek için sayı olan hücre aralığını seçtim. Giriş Sekmesindeki sayı alanında bulunan listeden PARA BİRİMİNİ işaretliyorum. Anında hemen yanında TL görüntülendi. Para birimini hemen değiştirmek için(para birim simgeli iken) altındaki para birimi komutundan para birimini veya listede TÜM SAYI BİÇİMLERİ ya da SAYI BİÇİMLENDİRME OKU ile değiştirebilirim. Listede finansal ve sayı biçimi diye 2 seçenek mevcuttur.


Para Birimi
1.       Para birimi simgesi tam olarak sağa yaslanır.
2.       Hücre içerisindeki değer 0 ise hücre içeresindeki değer 0.00 TL olarak gösterilir.
Finansal
1.       Sağ kısımda küçük bir boşluk ortaya çıkar.(hücre içinde)
2.       Hücre içeresindeki 0 değeri – olarak görüntülenir.


METİN

 
      Metinler herhangi bir hizalama özelliği kullanmadığı takdirde sola dayalı olarak ekranda görüntülenir. Normal şartlarda 4 işlem yapılmayacak tüm hücreler metin olarak değerlendirilmesi gereken hücrelerdir. Bunun içinde genel başlıkta tutulması gerekmektedir. Hücreleri tıkladığımda metinlerin hepsinin genel başlıkta tutulduğunu görmekteyim. Herhangi bir hücreye 005 yazdığımda sol kısımda yazan sıfırlar ENTER’Abastığımda yok ediyor.( matematiksel olarak değeri olmadığı için.) Örneğin; bir kod yazmam gerektiğinde bu değerler yok edilmemeli. Shifte basarak 2 ile tırnak koyup 005 yazıp ENTER’A basarsam sayıları metin olarak algılanacaktır.
            Yeşil ikonla bize bilgi verir. Hatayı yoksay diyerek bu simgenin devre dışı kalmasını sağlayabilirim. HATAYI YOKSAY diyerek te yoksayabilirim. Aynı zamanda yazılar yazmak istediğimde ALT+ENTER bir hücre içeresine birden fazla satır açılmasını sağlar. Çift tıklayarak otomatik sığdırma işlemi yaparım. Eğer METİN KAYDIR işaretli ise hücreyi ne kadar genişletirsem genişleteyim kullanılan satırlar aynı şekilde kalacaktır.

TARİH

 
      Bir hücreye tarih girerken / işareti yerleştirilirse otomatik olarak onları tarih olarak algılar yada aralarına . (NOKTA) ekleyerek tarih değerini girmek istersek ENTER’Abastığımızda tarih olarak algılanacaktır. Fakat girmek isteğimiz tarih modeli ekranda görünenden farklı ise özelleştirme yapabiliriz.
Sayfamda yazılı olan tarihleri seçiyorum. Tarih listesinin bulunduğu kısımdan sağ alttaki ikonu tıklayarak karşıma çıkan iletişim penceresinden dilediğim modeli seçip onaylıyorum. Eğer farklı dillerde tarih biçimini istersem iletişim penceresinden KONUM’Udeğiştiririm.

ÖZEL FORMAT BELİRLEME

 
      Telefon numarası alanlarını özelleştirmek için önce SIFIR olmadan telefon numaraları yazılır ve alanlar seçilir. Buna neden ihtiyacım var derseniz alan kodları ile diğer rakamların ayrışması daha net algılanması, hızlı işlem yapmamı sağlayabilir.
Seçim işleminden sonra GİRİŞ SEKMESİ genel başlığı altta TÜM SAYI BİÇİMLERİkomutunu açıyorum. Karşıma çıkan iletişim penceresinde İSTEĞE UYARLANMIŞlistesinin içindeki alanlara bakıyorum. Eğer bana uygun varsa seçiyorum eğer yoksa TÜR alanına klavyeden;
0 ( ###) – ### – ## – # yazıyorum. Eğer ÖZELDENverirseniz hazır biçimi kullanabilirsiniz.
 

HÜCRELERİ BİRLEŞTİRMEK

 
 
 
 
Birleştirmek istenilen hücre aralığı seçilir ve GİRİŞ SEKMESİNDEN BİRLEŞTİR VE ORTALA seçilir. Yalnız birleştirme işlemi yazılırken hücre içeresindeki veri silineceği bilinmelidir. Yalnızca ilk hücredeki veri silinmez.
 
YÖNLENDİRME aracı ile verilerin yönü değiştirtilebilir. Hücrelerin bağlı olduğu satır ya da sütunların adları arasına gelip büyütüp küçültme işareti çıktığında daraltıp genişletebilirim.
·       Herhangi bir satır ya da sütun sağ tıklayıp SİL komutu verilir.
·       Belirginleştirilmek istenilen hücre aralığı seçilerek GİRİŞ sekmesinden kenarlık seçilebilir.
Dış Kenarlık – Kalın Kenarlık seçilerek daha kalın olarak belirlenebilir ve kenarlıklar özelleştirebilir.
 

BİÇİM BOYASINI KULLANMAK

 
 
 
Biçim boyacısı giriş sekmesinde bulunur. Beğendiğim özellikteki hücre değerine aktarır.
Kullanımı:
·  
            Beğendiğim özellikteki hücreyi tıklıyorum ikinci aşamada biçin boyacısını tıklıyorum ve değişmesini istediğimiz hücrenin üzerine tıklıyoruz.
·   
            Eğer aynı özelliği birden fazla hücreye aktarmak istiyorsam beğendiğim hücreyi seçip biçim boyacısına çift tıklayıp özelliği vurgulamak istediğim tüm hücrelere tıkıyor işim bitince ESC tuşuna basıyorum.
·                  Özellik sabit bir şekilde hücrenin ya da yer aldığı için istediğim gibi mevcut hücrelerin üzerine tıklayarak onları değiştirebilirim.
 

STİLLERLE ÇALIŞMAK

 
      Hücreleri biçimlendirmek için kullanabilecek bir başka yöntem hücre stilleridir. Seçtiğimiz hücreye ait özeliklere ait özellere topluca değiştirilebilmek için mevcut hücre stillerine giriş sekmesinden ulaşırız. İçindeki çeşitli tonlara tanımlanmış özellikleri kullanarak hücreleri biçimlendirebiliriz. Yeni hücre stili komutun ile de stilleri özelleştirebiliriz. Kendi istediğimiz özellikleri belirleyip OK lediğimizde HÜCRE STİLLERİ alanında ÖZEL kısmında görüntüleyebiliriz.
·   
           Eğer herhangi bir hücre seçiliyken de Hücre Stili Komutu seçip direk kaydedersem var olan hücrenin özellikleri stil olarak özel alanında saklanır.
CTRL ile birden fazla hücre seçilebilir.

KOŞULLU BİÇİMLENDİRME

 
 
 
      Belirli bir kriterlere göre hücrelerin şekillendirmesini istersek önce hücrelerin seçilmesini gerekir. Ardından koşullu biçimlendirmeden uygun koşul seçilir. ÖRNEĞİN; 35 yaş üzerindekiler KIRMIZI renkle görünsün. Koşullu biçimlendirme VERİ ÇUBUKLARI %100’lük dilime göre işlem yapar. Hücre içeresindeki sayıları renklendirerek biçimlendirme yapar. Yeni kural tanımlayabiliriz. Ardından a harfi geçenler vb.

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik