İleri Excel Ms. Excel

Ms Excel ile Veri Tabanı Formülleri

veritabani-formulleri

Ms Excel ile Veri Tabanı Formülleri

Birden fazla formülü birleştirip karmaşık formüllerle sonuç aramak yerine Veri tabanı formülleri kullanarak daha kolay , daha az parametre kullanarak işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz .

Veri tabanı formülleri için kullanacağımız tablo dışında koşulların alınacağı ölçüt tablosuna da ihtiyacımız olacaktır .

VSeçTopla( ) Fonksiyonu Kullanımı

Bir veri tabanı içerisinde birden fazla koşula uyan değerlerin toplam sonucu hesaplanmak istendiğinde VSeçtopla ( ) formülü kullanılır .

=VSeçTopla ( veritabanı , alan ,ölçüt )

Örnek bir formül yazımı ile açıklayacak olursak

=Vseçtopla (A2 : E10; ”Mesai Saati ” ; A12: C14  )

A2 : E10 : Belirtilen hücre aralığı bizim tablo aralığımızdır .

Mesai Saati : Mesai Saati ise Belirtilen tablo aralığında toplam sonucu hesaplanmak istenilen alandır . Hücre adının işaretlenmesi tavsiye edilir .

A12: C14  : Burada belirtilen aralık ise arama tablosunda yer alan koşullarımızdır . Burada belirtilen koşullar doğrultusunda hesaplama işlemi yapılacaktır . Bu yüzden burada belirtilen hücre aralığı ölçüttür .

Örnek Uygulama Tablosu

veritabani-formulleri

Çarpma , Ortalama Alma , Adet Hesaplama , En Büyük ve En Küçük Değeri Alma İşlemleri içinde veri tabanı formülleri bulunmaktadır . Ve tüm veri tabanı formülleri aynı yöntem ile kullanılır .

Şimdi kısaca açıklamaya çalışalım .

Vseççarp ( ) Fonksiyonu :

Bir veri tabanı içerisinde birden fazla koşula uyan değerlerin çarpım sonucu hesaplanmak istendiğinde Vseççarp ( ) formülü kullanılır .

=VSeççarp ( veritabanı , alan ,ölçüt )

Vseçmak ( ) Fonksiyonu :

Bir veri tabanı içerisinde birden fazla koşula uyan değerlerden en yüksek değeri bulmak için Vseçmak ( ) formülü kullanılır .

=VSeçmak ( veritabanı , alan ,ölçüt )

Vseçmin ( ) Fonksiyonu :

Bir veri tabanı içerisinde birden fazla koşula uyan değerlerden en düşük değeri bulmak için Vseçmin ( ) formülü kullanılır .

=VSeçmin ( veritabanı , alan ,ölçüt )

Vseçort ( ) Fonksiyonu :

Bir veri tabanı içerisinde birden fazla koşula uyan değerlerin ortalama sonucu hesaplanmak istendiğinde Vseçort ( ) formülü kullanılır .

=VSeçort ( veritabanı , alan ,ölçüt )

Vseçsay ( ) Fonksiyonu :

Bir veri tabanı içerisinde birden fazla koşula uyan değerlerin kaç adet olduğunu hesaplanmak istendiğinde Vseçsay ( ) formülü kullanılır .

=VSeçsay ( veritabanı , alan ,ölçüt )

Vseçsaydolu ( ) Fonksiyonu :

Bir veri tabanı içerisinde birden fazla koşula uyan değerlerin kaç adet hücrenin boş olmadığı hesaplanmak istendiğinde Vseçsaydolu ( ) formülü kullanılır .

=VSeçsaydolu ( veritabanı , alan ,ölçüt )

Ms. Excel kategorisene ait tüm konu anlatımları için Ms Excel kategorisine göz atabilirsiniz.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik