Ms. Excel

Ms. Excel Veri Bağlantısı Nasıl Kurulur?

Ms excel veri bağlantısı

Ms Excel Çalışma Sayfaları Arasında Veri                           Bağlantısı Kurma

Ms Excel ile hesaplama işlemlerinde veriler arasında bağlantı kurulabilmesi bizlere oldukça kolaylık sağlayacaktır .

En önemli avantajı ise kaynak dosyada bulunan veriler değiştirildiğinde , ilgili dosyamızın içerisindeki verileri kullanan diğer dosyalardaki veriler de her açıldığında dosyalara , hesaplamalara da güncelleme yapılacaktır .

Örneğin farklı ülkelere ait para birimleri ile alım – satım işlemlerini yaptığınızı düşünelim . Her gün kur fiyatları değişmektedir . Ve sadece kur fiyatını güncellememiz tüm hesaplamalarımıza otomatik olarak yansıyacaktır .

Ms Excel çalışma kitapları arasında veri bağlantısı kurmak için izlenecek adımları sıralayalım . Bu adımlar  ;

 

Ms. Excel ile küçük bir tablo hazırlayalım .

  1. Veri bağlantımızı kurmak için öncelikle kaynak dosyamızda bulunan verilerimizi seçelim ve kopyalayalım .

    excel kopyalama

  2. Kopyalanan verilerin yapıştırılmasını istediğimiz dosyamızı açalım ve yapıştırılmasını istediğimiz hücreye sağ tıklayarak açılan liste şeklindeki menüden Özel Yapıştır ( Paste Special ) seçeneğine tıklayalım .

  3. Özel Yapıştır ( Paste Special ) seçeneğini tıkladığımızda açılan iletişim penceresinde Bağ Yapıştır ( Paste Link ) simgesine tıklayalım .

  4. Bağ Yapıştır ( Paste Special ) seçeneğine tıkladıktan sonra Tama komut düğmesi seçeneğini seçelim .

Ve sayfalarımız arasındaki verilerde bağlantı kurulmuş oldu.

Kaynak dosyamızda bilgiler adlı çalışma kitabımızda yer alan ürün alış fiyatları güncellediğinde hesaplamalar  sayfasında yer alan alış fiyatı otomatik olarak güncellenecektir .

adım 1
Resim 1 – Tabloda yer alan ilk fiyatımız

 

Resim 2 – Kaynak çalışma kitabımızda yer alan fiyat bilgisi güncellenerek 120 yapılıyor . Ve ardından Enter tuşuna basarak onaylıyoruz .
Resim 3 – Kurulan veri bağlantı sayesinde diğer sayfamızda bulunan veriler de güncellenmektedir .

 

  1. Ms. Excel çalışma kitabımızda yer alan bağlantıları görmek , var olan bağlantıları düzenlemek ve bağlantıları kesmek için Veri ( Data ) sekmesinde yer alan Bağlantılar ( Connections ) komut düğmesindeki Bağlantıları Düzenle ( Edit Links ) simgesine tıklanınca açılan Bağlantıları Düzenle ( Edit Link ) iletişim penceresinde bulunan seçenekler kullanılmaktadır .

6.  Var olan bağlantıları görüntülememizi sağlayan Bağlantıları Düzenle ( Edit Links ) iletişim kutusunda Bağlantıyı Kes ( Break Links ) seçeneği ile çalışma kitapları arasındaki veri bağlantısı kesilmektedir .

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik