Ms. Powerpoint

Ms Powerpoint Çalışma Ekranı İle İlgili Temel Bilgiler

Ms Powerpoint Çalışma Ekranı İle İlgili Temel Bilgiler

BAŞLARKEN

Sunu ile ilgili konuşurken karşımıza 3 kavram çıkmaktadır. Bu kavramlar;
SLAYT: Seyirciye göstermek için hazırlanan her sayfaya verilen isimdir. Her slayt ayrı ayrı oluşturulur ve ekranda her slayt ayrı ayrı gösterilir. 

SUNU: Slaytları bir araya getiren ve birleştirip tek bir parça haline getiren dosyalara verilen isimdir. 
SUNUM: Sununun bir sunucu tarafından izleyiciye aktarılmasına verilen isimdir. 

Sunu hazırlamak için dünya üzerinde kullanılan çok sayıda program vardır. Daha önceki ders notlarımızda da değindiğimiz gibi Libre Office, Open Office gibi alternatif ücretsiz Office gruplarında da sunu hazırlama programları mevcuttur. Ayrıca Google’ın Yandex’in, Hotmail’in ücretsiz sunu hazırlama uygulamaları kullanılabilir. Biz notlarımızda dünya üzerinde en yaygın kullanılan Powerpoint programı üzerinde duracağız.


POWERPOINT NEDİR?
PowerPoint; hareketli metin, resim, grafik veya tablolar gibi nesneler içeren, slaytları hazırlayarak sunu oluşturmamızı sağlayan bir programdır. PowerPoint programı sayesinde hazırlanan sunular, eğlenceli bir şekilde dinleyicilere aktarılabilir. Herhangi bir konu hakkında etkili ve gösterişli bir sunum hazırlamak için metin, resim, grafik veya tablolar gibi nesneler eklenebilir. Eklenen metin veya nesnelere efekt verilerek hareketli sunumlar hazırlanabilir.

 

 

 

Örneğin, bir proje üzerinde çalışıyorsunuz. Çalıştığınız projenin konusunu çalışma arkadaşlarınıza sunmanız gerekiyor. Çalışma arkadaşlarınızı etkilemek için PowerPoint’in sunduğu görsel özellikler kullanılabilir. Hareketli metin veya nesneler sununuza güçlü bir destek sağlar.

PowerPoint ile Çalışmak 

Office Düğmesi: Kaydetme, yazdırma, paketleme gibi işlemlerin yapıldığı ve PowerPoint 2007 özelliklerinin ayarlandığı bölümdür.

Hızlı Erişim Araç Çubuğu: Bu araç çubuğunda sık kullanılan özelliklerin kısa yolu oluşturularak daha hızlı işlem yapılması sağlanır.

Başlık Çubuğu: Programın ve sunu dosyasının adını görüntüler. 


Slaytlar/Anahat Bölmesi: Powerpoint penceresinin solunda bulunan ve slaytların küçük resimlerinin bulunduğu bölmedir. Bu bölmede Slaytlar ve Anahat adında iki tane sekme vardır. Slaytlar sekmesi, sunudaki slaytların küçük resimlerini görmemizi sağlar. Anahat sekmesi ise Slaytlar metinlerinin ana hattını görmemizi sağlar.

Durum Çubuğu: Slaytlar ve komutlar hakkında kısa bilgileri görüntüler.

Slayt Bölmesi: Seçili olan slaydı, sunuda göründüğü şekilde gösterir.

Görünüm Düğmeleri: Sunuya; Normal, Slayt Sıralayıcısı veya Slayt Gösterisi görünümlerinde bakılmasını sağlayan düğmelerdir. Powerpoint penceresinin sağ alt kısmında yer alırlar.

Yakınlaştırma Kaydırıcısı: Yakınlaştırma kaydırıcısı kaydırılarak ekrandaki görüntü yakınlaştırılabilir veya uzaklaştırılabilir. Yine Powerpoint penceresinin sağ alt köşesinde bulunur.
Slayt Gösterisi Görünümü: Sunudaki tüm slaytları tam ekran olacak şekilde görüntüler. Slayt Gösterisi görünümünde verilen slayt geçişleri veya nesnelere verilen özel animasyonların hepsi görüntülenir. Bir slayttan diğer slayda geçiş yapmak için bir süre verilmedi ise fare sol tuş ile gösteri ekranına tıklayarak, klavyeden Enter, Space veya yön tuşlarına basarak slaytlara geçiş yapılabilir. Slayt gösterisinden çıkmak için klavyeden Esc tuşuna basılır.

Ayrıca, görünümler arasında geçiş yapmak için pencerenin sağ alt köşesindeki Görünüm butonları da kullanılabilir. Görünüm butonlarında yer alan Slayt Gösterisi butonuna tıklandığında seçili olan slayttan itibaren gösteriyi başlatır.

 

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik