Ms. Word

Ms. Word Arayüz Kullanımı

word paragraf işlemleri

Ms. Word Arayüz Kullanımı

MS WORD EKRANI KULLANMAK

Word programını başlatmak için, Hızlı Başlat-Microsoft Word 2016  kısayolunu tıklıyoruz. Program açıldıktan sonra çalışma ekranımız karşımıza gelecektir.

ya da

Windows arama çubuğuna word yazarak programımıza ulaşabiliriz.

Bu komutlardan hangisini isterseniz seçebilirsiniz.

Sonuçta karşımıza çıkan ekran word çalışma ekranı olacaktır.

 

Hızlı Erişim Araç Çubuğu:

Pencerenin sol üst köşesinde yer alan bu araç çubuğunda standart olarak Kaydet, Geri Al ve İleri Al düğmeleri bulunmaktadır. Ancak kullanıcının isteğine göre bu araç çubuğu özelleşebilir. Bu işlem için hızlı erişim araç çubuğunun yanında yer alan mini ok işareti (seçenekler ) tıklanarak özelleştirme menüsü açılır. Araç çubuğuna getirilmesi gereken düğmeler işaretlenir, kaldırılması gerekenlerin işareti kaldırılır. Kullanıcının en sık yaptığı işlemlere ait komutların bu araçta yer alması tavsiye edilir.

“Şeridin Altında Göster ” seçeneği ile hızlı erişim araç çubuğunun yeri değiştirilebilir.

” Şeridin Altında Göster ” seçeneği seçildiğinde hızlı erişim araç çubuğu sekmelere ait seçenekler çubuğunun altına yerleşir.

Hızlı erişim araç çubuğunun tekrar başlık çubuğunda yer almasını istersek ” Şeridin Üstünde Göster ” seçeneğini tercih etmeliyiz.

” Diğer Komutlar ” seçeneği ile hızlı erişim özelleştirme listesinde olmayan komutlar bu alana eklenebilir.

” Diğer Komutlar ” seçeneğini seçtiğimizde karşımıza tüm sekmelerin ve tüm komutların yer aldığı aşağıdaki pencere gelecek .

Bu pencerede sol alanda yer alan liste Word ‘ e ait tüm komutların yer aldığı listedir .  Buradan istediğimiz komutu seçerek ” Ekle ” komutuna tıklarım .

Eğer herhangi bir komutu hızlı erişim araç çubuğundan kaldırmak istersem , sağ alanda yer alan hızlı erişim araç çubuğuna ait listeden seçimimi yaparak ” Kaldır ” komutunu tıklarım.

Sekmeler:

Word 2007 , Word 2010 ve Word 2016 sürümlerinde,  açılır liste biçimindeki menüler yerine şeritler halinde açılan ve düğmeler barındıran sekmeler bırakılarak kullanımda yeniliğe gidilmiştir. Word programındaki sekmeler sırasıyla Dosya, Giriş, Ekle, Sayfa Düzeni, Başvurular, Postalar, Gözden Geçir, Görünüm.

Programda ihtiyaç duyacağımız tüm işlemler yaptığı işlemlere göre bu sekmeler altında gruplandırılmıştır.

Başlık:

Word programının başlık kısmında programın adı ile birlikte açık olan belgenin ismi yazar. Program ilk açıldığında Word belgesi varsayılan isim olarak Belge1 ismi ile açılır. Dosya işlemlerinden kayıt yapıldıktan sonra kullanıcının belirlediği isim başlık alanında yerini alır.

Pencere Düğmeleri:

Pencere düğmeleri, Word programını kapatan, Ekran boyutunu değiştiren ve görev çubuğuna simge durumunda indiren üç düğmeden oluşmaktadır.

2.  Word penceresini simge durumuna indirir. Pencereyi tekrar ekrana getirmek için görev çubuğu üzerindeki Word simgesi tıklanır.

3. Ekranı kapla düğmesi ile Word penceresi tam ekran görünür.  Word penceresini görünümünü önceki boyuta döndürür, ekranda küçük pencere olarak görünür.

4. Word penceresini kapatır. Eğer belgede yapılmış değişiklikler varsa kaydetme işlemi için uyarı verir.

Şeritler:

Word 2016 versiyonunda komutlar, sekmeler altında kısımlar halinde toplanmıştır. Bu kısımların her biri şerit olarak adlandırılmaktadır. Örneğin  “Giriş” sekmesi altındaki şeritler (Pano, Yazı Tipi, Paragraf, vs.)  görünmektedir.

Çalışma Sayfası:

Word kelime işlemci programında yapılacak her türlü çalışmanın gerçekleştiği alandır. Bu alan cetveller üzerinde görülen kenar boşlukları ile sınırlandırılmıştır.

 Kaydırma Çubukları:

Word programında yatay ve dikey kaydırma çubukları vardır. Ekran yatay olarak tümüyle görünüyorsa yatay kaydırma çubuğu görünmez. Dikey kaydırma çubuğunu aşağı yukarı hareket ettirerek çalışma sayfasının üst ve alt kısımları ve diğer çalışma sayfaları görülebilir. Dikey kaydırma çubuğunun görevini klavyeden Page Up/Page Down tuşları da yapmaktadır.

 Durum Çubuğu:

Durum çubuğu üzerinde belgemizin kaç sayfadan oluştuğu ve bizim kaçıncı sayfada olduğumuz, kaç kelime yer aldığı gibi bilgiler yer alır .

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik