Ms. Word

Ms. Word Dosya Sekmesi İşlemleri

ms. word

MS. WORD DOSYA İŞLEMLERİ

Bilgisayarda yaptığımız çalışmaların kayıt edilerek saklı kalmasını sağlayan öğeler dosyalardır. Bu dosyalar bir program aracılığı ile oluşturulurlar . Ms. Word 2016 kelime işlemci programıdır .  Word programında da yaptığımız çalışmaları dosya olarak kayıt edilir. 

Word programında oluşturulan dosyalar DOC (Word 2007’ye kadar olanlar) ya da DOCX (Word 2007 ve Word 2010 , Word  2016) uzantılıdır. 

Bilgisayarlarımızda bu uzantılara sahip dosyalar aynı zamanda Word simgesi görünümüne sahiplerdir ve bu dosyalar Word programı vasıtasıyla oluşturulmuştur. 

Word programında oluşturulan dosya için “Word dosyası” ya da “Word belgesi” ifadesi kullanılır.  

Dosya menüsünde dosya işlemlerini gerçekleştirdiğimiz komutlar,  dosya hakkında bilgiler ve izinler görülmektedir.  


Şimdi sırası ile komutlarımız ve görevlerinden bahsedelim . 

 

1.  Geri Düğmesi : 
Dosya menüsü gizli menü , Gizli sekme olarak adlandırılır . Bunun nedeni Dosya menüsü tıklandığında alt menü açılır ve Word çalışma ekranı kapanır . Sadece Dosya menüsüne ait komutların listesi ve alt seçeneklerinin ekranda görüntülenmesidir . 

Geri düğmesi tıklandığında Word çalışma ekranımıza geçiş yapabiliriz.

2.  Giriş : 


Giriş komutu tıklandığında ise Ms. Word’ e ilk giriş yaptığımızda karşımıza çıkan ekran bizi karşılayacaktır. 

 

3. Yeni : 


Yeni bir dosya açmak için kullanılır. 

Klavyeden Ctrl-N kısayol tuşlarına basılarak da yeni bir dosya açılabilir. Bu işlem her tekrarlandığında yeni bir dosya açılır ve yapılan çalışmalar bu dosyalara kaydedilir. 

4. Aç :


Kayıtlı bir Word dosyasını açmak için kullanılan seçenektir.

Dosya menüsünden Aç seçeneği tıklandığı zaman iletişim penceresi ekrana gelir.Açılmasını istediğimiz belgeyi bu pencereden seçerek Word ‘ de açılmasını sağlarız.

Klavyeden Ctrl-O tuşları da aynı görevi yapmaktadır. 

5. Bilgi :


Dosya sekmesi tıklandığında ekrana gelen görüntü Bilgi menüsüne aittir.  Üzerinde çalışılan Word dosyasıyla ilgili bir takım izin ve değişiklikler Bilgi seçeneği içerisindeki düğmelerden (İzinler Paylaşıma Hazırla ve Sürümler) gerçekleştirilebilir. Bilgi penceresinin sağ tarafında ise dosya ile ilgili boyut, sayfa sayısı, oluşturma ve değiştirme tarihleri ve yazan kişiye ait bilgiler listelenmektedir.  

6. Kaydet :


Yeni bir dosya açarak yaptığımız çalışmaları kaydetmemiz gerekebilir. Daha önce oluşturulmuş bir dosyayı açarak değişiklik yaptıktan sonra yine kaydetmemiz gerekebilir. 

Bu durumda kaydet komutu kullanılır. Kayıt işlemi şu 3 yoldan biriyle gerçekleştirilebilir: 

  1. Dosya menüsünden Kaydet tıklanır. 
  2. Hızlı erişim araç çubuğundaki kaydet butonuna  tıklanır.
  3. Klavyeden Ctrl-S kısayol tuşlarına basılır.

 

7. Farklı Kaydet : 


Farklı kaydet seçeneği genellikle daha önce kaydedilmiş bir Word dosyasını farklı bir konuma ya da farklı bir isimle kaydetmeyi sağlar. 

Bir dosyayı kaydedip değişiklikler yaptıktan sonra tekrar kaydet seçeneğini tıkladığımızda kayıt yeri ve dosya adı sormadan önceki kaydın üzerine kaydederek dosyayı güncelleyecektir. 

Ancak dosya yapılan değişikliklerden sonra farklı bir isimle (örneğin “bilisimciannem.docx” adıyla) ya da farklı bir konuma (örneğin Bilgisayarım simgesi içerisindeki C sürücüsüne) kaydedilecekse Dosya menüsünde Farklı Kaydet seçeneği tıklanır. 

Not: Bir sürücü ya da klasör içerisinde aynı türde ve aynı isimde iki dosya olamaz. Dosyalara isim verirken bu kurala dikkat etmeliyiz.  

8. Geçmiş : 

 

9. Yazdır : 

Word programında yapılan çalışmaları yazıcıya göndererek kâğıda aktarmak için kullanılan seçenektir. 

Dosya menüsünden “Yazdır” veya klavyeden Ctrl-P kısayol tuşları  aşağıda görülen “Yazdır” ekranını açar. 


Yazdır: Yazdırma işlemini gerçekleştiren düğmedir. 

Kopya: Yazdırılacak kopya sayısı belirlenir. 

Yazıcı: Yazdırma işlemi için kullanılacak yazıcı seçilir. Eğer bilgisayarımıza birden fazla yazıcı bağlı veya tanıtılmış ise bu seçenekten diğer yazıcıları da seçerek kullanabiliriz. 

Ayarlar: Yazdırma alanının belirlendiği listedir. Açılan listeden bütün çalışma sayfalarını (Tüm Sayfaları Yazdır), işaretlenen alanı (Seçimi Yazdır), sadece ekranda olan sayfayı (Geçerli Sayfayı Yazdır) ve belirlenen sayfa aralığındaki (Özel Aralığı Yazdır) sayfaları yazdırabiliriz. 

Tek Yüze Yazdır: Tek yüze ya da iki yüze çıktı almak için kullanılan seçenektir. 

Harmanlanmış: Kopya sayısı artırıldığında yazdırma şekli sıralı veya harmanlanmış olarak belirlenebilir. 

Dikey Yönlendirme: Çalışma alanını kâğıda yatay veya dikey olarak aktarmak mümkündür. Yatay/Dikey yönlendirme bu seçenekle yapılır. 

A4: Kâğıt türünü gösteren seçenektir. Standart olarak Word çalışma alanı a4 kâğıdı boyutundadır. Ancak çalışma sayfasını farklı bir kağıt türüne (mektup, zarf, A5, A6, vb.) ayarlamak mümkündür. 

Normal Kenar Boşlukları: Bu seçenekle çalışma alanındaki kenar boşluklarını artırmak veya azaltmak mümkündür. 

1 Sayfa/Yaprak: Yazıcıdaki bir yaprağa kaç Word çalışma sayfasının (1 sayfa/yaprak, 2 sayfa/yaprak, 4 sayfa/yaprak, vb.) yazdırılacağı buradan belirlenir.   Yazdır penceresinin sağ tarafındaki alanda sayfamızın önizlemesini görebiliriz. Yazdırma işlemi ile ilgili tüm ayarlamalarımızı yaptıktan sonra “Yazdır” düğmesini tıklayarak yazdırma işlemini gerçekleştirebiliriz. 


10.Paylaş : 

 


Hazırlamış olduğunuz Ms. Word dökümanının internet aracılığı ile çeşitli kanallar kullanılarak paylaşılmasını sağlar . 

11. Kapat :

 Ekranda olan Word dosyasını kapatır. Program ya da diğer Word dosyaları kapanmaz.  

Kapatılan belge eğer kayıtlı değilse kaydedilip kaydedilmeyeceği de kullanıcıya sorulur.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik