Ms. Word

Ms. Word Tablo Oluşturma ve Düzenleme İşlemleri

Ms. Word Tablo Oluşturma ve Düzenleme İşlemleri

Ms. Word ‘ de tablo oluşturma işlemlerinden bir önceki makalemizde bahsetmiştik. Bu makalemizi okumadan önce bir önceki makalemizi okumanızı tavsiye ederim . Bir önceki makalemiz

Nesne Ekleme İşlemlerine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Tabloyu veya içerisindeki karakterleri biçimlendirmek için satırları, sütunları veya tabloyu seçmek gerekir.

Tabloları seçmek için tablonun sol üst köşesinde beliren kare şeklindeki simge tıklanır.

Seçim yapıldıktan sonra yapılan değişiklikler tüm seçim alanını etkiler.

Seçilen tablo üzerinde farenin sağ tuşu tıklanınca açılan listede, seçilen hücreleri birleştirme, satır ve sütunların boyutlarını eşitleme, hücre içi hizalama ve tablo özellikleri gibi seçenekler bulunmaktadır.

Word programında hazır biçimlendirilmiş tablolar kullanmak mümkündür.

Bunun için tablo düğmesi tıklandığında açılan listeden hızlı tablolar ve yan tarafında açılan listeden de kullanmak istediğimiz tablo tipini seçerek tabloyu çalışma alanına ekleyebiliriz.

Kullanıcılar yani bizler Ms. Word 2016 da tablo ekledikten sonra tabloyu düzenleyebilmemizi sağlayan 2 adet yeni sekme oluşur.

Bu sekmelerin sekme alanında görünebilmesi , kullanılabilmesi için imlecimizin tablo üzerinde olması gerekir .  İmlecimiz tablo dışında ise bu sekmeler gizlenir.

Şimdi bu sekmemimizden ve tablolarımızı nasıl düzenleyeceğimizden bahsedelim.

Öncelikle Tablo Tasarımı sekmesine göz atalım.

TABLO TASARIMI SEKMESİ

 

Tablo Stili Seçenekler : Eğer hazır bir tablo stili kullanıyorsanız gözükmesini istediğiniz alanlar için bu alanlar için onay verebilir yahut gözükmesini istemiyorsanız onayı kaldırabilirsiniz.

Örneğin ben oluşturduğum tablomda hazır stillerden aşağıdaki seçeneği kullandım .

 

Ve Tablo Stili Seçenekler alanından tabloda gösterilmesine izin verilmiş İlk sütun ve Şeritli Satırlar başlıklarında var olan onayı kaldırıp , bu alanların tablomda gözükmesini istemediğimi bildirdim.

Tablomda gözükmesini istemediğim alanlardaki onayı kaldırdığım an oluşturduğum tablo seçimlerime bağlı olarak değiştirildi.

Tablo Stilleri : Tablo stilleri alanında hazır tablo biçimleri mevcuttur. Tablomuz seçili iken istediğimiz stili Tablo Tasarımı alanından dilediğimiz stili kullanabiliriz.

Gölgelendirme : Hazır stiller ile düzenlediğimiz tablomuzun hücrelerini istediğimiz renk ile renklendirebiliriz.

Tablo stili kullanılmasa dahi dilediğimiz hücreyi gölgelendirme seçeneği ile renklendirerek belirginleştirebiliriz.

Eğer hücre arka planında renk kullanmaktan vazgeçersek imlecimiz ilgili hücrede iken gölgelendirme alanından renk yok seçeneğini kullanmalıyız.

Kenarlıklar Alanı:

Kenarlıklar alanından tablomuzun çizgilerinin kalınlığını , çizgi stilini ve rengini değiştirebiliriz

 

DÜZEN SEKMESİ

 

Tablo Çiz : Kullanıcının yeni bir tablo çizmek istediğinde satır ,sütun sayısı belirtmeden istediği sekilde kalem aracılığı ile tablo çizmesini sağlayan komuttur .

Silgi : Kullanıcının tabloda yer alan istediği kenarlıkları silgi aracılığı ile silmesini sağlar. Silgi ile kenarlıkları silmek aynı zamanda kenarlıklar ortadan kaldıralacağı için hücrelerin birleştirilmesini sağlar.

Sil :


Sil komutu ile tablo üzerinde yer alan satır ya da sütunları silebiliriz. Dilersek tabloyu da silebiliriz.

Burada yer alan hücreyi sil aslında Satırı sil ya da sütunu sil ile aynı anlama gelmektedir. Nedeni ise ilk yazımızda bahsettiğimiz tablo satır ve sütunlardan oluşmakta idi. Satır ve sütunların  kesişerek oluşturduğu her kutucuğa hücre adı verilir.

Hücreler satır ve sütunlara bağlı olduğu için hücre silmek istediğimizda bu komut bize o hücrenin bağlı bulunduğu satırı mı yoksa sütunumu silmek istediğimizi soracak. Biz tercihimizi yaptıktan sonra silme işlemi gerçekleşir.

Yukarı Ekle : İmlecimizin bulunduğu satırın üstüne yeni bir satır eklenmesini sağlar.

Aşağı Ekle : İmlecimizin bulunduğu satırın altına yeni bir satır eklenmesini sağlar.

Sağa Ekle : İmlecimizin bulunduğu sütunun sağına yeni bir sütun eklenmesini sağlar.

Sola Ekle : İmlecimizin bulunduğu sütunun soluna yeni bir sütun eklenmesini sağlar.

Hücreleri Birleştir : Birden fazla hücre seçilerek tek hücre oluşturulur. Eğer birden fazla hücre seçili değilse bu komut aktif olmayacaktır.

Hücreleri Böl : İmlecimizin bulunduğu hücreyi kullanıcın belirlemiş satur ve sütun adedince böler.

Tabloyu Böl : İmlecinizin bulunduğu satırdan itibaren tablonuzu ikiye böler. İmlecinizin bulunduğu satır yen oluşacak tablonuzun ilk satırı olur.

Hücre Boyutu Alanı : Hücrelerimizin satır ve sütunlarının genişliklerini  ,yüksekliklerini ayarlamayı sağlayan komutların bulunduğu alandır.

Hizalama Alanı : Hücre içerisinde bulunan verinin hücre içerinde nasıl konumlanacağını , verinin yönünün nasıl olacağının belirlendiği komutların bulunduğu alandır.

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik