Blog Oluşturma Html Seo

Page Speed Nedir ?Terimleri Nelerdir ?

Page Speed Nedir ? Terimleri Nelerdir ?

 

Page Speed Nedir ?

Sayfa hızı yani page speed , aslında web sayfanızda yer alan içeriğinin ne kadar hızlı yüklendiğinin bir ölçümüdür .
Sayfa hızınızı nasıl ölçtüğünüz , hangi araçları kullandığınız fark etmez . Önemli olan  ne kadar hızlı sayfalarınız varsa sizin için o kadar iyi olduğudur . 
Çünkü daha hızlı sayfalar demek hem daha iyi arama motoru sıralamaları yakalamanıza hem de daha iyi dönüşüm oranına sahip olmanız demektir .
 
SEO nun en önemli kriterlerinden birisi de web sitenizin hızıdır . Web siteniz ne kadar hızlıysa Google’ın size vereceği puan da o kadar yüksek olur.
 
Google ‘ ın en öncelikle amacı kullanıcılara en iyi web deneyimini sunmaktır . En iyi deneyim için de hız özellikle de günümüz için en önemli kriterlerden birisi haline gelmiştir . 
 
Aslında bunu günlük hayatımız içinden de örnekleyerek teyit edebilirsiniz . 
 

En İyi SEO Uygulamaları

 
Sitenizin hızı ve sayfalarınızın hızı Google’ın sayfa derecelendirmeleri için dikkate aldığı en önemli parametreler arasındadır .
 
Yüklenme süresi  uzun olan sayfaların daha yüksek çıkma oranları olur ve kullanıcıların bu sayfalarda kalma sürelerinin daha hızlı sitelere göre oldukça düşük olduğu izlenmiştir .
 
Şimdi sizlere sayfa hızınızı arttıracak bazı önemli yöntemlerinden bahsedeceğim . 
 
  •   Sıkıştırma Yapın

Eğer CSS, HTML ve JavaScript dosyalarınızın boyutları 150 byte tan daha büyük ise dosyalarınızın boyutlarını küçültmeler için mutlaka sıkıştırmalar yapın. 
 
Bunun için Gzip gibi bir yazılım uygulaması kullanabilirsiniz.
 
Fakat resimleriniz için Gzip kullanmayın. Bunun yerine Photoshop gibi bir program kullanarak resim dosyalarınızda sıkıştırmalar yapın . Eğer Photosop kullanmayı bilmiyorsanız internet üzerinde çok basit kullanımlı resim sıkıştırma programları hatta web siteleri mevcuttur . Bu konuda da küçük bir araştırma yapabilirsiniz . 
 
  •      CSS, JavaScript ve HTML’yi Küçültün

Gereksiz , kullanılmayan kodları kaldırarak web sitenizin hızını büyük ölçüde hızlandırabilirsiniz . 
 
Bu işleme; boşlukları, virgülleri ve diğer gereksiz karakterleri kaldırmanın da dahil olduğunu unutmamalıyız . Sonuçta tarayıcılarınız ister kullansın ister kullanılmasın tarayıcılarınız kodlarını tamamını okumak için zaman harcayacaktır . 
 
Ayrıca kod yorumları, biçimlendirme ve kullanılmayan kodları kaldırın. 
 
Google hem CSS hem de JavaScript için sıkıştırma ( minify ) öneriyor. Minifier , JS Compressor vb online araçları kullanarak gereksiz kodlardan kurtulabiliriz .
 
  •  Yönlendirmeleri Azaltın

 

Ziyaretçilerinizin  bir sayfadan başka bir sayfa yönlendirildiği zaman her seferine tekrardan HTTP’nin yanıt vermesini beklemek zorunda kalacağını unutmayalım ve gereksiz , tekrarlayıcı yönlendirmelerden kurtulalım  . 
  •   Tarayıcı Önbelleğini Kullanın

 

Tarayıcılarımız , kullanıcılar web sitemize ziyarete geldiği zaman bir sonraki ziyaretinde sayfanın tamamını yeniden yüklemek zorunda kalmamak için resimler, stil sayfaları ve JavaScript gibi birçok bilgiyi önbelleğe alırlar . 
 
Tarayıcı önbelleğini kullanmak sayfa hızını artıracaktır . Fakat önbellek için daha önceden belirlenmiş bir son kullanma tarihi olup olmadığını kontrol etmelisiniz. 
 
Bunun için de YSlow gibi bir araç kullanabilirsiniz. Bu tarz bir araç ile önbelleğe alma sürenizi belirleyebilirsiniz. Bu süre genellikle 1 yılnolarak belirlenmiştir .
 
  • Sunucunuzun Yanıt Süresini İyileştirin

 

Sunucumuzun yanıt süresini etkileyen , sayfa kaynağından sunucunun kullandığı yazılıma kadar birçok faktör vardır. 
 
Sunucumuzun yanıt verme süresini iyileştirmek için yavaş olan veri tabanı sorguları, yönlendirmeler ya da önbellek eksikliği gibi performans düşürücü sorunlara göz atın ve bunları düzeltin. 
 
En uygun sunucu yanıt süreleri 200 milisaniyenin altında olanlardır.En iyi sunucu yanıt süreleri için Türkiye lokasyonlu İHS sunucu ve hosting paketlerini tercih edebilirsiniz.
 
  •  Bir İçerik Dağıtım Ağı Kullanın

 

İçerik Dağıtım Ağları olarak adlandırılan CDN’ler içerik yükünü dağıtmak için kullanılan sunucu ağlarıdır. 
 
Teknik olarak içeriğinizin kopyaları çeşitli veri merkezlerinde depolanır ve böylelikle sitenize daha hızlı ve güvenli erişim sağlanır.            
 
Kullanıcı açısından bir web sitesinin hızlı sayılabilmesi için sayfanın yüklenme süresinin 3 saniyenin altında olması gerekiyor .
 
Web sitenizin içerik yönetim platformunda bazı sayfalarınızın ziyaretçi sayısının diğerlerinden daha fazla olduğunu göreceksiniz . İşte burada aklımıza gelen ziyaretçi sayısı fazla olan sayfaların yüklenme hızının da daha yüksek olduğu olmalıdır  . 
 
O zaman bazı sayfalarımız daha yavaş yükleniyorsa o sayfalarımızın ziyaretçi sayısı da daha az olacaktır. 
 
Google Analytics ile ziyaretçilerimizin daha az gezindiği sayfaları tespit ederek hızlarını kontrol edebiliriz . Belki de bu sayfaların daha az ziyaret edilmesinin nedeni sayfanızın yavaş yüklenmesidir . 
 
Bunun için zaman kaybetmeden gerekli optimizasyon çalışmaları yaparak sayfalarınızı hızlandırmalısınız .
 
Peki ama bizim web sitemiz yeterince hızlı mı? Web sitemizin hızını nasıl ölçebiliriz? Web sitesi hız ölçümü nasıl yapılır?

Sitemizin Hızı Nasıl Ölçülür ?

Sitemizin hızını ölçmek için birçok araçtan faydalanabiliriz . Bu araçlardan bazılarını listeleyelim . 
·         GTmetrics : Optimizasyon için oldukça detaylı yönlendirmeleri bulunan bir araç olarak web sitenizdeki hızı etkileyen tüm hataları ve açıklamalarını içerir.
 
·         Pingdom : Tüm verilerinizin boyutunu görebileceğiniz bu araç web sitenizde boyutu yüksek olan verileri optimize etmeniz için gerekli önerilere yer vermektedir.
 
·         PageSpeed Insights : Web sayfalarınızın hız performansını gösteren Google’a ait bir araçtır. Gtmetrix’e göre daha az detaya yer vermekte ancak nokta atışı önerileriyle sitenizin performansını artırmanız için yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik