Bilişim Sözlüğü Güncel Web Tasarım

Ping Atmak Nedir? Ping Atmak Ne İşe Yarar?

pingleme-nedir

Ping Atmak Nedir? Ping Atmak Ne İşe Yarar?

Günümüzde en önemli ihtiyaçlarımızdan biri olan internetimizin, hız düzeyi neredeyse hepimiz için oldukça önemli bir konudur. Bilgisayarımızın alıcı sunucu ile arasındaki veri alış-veriş hızını gösteren ping, 1983 yılında Mike Muuss tarafından geliştirilen bir programdır.

“Packet Internet or Inter-Network Groper” kelimelerinin baş harflerinden oluşan ping, temel olarak bir kaynak ve alıcı bilgisayar arasında ki veri paketinin gönderilip alınması olarak tanımlanabilir. Bu işlemin gerçekleşme süresi ise bize ping süresini verir. Ping süresi genellikle “milisaniye” (ms) ile gösterilir.

Örneğin oynadığınız bir online oyunda pinginiz 50 ise bilgisayarınızdan çıkan veri paketinin bağlı bulunduğunuz sunucuya ulaşma süresi 50 milisaniyedir. Türkçe anlamıyla “İnternet Paketi ya da Şebekeler Arası Yoklayıcı” olarak tanımlanan ping, birçok yöntemle ölçülebilir.

Bu yöntemlerin en basitlerinden biri ise bilgisayarımızda bulunan “Komut İstemi” (cmd) programıdır.

Ping Nasıl Ölçülür?

Ping testi internet bağlantınızı kullanarak belirli bir adrese bazı veri paketleri gönderir. Bu paketler daha sonra size geri yollanır. Test, paketlerin adrese ne kadar zamanda ulaştığını ve süreç içinde hiç paket kaybı olup olmadığını kaydeder. Ping sürenizi ölçmek için en basit yöntemlerden biri olan “Komut İstemi” (cmd) programını kullanarak ping sürenizi kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Komut İstemi İle Ping Nasıl Ölçülür?

ping atmak

  • Bilgisayarınızın “Başlat” menüsünü kullanarak “cmd” araması yapın.

  • Arama sonuçlarında çıkan “Komut İstemi” programını açın.

  • Karşınıza çıkan siyah pencerede “ping” yazıp “boşluk” bıraktıktan sonra ping atılacak sunucu, bilgisayar adresini girin (Örneğin; “ping google.com”) ve “Enter” tuşuna basarak test işlemini başlatın.

Ping Süresi Ne Kadar Olmalıdır?

Genellikle en ideal gecikme süresi en fazla 30 milisaniye olarak bilinir. Eğer ping süreniz 30 milisaniyenin altında ise, internetde rahatlıkla gezinebilir ve online oyunlara sorun yaşamadan erişebilirsiniz. Eğer ping süreniz 50 milisaniye ya da daha fazla ise, internet hızınızın yavaşlığı farkedilebilir derecededir.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik