Güncel İnternet

Pop up Bildirimi Nedir? Nasıl Engellenir?

popup-bildirimi

Pop up Bildirimi Nedir?

Pop up, internetin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte hayatımıza giren bir kavramdır. Teknolojinin günümüzde son derece hızlı bir şekilde gelişmesi ve internetin insan hayatının olmazsa olmazları arasında yer almaya başlaması ile birlikte internet sitelerinin en önemli kavramlarından bir tanesi de pop up olmuştur.

İnternetin bu kadar hızlı bir şekilde gelişmesi internet reklamcılığının da gelişmesini sağlamıştır. Nasıl ki insanların en fazla kullandığı araçlardan biri olan televizyon da çeşitli reklam çalışmaları yer alıyorsa internette ide aynı şekilde yoğun reklam çalışmaları bulunmaktadır.

İnternet reklamlarının en fazla karşımıza çıktığı yer ise web siteleridir. Web siteleri aracılığı ile gelir elde etmek isteyen kişiler reklam alarak bu hedeflerini gerçekleştirebilmektedir. Bu yazımızda sizlere pop up engelleme ve pop bildirimi nedir gibi konular ille ilgili bilgiler vereceğiz.

Web sitelerinde kullanılan reklam tekniklerinden bir tanesi de pop uplardır. Ancak internet kullanıcılarını adeta canından bezdiren pop uplar nedeni ile web sitelerinde gezinmek mayın tarlasında yürümek gibi olmuştur. Açılır pencere olarak da ifade edilebilen pop uplar web sitelerinde banner olarak karşımıza çıkan her türlü reklam çalışmasını açıklar.

Pop Up Engelleme

Pop uplar internet tarayıcılarına göre farklı şekillerde engellenir. Söz konusu engelleme şekillerini aşağıdaki gibi açıklayabiliriz.

Google Chrome

En fazla kullanılan arama motorları arasında bulunan Google Chrome’da pop upları engellemek için araç çubuğundan menüye tıklayın. Ayarlar bölümüne giderek gelişmiş ayarları göster seçeneğine tıklayın ve gizlilik sekmesinden içerik ayarlarını açın. Burada karşınızda pop uplar bölümü gelecektir. Burada pop upları kapatabilirsiniz.

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox tarayıcısını açtıktan sonra üst köşede bulunan Firefox yazısına tıklamalısınız. Buradan seçenekler bölümüne gidin ve içerik bölümüne tıklayın. Açılır pencereleri engelle yazan yere tıklayın ve tamam butonuna basın. Böylede pop up engelleme işlemi gerçekleşmiş olur.

İnternet Explorer

Tarayıcıyı açın ve üst köşe de bulunan ayarlara tıklayın. Buradan internet seçenekleri menüsüne tıklayın ve gizlilik sekmesini seçin. Açılır pencere engelleyicisini aktif hale getirmek için bu seçeneğin yanında bulunan kutucuğa tıklayın.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik