Güncel İnternet

Popup Nedir ? Ne İşe Yarar ?

popup-message

Pop-up Ne Demektir ?

İngilizceden dilimize geçmiş pop-up un özel bir anlamı olmamakla birlikte , kelime karşılığı olarak üste çıkan , aniden karşımıza çıkan anlamındadır .

Pop-up reklamların kullanıcıları rahatsız edebileceğini öngöremeyen , mucidi  Ethan Zuckerman bu durum için özür diledi, fakat artık çok geçti . Pop -up kullanımı yaygınlaşmıştı .

Pop-up Nedir ?

Son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimi  dijitalleşme sürecini bir hayli hızlandırdı . Bu hızlı gelişim sayesinde internetsiz ne cep telefonu ne de ev kalmadı .

İnternetin yayılma hızı arttıkça web sitelerine olan ilgi de doğru orantılı artmaya başladı .

Günümüzde kurulan birçok web sitesi gelir elde etmek amacıyla kurulmuştur . Gelir kazanmanın birçok yöntemi olsa da reklamlar işin önemli kısmını oluşturmaktadır . Yeni reklam teknikleri arasında pop-up yer almaktadır .

Herhangi bir web sitesine giriş yaptığınızda açılan sayfa ile birlikte otomatik olarak açılan reklam pencerelerine pop-up adı verilmektedir .

Daha fazla gelir elde edilmek için karşımıza çıkan pop-up lar engelleyiciler ya da tarayıcı pluginler ile engellenebilir .

Art niyetli kişiler pop-up ları kötü amaçlı yazılımları yüklemek için de kullanabilir . Bu nedenle direk kapatmak ya da pop-up engelleyici kullanmak faydalı olacaktır .

Pop-up Nasıl Engellenir ?

Google Chrome

Tarayıcıyı açtıktan sonra araç çubuğundan sağ üstte bulunan 3 nokta yı tıklayarak  ‘Ayarlar’ bölümüne gidelim.

Gizlilik ve Güvenlik sekmesine tıklayın.

‘Gizlilik’ sekmesinden ‘Site Ayaları’ butonuna basın.

Karşınıza gelecek ‘pop-up’lar’ bölümünde ‘Hiçbir sitede pop-up’ların gösterimine izin verme seçeneğine tıklayalım.

Mozilla Firefox

Tarayıcıyı açtıktan sonra sağ üst köşede yer alan ‘Menüyü Aç ‘ yazısına tıklayın.

Ve ‘Seçenekler’ bölümüne gidelim .

Sol menüden ‘Gizlilik ve Güvenlik ‘ menüsüne tıklayalım.

İzinler alt başlığında yer alan ‘Açılır pencereleri engelle’ yazan alanın onay kutusuna tıklayarak ‘Tik’ koyun ve ‘Tamam butonuna basarak komutu uygulayın.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik