Python

Python Programlamada Değişkenler ve Veri Tipleri

windows10

Python Programlamada Değişkenler ve Veri Tipleri

Python Programlamada Değişkenler

Değişkenlerin veri tipleri konusuna geçmeden önce değişkenlerin ne demek olduğunu hatırlayalım .

Bir işlemi gerçekleştirmek için yapılması gereken ilk şey o veriyi hafızaya almaktır. İşlem yapmak istediğimizde de veriyi hafızadan çağırıp gerekli işlemleri yerine getirmektir. Hafızadaki verileri ifade etmek için programlama dillerinde değişkenleri kullanırız.

Değişkenlerin ne olduğunu ve nasıl değer atama yaptığımızı daha ayrıntılı hatırlamak isterseniz Python Programlamada Değişkenler ve Değişkenlere Değer Atama makalemizi okuyabilirsiniz.
Veri Tipleri 

Herhangi bir programlama dili ile uğraşıyor olmamız değişkenleri ve veri tiplerini hayatımızın bir parçası haline getirmişiz demektir .

Program yazmaya başladığımız anda nasıl değişken tanımlamaya ihtiyaç duyuyorsak bu tanımladığımız değişkenlerin veri türlerini belirtme zorunluluğuda oluşuyor demektir . 

Temel veri tipleri aşağıdaki şekildedir . 

 

  1. İnteger ( int ) : İnteger veri tipi tam sayıları temsil eden veri tipidir . 32 bittir .
  2. Long İnteger ( long int ) : Long İnteger veri tipi de tam sayıları temsil eder . İnteger ile farkı daha geniş aralıklı olmasıdır . 64 bittir .
  3. String : String veri tipimiz ise karakterleri ifade eden veri tipimizdir . Çift tırnak ( ”   ” ) , tek tırnak ( ‘    ‘ ) içerisinde gösterilirler .
  4. Float  :  Float veri tipimiz ise ondalıklı sayıları ve kayan noktalı sayıları temsil eden veri tipidir.
  5. Boolean :  Bu değişken tipinin True ve False olmak üzere iki değeri vardır.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik