Güncel İnternet

Rar Nedir ? Ne İçin ve Nasıl Kullanılır ?

Rar Ne Demektir ?

Rar bir dosya sıkıştırma formatı olup , WinRAR programı tarafından kullanılmaktadır .

WinRar programıyla sıkıştırılmış her dosya “.rar” uzantısı ile görünür .

Rar dosya frormatı , dosyaların sıkıştırılıp boyutlarının küçülmesine sağlar. Ve bu sayede kullanıcıların disklerinde , taşınabilir belleklerinde depolama alanları artar.

Dosyaları sıkıştırarak saklamak depolama dışında taşıma ve kopyalama işlemlerinde de bize avantaj sağlar .

Sıkıştırılmış dosyalar boyutları küçültüldüğü için aktarım hızları da artmış olur .

Sıkıştırılmak istenilen dosyalar , klasörler tek bir klasörde toplanabilir .  Bu sayede de hem daha küçük boyutlarda bir dosyaya sahip olursunuz hem de tüm dosyalarınızı tek bir dosyada toplamış olursunuz .

 

Rar Dosyası Nasıl Oluşturulur ?

Eğer ” .rar ” uzantısı ile bir dosya oluşturmak istiyorsanız öncelikle rar dosya formatını tanıyan bir yazılım edinmelisiniz . Çeşitli yazılımlar tercih edebilirsiniz fakat en yaygın , en popüler yazılım Winrar dır .

Winrar ı bilgisayarınıza indirip , kurulumunu gerçekleştirdiğinizde otomatik olarak sağ tık menüsüne eklenir .

Herhangi bir dosyayı sıkıştırmak istediğinizde , sıkıştırmak istediğiniz dosyanın üzerinde sağ tıklayıp , karşınıza çıkacak olan menü seçeneklerinden winrar ile ilgili tercihinizi gerçekleştirirsiniz .

Winrar seçenekleri ;

Arşive ekle: Arşive ekle seçeneği tıklandığında sıkıştırma özelliklerini belirleyebileceğiniz bir kullanıcı iletişim penceresi açılır .  Kullanıcı iletişim penceresinde şifre , sıkıştırma yöntemi gibi işlemlere ait seçenekler bulunur .  Ardından Tamam komut düğmesine tıklayarak sıkıştırma işleminizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Arşive ekle “dosya ismi.rar”:  Bu seçeneğimiz ile de önceden yapılmış olan sıkıştırma işlemine ait özellikler ile sıkıştırma işlemi gerçekleşmiş olur .

Sıkıştır ve e-posta gönder:  Sıkıştırma işlemi yukarıda anlatıldığı gibi gerçekleştirilir . Farklı olarak ise otomatik olarak e-postanız açılır ve sıkıştırılmış olan dosyanız ise ekte yer alır .

Sıkıştır “dosya ismi.rar” ve e-posta gönder: Yine aynı şekilde daha önce gerçekleştirilmiş olan sıkıştırma işlemine ait özellikler baz alınarak sıkıştırma işlemi gerçekleştirilir . Farklı olarak ise otomatik olarak e-postanız açılır ve sıkıştırılmış olan dosyanız ise ekte yer alır .

Rar Dosyasının İçeriği Nasıl Görüntülenir  ,Açılır ?

Sıkıştırılmış bir arşivin içerisinde bulunan verileri orijinal şekli ile kullanılabilecek duruma getirmek demek , rar dosyasını açmak demektir .

Bu işlemler ilk etapta zor gibi görünse de oldukça kolay işlemlerdir .

Yapmamız gereken tek şey , dosyamızın üzerinde sağ tıklayarak bizi karşılayan iletişim menüsünde yer alan seçeneklerden seçim yapmaktır .

Winrar dosya açma seçenekleri ;

Dosyaları çıkart: Seçiminiz dosyaları çıkart olduğu takdirde  karşınıza dosyalarınızı hangi klasöre çıkartmak istediğinizi ve basit ayarları soran bir pencere açılır.

Buraya çıkart: Sıkıştırılmış dosya  arşivinde yer alan dosyaları hızlı bir biçimde bulunduğu klasörün içerisine çıkartır.

Buraya çıkart “klasör ismi”:  Sıkıştırılmış arşivinizde çok fazla dosya bulunduğu zaman, dosyaları arşiv içerisine çıkartmak istemeyebilirsiniz. Bunun nedeni ise klasörde başka dosyaların da olması olabilir. Böyle bir durumda da dosyalar karışabilir. Bu seçenek sayesinde bulunduğunuz klasör içerisinde arşiv ismiyle aynı yeni bir klasör yaratabilir, dosyaları bu klasörün içine çıkartabilirsiniz. Karışıklığı önlemek açısından son derece faydalı bir seçenektir.

Rar Dosyasına Çift Tıkladığımızda Ne Olur?

Bir Rar dosyasına çift tıkladığınız takdirde karşınıza WinRAR programının arayüzü açılır . İletişim penceremizde sıkıştırılmış arşivinizde bulunan dosyaların listesini görebilirsiniz. Bu dosyalar üzerinde arama veya işlem yapabilir, üstte yer alan menü sayesinde arşive dosya ekleyip çıkartabilirsiniz. ‘Dizine Çıkart’ seçeneğiniz seçerseniz , yine çıkartmak istediğiniz klasörü seçip arşivi dilediğiniz yere çıkartabilirsiniz. ‘Bul’ seçeneğini seçerseniz de arşivinizin içerisinde bulunan belirli bir dosyayı arayabilirsiniz. SFX seçeneği sayesinde de arşivinizi bir kurulum dosyasına dönüştürebilirsiniz.

 

Rar ve Zip Dosyaları Arasındaki Farklar Nelerdir?

  1. Performans

Rar dosyalarının sıkıştırma oranı Zip 2 e oranla çok daha fazladır . Bu nedenle rar , zip dosya türüne göre daha küçük boyutlarda sıkıştırma yapar.

  1. Popülerlik

Zip dosya türünün uzun yıllar öncesinde piyasada kullanılmasının popülerliğine katkısı bulunmaktadır . Bu nedenle internet üzerinde daha fazla arşive sahiptir .

  1. Yazılım

Rar arşivini açmak ya da ayıklamak için WinRAR gibi üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duyarsınız. Zip, birçok kitaplık, ticari ve açık kaynak aracı tarafından desteklendiği için Windows ve Mac OS X işletim sistemine sahip kullanıcılar bu uzantıya sahip dosyaları açmak için üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duymazlar.

  1. Sıkıştırma Hızı

Zip, Rar’a nazaran dosyaları depolamak için daha az karmaşık bir yapı kullanır. Varsayılan olarak modern sıkıştırma yöntemlerine göre daha verimsiz, eski fakat popüler olan DEFLATE sıkıştırma algoritmasını kullanır. Rar’ın sıkıştırma algoritması, Zip’e nazaran çok daha yeni ve verimlidir.

  1. Güvenlik

Rar’da şifreleme yapmak için WinRAR gibi özel bir programa ihtiyaç duyar. WinRAR’la sıkıştırdığınız dosyalara istediğiniz şifreyi koyabilirsiniz. Rar, AES-128 şifreleme yöntemini kullanırken Zip, Windows ve Macintosh işletim sistemlerinde default özellik olarak bulunduğu için şifreleme özelliğine sahip değildir. Bu nedenle Rar’ın Zip’e göre daha güvenilir olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik