Güncel Sanallaştırma

Sanal Makina (Virtual Machine) Nedir ?


Sanal Makina (Virtual Machine) Nedir ?

Sanal Makina ( Virtual Machine ) Nedir ? 

Sanal makina , çeşitli yazılımlar aracılığı ile gerçek bir bilgisayarın yapabileceği tüm işlemleri yaptırabildiğimiz bilgisayar dosyasıdır .

Mevcut olan işletim sistemimiz çalışır ve misafir işletim sistemlerine sanal donanım sağlar .İşte tam da bu yüzden sanal makina olarak adlandırılır . 

Diğer bir deyimle , bir bilgisayar içerisinde farklı bir bilgisayar daha varmış gibi çalışan bilgisayar yazılımına sanal makina adı verilir . 
 
 
Bilgisayarımızda yer alan diğer programlar gibi bir pencere içerisinde çalıştırıp , onu  yönetebiliriz . 
Sanal makinalar , ayrı bir klasör yapısı içerisinde korumalı bir alana alınarak sistemimizin kalanından ayrılır. 
Sanal işletim sistemi, bilgisayarınızda başka bir program gibi çalışır.
Bu kullanım şekli ile , sanal makinada yüklü olan yazılımlar gerçek ( fiziksel ) bilgisayarımızın üzerinde değişiklik yapamaz. 
Böylece sanal makineler, beta sürümleri dahil olmak üzere işletim sistemlerini test etmek, virüs bulaşan verilere erişmek, işletim sistemi yedeklemeleri oluşturmak, yazılım ve uygulamaları esas olarak kullanılmak üzere tasarlanmadıkları işletim sistemlerinde çalıştırmak için ideal bir ortam oluşturur.
Birden çok sanal makine aynı anda aynı fiziksel bilgisayarda çalışabilir. Sunucularda, birden çok işletim sistemi hiper yönetici adı verilen bir yazılım tarafından yönetilerek yan yana çalıştırılır. Masaüstü bilgisayarlarda, genelde bir işletim sistemi diğer işletim sistemlerini program pencereleri içinde çalıştırır. 
Her sanal makine CPU, bellek, sabit sürücü, ağ arabirimi ve diğer cihazlar gibi kendi sanal donanımını sağlar. Sanal donanım, fiziksel makinedeki gerçek donanıma eşlenir. Böylece fiziksel donanım sistemlerine ve bunların bakımına duyulan gereksinim azaltılarak maliyetler düşürülür, sistemin güç ve soğutma talepleri de daha düşük olur.
Sistemlerimizde birden fazla sanal makineye sahip olabiliriz . Yalnızca sanal makinalar için ayrıdığımız disk alanı ile sınırlı kalırlar .  

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik