programlama Small Basic

Small Basic ile Yazılım ve Programlama Dili

robotik-kodlama

Small Basic ile Yazılım ve Programlama Dili

Yazılım ve Programlama Dili Nedir ?

Bilgisayarı oluşturan ekran , kasa , klavye , fare , yazıcı gibi parçalar ancak o donanımlara uygun bir yazılımın devreye girmesiyle görevlerini yerine getirebilirler.

Ve komutlara göre işlemleri teker teker yapmaya başlarlar.

Yazılımcılar yazdıkları çeşitli programlar ile bilgisayarlara yapmaları gereken işlemleri bildirirler.

İşte bu yazılımlardan gelen komutlar doğrultusunda bilgisayarlar hangi parçayı hangi aşamada kullanacaklarını , neyi silip neyi kaydedeceklerini , hangi programın çaışmasını başlatıp hangi programın çalışmasını durduracaklarını bilirler.

Programlama Dilleri

Kullanıcının bilgisayara giriş birimleriyle verdiği komutları alan bilgisayarın ne yapması gerektiğini onlara söyleyen komutlar bütününe yazılım denir.

Yazılımlar bir anlamda da , kullanıcının yapmak istediği şeyleri , bilgisayara nasıl yapacağını söyleyen bir nevi kılavuzlardır.

Yazılımlar , kullanıcı ile bilgisayar arasında iletişimi kuran ve birbirleri üzerindeki komutları algılamalarını sağlayan kod satırlarıdır.

Yazılımlar çeşitli programlama dilleri kullanılarak geliştirilebilir. Bu programlama dillerine  C , C++ , Java programlama dilleri örnek olarak verilebilir.

Bu programlama dillerinde komutlar farklı olsa bile , bütün bu dillerin bazı temel ortak komutları vardır .

Farklı bilgisayar programları da benzer şekilde ” değişken ” , ” koşul ” , ” dizi ” gibi bilgisayarlara emir vermede kullanılan ortak komutlara sahiptirler ve farklı bir biçimde yazılsalar da aynı işlemleri yapabilirler .

Burada düşünmemiz gereken en önemli şey şu ; Bir programlama dili ile yazdığımız komutları bilgisayarların , elektronik devrelerinin , donanımların nasıl anlayabildiği ?

Bir bilgisayardaki en temel ve en önemli yazılım işletim sistemidir. Bir işletim sisteminin yüklü olmadığı program kullanılamaz dolayısıyla üzerine ne başka bir program yüklenebilir ne de herhangi bir işlem yapılabilir.

Bilgisayarda her ne kadar işlemleri görsel olarak tercihler doğrultusunda yapıyor olsak dahi alt yapısında komutlar bütünü vardır.

Örneğin Windows işletim sistemimizde görev çubuğu üzerinde yer alan Başlat menüsü tıklandığında nasıl oluyor da bilgisayar Başlat Menüsünü açması gerektiğini anlayabiliyor ?

Windows işletim sistemini geliştiren yazılımcılar ” Başlat ” düğmesi tıklandığında ” Başlat Menüsü ” nü görünür kılacak bir komut yazarlar.

startmenu.visible=true

Görünürlük özelliğinin true olması , başlat menüsünün görünür olması anlamına gelmektedir.

Bu komut , başlat menüsü tıklandığında startmenü ‘ nün visible özelliğini ( görünürlük ) true yani doğru yapmış oluyor.

Small Basic ile ilgili diğer yazılarımıza Small Basic kategorisinden ulaşabilirsiniz .

Yorum Yapın

Benzer İçerikler

Daha Fazla İçerik